Mrazivé noci striedajú dni s plusovými teplotami a aj takéto počasie láka korčuliarov von. Korčuľovanie po zamrznutej vodnej hladine má svoje čaro, navyše, človek sa tam môže vybrať, kedy chce a neplatí vstupné. Má však aj riziká, a to nemalé.
Záchranári korčuľovanie na zamrznutých vodných plochách považujú za jednu z najnebezpečnejších zábav. Nežijeme v Škandinávii, kde v zimnej sezóne na zmrznutých plochách majú návštevníci nachystané dokonca lavičky na pohodlné prezúvanie a vyhradené rôzne typy ihrísk či korčuľovacích dráh. Mrazy tam však dosahujú aj mínus 20 stupňov, takže niet sa čoho báť. Na rozdiel od našich jazier a premenlivých teplôt.
Prelomenie ľadu môže mať fatálne následky, ale riziko, že k nešťastiu dôjde, možno minimalizovať. Český hasičský záchranný zbor vydal túto zimu sériu odporúčaní, ako sa korčuľovať na prírodnom ľade čo najbezpečnejšie.
Na čo stačí šesť, na čo osem centimetrov
Prvý krok pred vstupom na zamrznutú plochu je zistiť silu ľadu. Jediný spoľahlivý spôsob, ako to urobiť, je podľa hasičov jeho prerazenie. Najvhodnejšou pomôckou je tyč s hrotom, ktorá by mala byť súčasťou výbavy každého korčuliara. Ak na ľade nie sú výrazné trhliny, bubliny alebo nečistoty, ľad hrubý približne 6 centimetrov je podľa hasičov dostatočne pevný, aby naň dospelý človek mohol vstúpiť. Na korčuľovanie je potrebná hrúbka nad 8 centimetrov a 20 až 25-centimetrový ľad by mal uniesť osobné auto. „Pozor, tieto pravidlá platia len pre tvrdý ľad, kedy teplota cez väčšinu dňa klesá pod bod mrazu!“ zdôrazňujú českí hasiči.
Ako duní kameň
Ak pri sebe nemáte tyč, môžete si pri zisťovaní pevnosti ľadu pomôcť aj kameňom. Je potrebné ho hodiť na ľad z výšky a počúvať, aký zvuk vydá pri kontakte. „Na ľad možno vstúpiť len v prípade, že kameň zaduní a neozve sa žiadne praskanie,“ upozorňujú hasiči.
Pravidlo 5, mínus 5, 10
O bezpečnosti ľadu môže čo to napovedať aj pravidlo 5, mínus 5 a 10. To znamená, že ak počas piatich dní bola teplota aspoň –5 °C, hrúbka ľadu dosahuje 10 centimetrov. Toto pravidlo platí najmä pre stojaté vody. Preto je dôležité pred každým vstupom na zamrznutú prírodnú plochu ľad preveriť.
Čo robiť,ak ľad praskne?
Nik si to neželá, ale ak sa ľad predsa len prelomí, treba konať. Bez paniky a rýchlo. Odborníci odporúčajú liezť von v smere, odkiaľ človek prišiel. „Táto oblasť bola pravdepodobne bezpečná, pretože bola pokrytá únosným ľadom,“ vysvetľujú. Pri pokuse o vylezenie je dôležité sa plaziť, aby sa tlak rozložil na väčšiu plochu ľadu.
Ak sa človek nevie dostať z vody sám, pomôcť by mali ostatní. Najskôr sa odporúča pokúsiť o pomoc z brehu, podaním dlhého konára. Ak to nie je možné, treba si ľahnúť na ľad a priplaziť sa k topiacemu sa. „V tomto prípade je veľmi užitočný rebrík, ktorý pomôže rozložiť tlak na ľad a poskytne topiacemu sa možnosť sa oň zachytiť. Vždy je však dôležité včas privolať záchrannú službu, pretože podchladení topiaceho sa môže byť veľmi vážne,“ dodávajú hasiči.