Chcete naučiť deti cudzí jazyk? Začnite hrou a slovíčkami

17.12.2024 00:00
zena

Slovná zásoba je pre deti prvým a najzásadnejším mostom k porozumeniu cudzieho jazyka. Znalosť slovnej zásoby je základom komunikácie a umožňuje rozumieť, reagovať a tvoriť vety. Najmenšie deti sa zároveň cudzí jazyk učia veľmi prirodzene a intuitívne, podobne ako sa učia hovoriť materinským jazykom. Ideálna cesta ako toto obdobie využiť je učenie hrou. Veľkou pomôckou sú aj moderné technológie.

Učenie cudzích jazykov už od útleho veku dieťaťa má množstvo výhod. Deti jazykové vedomosti doslova nasávajú a učia sa rýchlejšie ako starší žiaci alebo dospelí študenti.

„Mozog detí je v najlepšej forme na vstrebávanie jazyka približne do 7. roka života. Funguje prirodzene v hladine alpha alebo theta, v ktorej sa informácie ukladajú priamo do dlhodobej pamäte,“ hovorí Dana Dobšíčková, majiteľka jazykovej školy Smiling Snake v Bratislave, ktorá sa na učenie detí v ranom veku špecializuje.

Podľa učiteľky anglického jazyka Ivety Tahotnej Hampelovej na ZŠ s MŠ vo Vištuku skorý kontakt s jazykom zároveň odstraňuje zábrany, ktoré neskôr v procese učenia prirodzene vznikajú: „Deti nemajú strach robiť chyby, a to je pri učení mimoriadne dôležité. Navyše, podľa výskumov učenie cudzích slov u malých detí podporuje ich celkový kognitívny rozvoj, zlepšuje pamäť, koncentráciu a kreativitu.“

Učenie hrou prináša výsledky

Slovná zásoba je pre deti, ktoré s cudzím jazykom začínajú, absolútne nevyhnutná. Je to ako stavať dom – znalosť slovíčok je jeho pevný základ. Deti si slovnú zásobu zapamätajú najlepšie, keď je učenie hravé, zábavné a interaktívne.

Význam hravého učenia zdôrazňuje aj Dana Dobšíčková: „V našej jazykovej škole Smiling Snake považujeme za naše primárne poslanie naučiť žiakov obľúbiť si učenie jazykov. Preto za najlepší nástroj na učenie považujem hru, a to vo všetkých podobách.“

Woca Bee

Podľa odborníkov je ideálne slovnú zásobu učiť prirodzene a simulovať prostredie, v ktorom sa deti učia rodný jazyk. Karolina Shipstead, ktorá vedie kurzy kreatívnej angličtiny Playground English hovorí: „Naše lekcie začínajú tým, že sa hráme s legom a pri tom „preberáme“ farby, číslice, zvieratká, rodinu. Pri výtvarných aktivitách si deti požiadajú o farby a pomôcky a tak si rozširujú slovnú zásobu. Na vysvetlenie používame obrázky a skutočné predmety.“

Podľa Ivety Tahotnej Hampelovej pri učení pomáhajú aktivity ako hry s obrázkovými kartičkami, pexeso, či pohybové hry, pri ktorých sa slová spájajú s konkrétnymi akciami. „Riekanky a jednoduché piesne sú ďalším účinným spôsobom, ako deti prirodzene naučiť slová cez rytmus a melódiu. Veľký význam majú aj príbehy a rozprávky, ktoré dávajú slovnej zásobe kontext a učia deti jej praktickému použitiu. Veľmi efektívne sú aj vizuálne pomôcky ako obrázky, kresby alebo nástenky so slovami.“

WocaBee je učenie hrou

Jednou z osvedčených pomôcok na učenie slovnej zásoby je aplikácia WocaBee. Využíva sa na základných a stredných školách, a vo verzii pre najmenšie deti vo veku 4–7 rokov aj v materských školách a v prvých ročníkoch základných škôl.

„Vo verzii aplikácie WocaBee pre najmenších sa deti učia slovíčka výhradne prostredníctvom obrázkov a zvukov. Učenie sa s aplikáciou je hravé a vďaka sofistikovaným metódam precvičovania a umelej inteligencii aj veľmi efektívne,“ hovorí Michal Ošvát, autor aplikácie WocaBee.

Slovíčka do aplikácie deťom zadáva učiteľ v tzv. balíčkoch, ktoré si potom deti precvičujú rôznymi metódami za pomoci obrázkov a zvukov. Učiteľ vyberá zo slovíčok, ktoré už majú priradené obrázky a tak nemusí nič vyhľadávať. Umelá inteligencia v aplikácii dieťaťu predkladá na precvičovanie častejšie tie slovíčka, v ktorých robí chyby a učenie tak individuálne prispôsobuje jeho potrebám.

„Až 98 % učiteľov, ktorí využívajú aplikáciu WocaBee na hravé učenie jazyka potvrdzuje výrazné zlepšenie jazykových vedomostí u detí. Vďaka hravému učeniu a efektívnemu opakovaniu si deti slovíčka skutočne zapamätajú,“ tvrdí Michal Ošvát.

Kľúčová je pravidelnosť

Pri osvojovaní slovnej zásoby je veľmi dôležité učiť sa pravidelne. „Deti si slová lepšie zapamätajú, ak sa jazyku venujú každý deň aspoň pár minút, než keby sa učili raz týždenne niekoľko hodín naraz. Pravidelné opakovanie pomáha slovám usadiť sa v dlhodobej pamäti a vytvára jazykové návyky,“ hovorí Iveta Tahotná Hampelová.

„Na zapamätanie nových slovíčok, ktoré deťom predstavujeme prostredníctvom básničiek, pesničiek a rýmovačiek, používame ten najjednoduchší možný nástroj, a tým je opakovanie. Básničky sú súčasťou všetkých lekcií a deti si ich veľmi rýchlo osvojujú. Na „kontrolu“ krásne funguje napríklad vynechávanie slov – vynecháte posledný rým a deti ho doplnia,“ opisuje svoje skúsenosti Karolina Shipstead.

Pomáhajú aj technológie

Pri budovaní pravidelnosti a upevňovaní slovnej zásoby dokážu veľmi pomáhať aj moderné technológie. Ich používanie je pre dnešné deti už veľmi prirodzené. Podľa Ivety Tahotnej Hampelovej technológie najlepšie fungujú v kombinácii s tradičnými metódami, vďaka čomu je učenie pestré a vyvážené.

Pani učiteľka so svojimi žiakmi využíva v svojej výučbe aplikáciu WocaBee na učenie slovnej zásoby už od materskej školy a jej skúsenosti sú vynikajúce: „Prostredníctvom WocaBee si môžu deti precvičovať slovnú zásobu formou zábavných úloh, výziev a hier, čo ich motivuje učiť sa pravidelne a s radosťou. WocaBee poskytuje okamžitú spätnú väzbu, vedie ich k správnemu pravopisu, výslovnosti a učí ich slová používať v kontexte. Práve interaktivita a personalizovaný prístup robia z WocaBee výnimočnú pomôcku, ktorá je jednoduchá a zároveň mimoriadne efektívna.“

Karolina Shipstead v prezenčných kurzoch Playground English technológie využíva minimálne, sú však pre ňu výbornou pomôckou v online hodinách: „V našich online kurzoch sa striedajú online aktivity na učenie slovíčok, básničky a kreslenie.“

Ak teda chcete svoje dieťa podporiť v učení cudzieho jazyka, začnite už od útleho veku. Učenie zábavnou a hravou formou pomáha deťom učiť sa cudzí jazyk prirodzeným spôsobom, podobne ako sa naučili svoj materinský. A nebojte sa ani technológií. V škole či škôlke odporučte aplikáciu WocaBee, ktorá prináša overené výsledky deťom už od 4 rokov.

Facebook X.com chyba Newsletter