„Umelá inteligencia prináša do procesu učenia jazyka celkom nové možnosti. Je to najmä vďaka jej schopnosti prispôsobiť obsah individuálnym potrebám študentov. Využitie nástrojov AI odporúčame aj študentom našej jazykovej školy ako doplnok ku kurzom s reálnym lektorom,“ hovorí Vladimír Dolinec, majiteľ jazykovej školy BEST vo Zvolene.
Ako môžete začať zlepšovať svoje jazykové vedomosti s pomocou umelej inteligencie rýchlo a účinne?
Vyskúšajte napríklad týchto 5 overených spôsobov:
Tréning konverzácie
Najjednoduchší a zároveň veľmi efektívny spôsob ako využiť AI pri učení jazyka je konverzácia. Aj keď v slovenčine ešte ChatGPT zatiaľ robí občas chyby, pre angličtinu a ďalšie svetové jazyky už pracuje veľmi spoľahlivo.
S ChatGPT si môžete „pokecať“ len tak o počasí či záľubách, alebo s ním môžete hrať rolové hry. Tie sú výborné, ak si chcete precvičiť frázy v konkrétnych situáciách.
Príklad:
Ahoj! Chcel by som si precvičiť angličtinu v simulácii. Mám úroveň B1 a chcem si nacvičiť situáciu na letisku, kde mi stratili batožinu. Môžeš prosím hrať rolu pracovníka letiska, ktorý mi pomáha nájsť batožinu? Konverzácia bude prebiehať po anglicky a môžeš mi dať spätnú väzbu alebo rady na zlepšenie.“
Chatbot môže fungovať ako trpezlivý konverzačný partner, ktorý vás opraví, poradí vám a pomôže nájsť správne výrazy a gramatiku.
„Chatboti umožňujú študentom precvičovať konverzácie bez strachu z chýb. Tieto simulované dialógy sú k dispozícii neustále, čím poskytujú vysokú flexibilitu a motivujú k pravidelnému cvičeniu,“ hovorí Vladimír Dolinec.
Spätná väzba
Samoukom pri učení cudzieho jazyka často chýba spätná väzba od lektora, ktorú však dokáže jazykový model veľmi efektívne poskytnúť.
Potrebujete vysvetliť význam slov v kontexte? Pochopiť rozdiely medzi dvomi či viacerými slovíčkami s podobným významom? Zistiť, kde robíte v gramatike chyby? Urobte si z ChatGPT svojho virtuálneho učiteľa jazyka!
Napíšte napríklad krátky text, následne nechajte ChatGPT opraviť chyby a pridať vysvetlenie. Túto možnosť môžete využiť aj pri nácviku konverzácie – chatbot vás vždy upozorní, keď urobíte chybu a uvedie správnu odpoveď.
Príklad:
Napísal som krátku esej v angličtine. Ak som urobil akékoľvek chyby v gramatike alebo slovíčkach, zvýrazni ich a poskytni ku každej chybe aj vysvetlenie.
ChatGPT môže poskytnúť spätnú väzbu aj na váš preklad. Pošlite mu text v slovenčine, preložte ho do cudzieho jazyka a nechajte ho ohodnotiť váš preklad s návrhmi na vylepšenie.
Výučbové aplikácie
Benefity umelej inteligencie využijete aj pri učení sa s aplikáciou LangBee:[] pre samoukov. Pri precvičovaní slovnej zásoby aplikácia sleduje, v ktorých slovíčkach robíte chyby a tie vám potom ponúka na precvičovanie častejšie, až kým si ich osvojíte.
Rovnako využíva umelú inteligenciu obľúbená aplikácia WocaBee pre školy. Aj vďaka AI je veľmi efektívna – až 98 % učiteľov potvrdzuje, že žiaci si vďaka učeniu s WocaBee výrazne zlepšujú svoje jazykové vedomosti.
Novinkou vo WocaBee je generovanie príbehov s využitím AI. Učiteľ si zvolí úroveň jazyka, slovnú zásobu a gramatické javy, ktoré chce so žiakmi precvičiť. Vygenerovaný príbeh si žiaci v aplikácii prečítajú a vypočujú.
Za úlohu dostanú test na doplnenie slovíčok a zároveň urobiť vlastnú nahrávku čítania textu, ktorú pošlú učiteľovi. S WocaBee tak žiaci trénujú nielen slovnú zásobu a gramatické javy, ale aj plynulosť rozprávania a výslovnosť.
„Generovanie príbehov sme vo WocaBee spustili od začiatku tohto školského roka a odozva od žiakov aj učiteľov je fantastická. Doteraz žiaci v aplikácii vyhotovili už viac ako 30 tisíc nahrávok na mikrofón,“ hovorí programátor Michal Ošvát, autor WocaBee.
Cvičenia a hry
Skvelým spôsobom, ako využiť umelú inteligenciu na učenie jazyka je vytváranie jazykových cvičení na mieru. Napríklad, ak si práve opakujete v angličtine prítomný priebehový čas, môžete chatbota požiadať o sadu viet s prázdnymi miestami, kde ho treba správne doplniť.
Príklad:
Vytvor mi 10 cvičení na prítomný priebehový čas v angličtine pre stredne pokročilých. Použi rôzne typy viet a niektoré nechaj prázdne, aby som mohol doplniť správny tvar slovesa.
ChatGPT dokáže pripraviť aj rôzne druhy kvízov a slovných hier, ktoré si sami zadáte. Môžete požiadať o vytvorenie kvízu so slovíčkami na konkrétnu tému alebo aj náročnejšie kvízy s frázami a idiomami.
Príklad:
Vytvor pre mňa kvíz s 10 otázkami na tému ‚ovocie a zelenina‘ v španielčine. K otázkam pripoj viaceré možnosti odpovedí a na konci mi daj správne odpovede na kontrolu.
Ak si chcete zlepšiť prekladateľské schopnosti, môžete ChatGPT požiadať o vytvorenie viet, ktoré budete následne prekladať. Zadajte konkrétnu oblasť (napríklad turistika, obchod alebo každodenná komunikácia), aby chatbot vygeneroval vety na mieru.
Príklad:
Priprav mi 15 viet na preklad do angličtiny zameraných na obchodnú komunikáciu. Nech sú vhodné pre pokročilého študenta, ktorý sa učí terminológiu používanú v emailovej komunikácii.
Cvičenia na mieru odporúča aj Alexandra Hučeková, učiteľka nemeckého jazyka a majiteľka žilinskej jazykovej školy Babylon: „Našim študentom sa snažíme ukázať, ako môžu AI využiť pri učení doma. Na hodine ich zároveň nechávam s pomocou ChatGPT vytvárať texty, s ktorými môžu ďalej pracovať, rôzne hádanky alebo kvízy.“
Tréning výslovnosti
Podľa Vladimíra Dolinca je dôležitou oblasťou využitia AI výslovnosť, a to pomocou technológie rozpoznávania reči. „Technológia integrovaná v niektorých aplikáciách (napr. ELSA speak) analyzuje výslovnosť študenta a ponúka spätnú väzbu na zlepšenie.“
Trénovať výslovnosť však môžete aj v rozhovore s virtuálnymi asistentmi Siri alebo Alexa. Môžete ich požiadať o odpovede na bežné otázky (napríklad Aké je dnes počasie?), zadávať im jednoduché povely a postupne skúšať aj zložitejšie požiadavky.
Možností, ako využiť umelú inteligenciu v prospech učenia sa jazyka je skutočne obrovské množstvo. Skúste začať napríklad jednoduchým „pokecom“ s ChatGPT alebo si len za 3 eurá mesačne vyskúšajte LangBee. Výsledky určite pocítite čoskoro.