Cudzí jazyk = elixír mladosti? 5 tipov ako začať a vytrvať

Aktívny životný štýl už dávno nie je otázkou veku. Práve naopak - čím ste s pribúdajúcimi rokmi otvorenejší novým výzvam, tým viac prospievate svojmu telu a mysli. Učenie cudzích jazykov je jednou z užitočných aktivít, ktoré vás dokážu nielen udržať vo forme, ale aj otvoriť dvere novým zážitkom.

21.11.2024 00:00
cudzi jazyk a seniori

Vplyv štúdia cudzích jazykov na mentálne a fyzické zdravie potvrdzujú aj vedecké výskumy. Vďaka jazykom si zlepšíte pamäť a dokážete dokonca predísť niektorým závažným ochoreniam. Ako sa efektívne učiť cudzí jazyk aj vtedy, keď od vašich školských čias už ubehlo niekoľko rokov či dokonca desaťročí?

1. Hľadajte motiváciu

Premyslite si, aké výhody vám znalosť jazyka prinesie a stanovte si cieľ. Pani Ľudmila (64) hovorí, že pre ňu je najväčšou motiváciou schopnosť dorozumieť sa na dovolenke: „Často cestujem sama a potrebujem sa vedieť zorientovať. Preto si vždy pred dovolenkou zopakujem aspoň základné frázy v angličtine.“

Pre mnohých seniorov je zasa kľúčová schopnosť komunikovať s členmi rodiny, ktorí žijú v zahraničí. Michal Ošvát, autor aplikácie LangBee na učenie cudzích jazykov hovorí: „S LangBee angličtinu študuje aj pani, ktorá sa začala učiť v 80-ke. Chcela sa dorozumieť s pravnukmi, ktorí žijú v Austrálii.“

Mať konkrétny cieľ vám pomôže udržať si motiváciu k učeniu aj vtedy, keď už úvodné nadšenie trochu opadne. Je dôležité pripomínať si, prečo ste sa rozhodli začať a odmeniť sa za dosiahnuté pokroky.

2. Nájdite si komunitu

Učiť sa cudzí jazyk v skupine podobne naladených ľudí môže byť veľmi motivujúce. Mnoho jazykových škôl ponúka špecializované kurzy pre seniorov. Učiteľ im prispôsobí tempo, cítia sa komfortnejšie a návšteva kurzu má pre nich aj rozmer socializácie.

Návšteva kurzu však pre niektorých starších študentov nemusí byť ideálnym riešením. „Keď som bola mladšia, navštevovala som aj kurzy. Dnes však už bývam viac unavená ako predtým. Neviem si predstaviť dochádzať pravidelne na kurz,“ tvrdí pani Ľudmila.

Riešením môže byť nájsť si priateľa či člena rodiny, s ktorým budete jazyk precvičovať. Učenie vo dvojici je motivujúce a pomáha vyhnúť sa pocitu izolácie. Skvelou voľbou sú aj online jazykové komunity, napríklad LangBee komunita SR & ČR na Facebooku.

Lang Bee komunita

3. Nebojte sa technológií

V učení cudzích jazykov dnes dokážu veľmi pomôcť moderné technológie, ktorým sa nevyhýbajú ani starší študenti. Moderné technológie ako LangBee umožňujú učenie kedykoľvek a kdekoľvek, čím prinášajú jazykové vzdelávanie na dosah ruky.

Používanie aplikácie LangBee pre samoukov je veľmi jednoduché a zvládnu ho nielen deti, ale aj seniori. Aplikácia sa neinštaluje, funguje online na akomkoľvek zariadení – na mobile, tablete alebo počítači.

„Veľkú časť našich používateľov tvoria práve seniori. Z tých používateľov, ktorí v aplikácii získali aspoň 1 certifikát o absolvovaní, je približne 40 % vo veku nad 55 rokov. Najstarší z nich má dokonca 78 rokov, hovorí Michal Ošvát, autor aplikácie.

LangBee (www.langbee.app) obsahuje ucelené kurzy angličtiny a nemčiny od úrovne A1 až po B2, a to iba za cenu 6 eur za 1 kurz. V kurzoch sa naučíte slovnú zásobu, gramatiku a dokonca aj správnu výslovnosť.

Slovíčka a frázy v aplikácii precvičujete 10 rôznymi metódami a s využitím umelej inteligencie. Tá na precvičovanie ponúka prednostne tie slovíčka, v ktorých robíte najčastejšie chyby. Vďaka tomu si ich skutočne zapamätáte.

4. Vytvorte si pravidelnosť

Pravidelné učenie je kľúčom k dosiahnutiu pokroku. Ideálne je zaradiť štúdium jazyka do denného harmonogramu, hoci aj v krátkych časových úsekoch. Venujte sa jazyku napríklad 15–20 minút denne – pri rannej káve, po obede alebo večer pred spaním.

S vytváraním návyku a pravidelnosti pomáha aj LangBee. Jeden kurz v LangBee obsahuje približne 150 slovíčok a fráz rozdelených do balíkov. Balíky sa postupne odomykajú – až po úspešnom absolvovaní testu môžete postúpiť o úroveň vyššie.

Každý týždeň zároveň dostanete do emailu report o tom, ako postupujete. Pani Andrea (66), ktorá sa v LangBee učí anglický jazyk už na úrovni B1 hovorí: „Aplikácia LangBee je výborná pre každú vekovú kategóriu a spôsob nastavenia výborne motivuje k učeniu.“

5. Praktizujte a bavte sa

Hľadajte príležitosti, aby ste mohli byť v kontakte s jazykom. Začnite jednoducho – píšte si v danom jazyku nákupné zoznamy, nájdite si recept v cudzom jazyku a skúste podľa neho variť, vytvorte si jednoduchý denník, kde si budete zapisovať svoje zážitky či plány.

Keď v jazyku trochu pokročíte, čítajte články alebo knihy v cudzom jazyku, sledujte filmy a počúvajte podcasty. A nové slovíčka si zapisujte – do zošita alebo ešte lepšie do LangBee. Následne ich v aplikácii pravidelne precvičujte – neobmedzené precvičovanie vlastných slovíčok stojí iba 3 eurá mesačne.

A samozrejme konverzujte! Ak niekto vo vašom okolí ovláda jazyk, ktorý sa učíte, trénujte s ním dialógy alebo hádajte slovíčka. Na dovolenke sa nespoliehajte len na sprievodcov, zistite si dôležité informácie aj sami a vytvárajte nové kontakty. Zvládnuť nový jazyk znamená aj schopnosť priblížiť sa k ľuďom a kultúram.

Učenie cudzieho jazyka je v každom veku cestou k osobnému rastu aj zlepšeniu kvality života. Prekonajte bariéry a otvorte si dvere k zážitkom, ktoré ste si doteraz nevedeli ani predstaviť.

Facebook X.com chyba Newsletter