Príprava na maturitu či certifikát z cudzieho jazyka je výzvou pre študentov aj ich rodičov. Ako môžete podporiť vášho budúceho maturanta a pomôcť mu dosiahnuť čo najlepšie výsledky? Prinášame vám 5 overených tipov, ktoré pre vás pripravil Vladimír Dolinec, majiteľ jazykovej školy BEST vo Zvolene a LangBee.
Maturita z cudzieho jazyka je skúška, na ktorú sa študenti pripravujú počas celej strednej školy. Zodpovedá tomu jej náročnosť aj rozsah testovaného učiva. Podobne je to aj pri jazykových certifikátoch, napríklad Language Cert ESOL alebo Cambridgeské skúšky na úrovni B1 aj B2. Tu je päť spôsobov, ako môžete ako rodičia podporiť úspech vašich detí:
1. Pravidelný čas na štúdium
Pomôžte dieťaťu vytvoriť študijný plán s každodenným cvičením cudzieho jazyka – krátke, pravidelné bloky sú efektívnejšie ako zriedkavé dlhé štúdium. Tento čas nemusí zahŕňať len klasické učenie, stačí akýkoľvek kontakt s cudzím jazykom. Kľúčom je začať v predstihu, nie pár týždňov pred skúškou. Rozprávajte sa spolu o rôznych témach a využívajte aj iné zdroje ako učebnice. Vyskúšajte napríklad tematické dokumenty na Netflixe, ktoré rozšíria obzory aj slovnú zásobu. Pri sledovaní pracujte s titulkami – najskôr si film či dokument pozrite s titulkami v cudzom jazyku, neskôr trénujte porozumenie aj bez nich.
2. Počúvanie a porozumenie
Cudzí jazyk môžete jednoducho zaradiť do každodenného života pomocou podcastov, filmov či seriálov. Porozumenie zohráva pri maturite dôležitú úlohu. Filmy či seriály môžete sledovať spolu a po každej epizóde sa o nej porozprávať. Ak veľa cestujete autom, využite čas efektívne a počúvajte s dieťaťom podcasty počas cesty.
Novú slovnú zásobu a frázy z podcastov či filmov si študent môže prebežne zapisovať do aplikácie LangBee a precvičovať. Aplikácia využíva na učenie 10 rôznych precvičovacích metód a umelú inteligenciu, vďaka čomu si ich maturant naozaj zapamätá.
Porozumenie môže študent trénovať aj v konverzácii s ChatGPT. Stačí zadať napríklad takýto prompt: „Konverzuj so mnou v anglickom jazyku na úrovni B1 na tému koníčkov a trávenia voľného času“ a tréning porozumenia môže začať.
3. Aktívne rozprávanie
Hľadajte spôsoby, ako môže vaše dieťa komunikovať v cudzom jazyku – so spolužiakmi, na kurzoch alebo s rodinou. Pri cestách do zahraničia môžete dôležité úlohy spojené s vybavovaním zveriť študentovi a povzbudiť ho, aby komunikoval s miestnymi.
Máte rodinu v zahraničí? Akákoľvek dlhodobejšia návšteva, kedy je dieťa nútené komunikovať v cieľovom jazyku je obrovským prínosom. Zlepší sa tak v reálnej konverzácii, obohatí slovnú zásobu a posilní sebavedomie v používaní jazyka.
4. Efektívne učebné pomôcky
Doprajte dieťaťu prístup ku kvalitným pomôckam a online nástrojom. Povzbudzujte ich k čítaniu anglických článkov, správ a kníh. Čítanie reálnych textov pomôže rozvíjať slovnú zásobu a porozumenie. Aplikácie ako Grammarly či WordReference pomôžu s gramatikou aj slovnou zásobou. Kahoot alebo Quizzes obsahujú hotové hry a kvízy, ktoré zábavnou formou využívajú cieľový jazyk, niektoré sú zamerané aj na gramatiku.
Aplikácia na učenie cudzieho jazyka LangBee ponúka spomenutý modul precvičovania slovíčok na mieru len za 3 eurá mesačne. Zároveň obsahuje aj ucelené kurzy angličtiny a nemčiny až do úrovne B2. Kurz obsahujúci 120–150 slovíčok stojí 6 eur a okrem slovnej zásoby a fráz obsahuje aj gramatiku a tréning výslovnosti.
5. Podpora a sebavedomie
Pripomínajte deťom, že príprava je proces. Zamerajte sa na pokrok, ktorý už dosiahli, a povzbudzujte ich, aby neprestali. Ak majú spolužiaka alebo kamaráta, s ktorým sa môžu pripravovať, učenie bude zábavnejšie a môžu sa navzájom motivovať.
Takisto ich povzbudzujte, aby si našli čas na odpočinok, šport alebo inú aktivitu, ktorá im pomôže „vypnúť“ a zrelaxovať myseľ. Pred skúškou dbajte na to, aby mali dostatok spánku, ktorý je pre dobrý výkon kľúčový.
To najdôležitejšie pre vás ako pre rodiča je však uvedomiť si, že pri skúške z jazyka nejde len o výsledok, ale aj o zdravie a pohodu vašich detí. Buďte tu pre nich, aby vedeli, že ich podporujete za každých okolností