Podmienky prijatia na vysokú školu
- Základnou podmienkou prijatia na bakalárske štúdium je získanie úplného stredného alebo úplného stredného odborného vzdelania. Túto podmienku spĺňajú absolventi strednej školy s vysvedčením o maturitnej skúške.
- Uchádzači, ktorí získali stredoškolské vzdelanie v zahraničí, musia dokladovať, že ich ukončené stredoškolské vzdelanie zodpovedá úrovni úplného stredného vzdelania u nás.
- Osoby s udeleným azylom, poskytnutou doplnkovou ochranou alebo s dočasným útočiskom môžu preukázať splnenie získania úplného stredoškolského vzdelania čestným vyhlásením a absolvovaním testu všeobecných študijných predpokladov. Podrobnosti určuje vnútorný predpis konkrétnej vysokej školy.
- Základnými podmienkami prijatia na štúdium študijného programu druhého stupňa je vysokoškolské vzdelanie prvého alebo druhého stupňa. Základnou podmienkou prijatia na doktorandské štúdium je vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
- Vysoká škola môže stanoviť ďalšie podmienky s cieľom zabezpečiť, aby sa na štúdium dostali uchádzači s potrebnými schopnosťami a predpokladmi. Informácie o ďalších podmienkach prijatia poskytuje každá vysoká škola samostatne.
- Počet prijímaných študentov určuje konkrétna vysoká škola. Ak podmienky prijatia na štúdium splní viac uchádzačov, škola prijme uchádzačov s najvyššou mierou preukázaných schopností. Pokiaľ sa niektorí prijatí uchádzači na štúdium nezapíšu, dekan príslušnej fakulty môže ponúknuť uvoľnené miesta ďalším uchádzačom v poradí na základe výsledkov prijímačiek.
Infoboxík v článkuV prípade, že sa študent rozhodne zanechať štúdium, je dôležité, aby tak spravil do konca akademického roka (31. 8.), inak bude považovaný za študenta v ďalšom akademickom roku, ktorý sa mu zohľadní v celkovej dobe štúdia.
Ako prebieha prijímacie konanie
Postup prijímacieho konania sa líši v závislosti od zvolenej vysokej školy, základom je:
- vyplnenie a zaslanie prihlášky,
- pripojenie potrebných dokumentov,
- absolvovanie prijímacieho konania,
- vysoká škola pozve uchádzača na prijímacie konanie a potom informuje o jeho vyhodnotení, teda o prijatí alebo neprijatí na štúdium.
- v prípade negatívneho výsledku má uchádzač právo odvolať sa. Vysoká škola zväčša požaduje od prijatých uchádzačov informáciu, či nastúpia na štúdium.
Ktoré stupne vzdelávania môžete absolvovať
1. stupeň – bakalársky študijný program
2. stupeň – magisterský, inžiniersky, doktorský študijný program
3. stupeň – doktorandský študijný program
Ako podať prihlášku na vysokú školu
Prihlášku môžete podať elektronicky alebo v papierovej podobe. Elektronickú prihlášku (ePrihlášku) môžete podať prostredníctvom portálu PrihlaskaVS.sk, alebo na webovej stránke vysokej školy. PrihlaskaVS.sk umožňuje podať prihlášku na viac vysokých škôl bez nutnosti opakovane vypĺňať osobné údaje. Niektoré školy umožňujú zaslanie ePrihlášky do elektronickej schránky školy, iné vyžadujú aby ste vyplnenú prihlášku vytlačili a následne odoslali, a to najneskôr do stanoveného termínu na podávanie prihlášok.
Papierový formulár môžete podať listovou zásielkou alebo osobným doručením na adresu školy/fakulty. Kúpite ho v obchodoch s tlačivami, vo vybraných papiernictvách alebo stiahnete z webu príslušnej fakulty a webovej stránky ministerstva školstva.

Dokedy treba podať prihlášku
Prihlášku musíte doručiť v termíne stanovenom fakultou alebo vysokou školou. Na školy s talentovými skúškami sa prihlášky podávajú už od novembra. Na väčšine vysokých škôl sa prihláška podáva v štandardnom termíne v mesiacoch február až máj.
Niektoré fakulty prijímajú prihlášky aj dodatočne v mesiacoch jún až september. Termíny na podávanie prihlášok nájdete na stránke PortalVS.sk. Bližšie informácie vám poskytnú študijné oddelenia a webové stránky jednotlivých vysokých škôl.
Aký titul získate po úspešnom skončení štúdia
Vysokoškolské štúdium sa končí absolvovaním štúdia podľa príslušného programu a dňom splnenia poslednej podmienky. Dokladom o skončení štúdia je vysokoškolský diplom, dodatok k diplomu a vysvedčenie o štátnej skúške.
Udeľované akademické tituly:
1. stupeň (úroveň SKKR/EKR: 6):
- bakalár (Bc.)
2. stupeň (úroveň SKKR/EKR: 7):
- magister (Mgr.), v oblasti umenia magister umenia (Mgr. art.) a v oblasti architektúry a urbanizmu magister architektúry (Mgr. arch.),
- inžinier (Ing.) v technických, poľnohospodárskych a ekonomických oblastiach inžinierskych programov a v oblasti architektúry a urbanizmu akademický titul inžinier architekt (Ing. arch.),
- doktor všeobecného lekárstva (MUDr.) v oblasti všeobecného humánneho lekárstva, doktor zubného lekárstva (MDDr.) v oblasti zubného humánneho lekárstva,
- doktor veterinárskeho lekárstva (MVDr.) v oblasti veterinárneho lekárstva.
3. stupeň (úroveň SKKR/EKR: 8):
- doktor – philosophiae doctor (PhD.),
- doktor umenia – artis doctor (ArtD.),
- licenciát teológie (ThLic.) po prvej ucelenej časti doktorandského štúdia v oblasti katolíckej teológie.
Na vysokej škole môžete študovať v dennej alebo v externej forme. Akademický rok sa začína 1. septembra a končí sa 31. augusta nasledujúceho roka. Skladá sa z dvoch semestrov alebo z troch trimestrov.
Praktické tipy pred prijímacími skúškami
- Urobte si plán. Koľko dní vám ostáva do prijímačiek? Aké množstvo učiva musíte zvládnuť? Vydeľte počet dní počtom otázok alebo tém a výsledok vám ukáže, koľko by ste sa mali naučiť každý deň. Je to pomerne presná orientácia.
- Intenzívne sa pripravujte na maturitu. Maturanti sa väčšinou hlásia na vysoké školy, kde robia testy z rovnakých predmetov, z ktorých maturovali. Dôsledná príprava na maturitu vám pomôže aj pri prijímačkách. Popri maturite sa však treba pripravovať aj na samotné prijímačky, pretože vysoké školy často žiadajú vedomosti nad rámec maturitného učiva.
- Urobte si niekoľko testov z minulých rokov. Zistíte, ako ste na tom s vedomosťami a čo sa bude od vás na prijímačkách očakávať.
- Zaobstarajte si potrebnú literatúru a prihláste sa na prípravný kurz, ak ho zvolená vysoká škola organizuje. Prípravné kurzy sú nastavené tak, aby vás čo najlepšie pripravili na zvládnutie prijímacích skúšok a pomerne presne kopírujú témy, s ktorými sa stretnete v testoch prijímacieho konania.
- Určite si priority. To platí, ak sa hlásite na niekoľko vysokých škôl. Učenie začnite témami, ktoré vám idú, aby ste rýchlo napredovali. Na záver si nechajte látku, s ktorou máte problémy, aby ste ju mali na skúškach v čerstvej pamäti.
- Vyčleňte si čas na opakovanie. Mali by to byť ideálne dva týždne alebo desať dní pred prijímačkami.

Budete na vysokej škole platiť školné?
O tom, či budete za vysokoškolské štúdium platiť na verejnej alebo štátnej vysokej škole, rozhodujú tri faktory:
- forma štúdia
- jazyk študijného programu
- celková doba bezplatného štúdia v SR a na škole
Z pohľadu formy štúdia zjednodušene platí, že v dennej forme štúdia sa školné platí len v určitých prípadoch. Študent v dennej forme štúdia neplatí školné, ak neprekročil štandardnú dĺžku študijného programu. Rovnako sa školné neplatí ani v prípade, ak študent prekročí štandardnú dĺžku štúdia a v poslednom roku štúdia počas štandardnej dĺžky štúdia mu bolo poskytované sociálne štipendium. Školné sa neplatí ani v prípade, ak študent študuje študijný program dlhšie, ako je jeho štandardná dĺžka štúdia, z dôvodu účasti na akademickej mobilite v rámci výmenného programu pri dodržaní podmienok tohto výmenného programu.
Z pohľadu jazyka, v ktorom sa študijný program uskutočňuje, platí, že štúdium v cudzom jazyku je spoplatnené, štúdium v štátnom jazyku alebo v jazyku národnostných menšín je spoplatnené len v určitých prípadoch v závislosti od celkovej doby štúdia. V študijných programoch uskutočňovaných v cudzom jazyku je určenie výšky školného plne v kompetencii vysokej školy a jeho výška nie je regulovaná. V prípade študijného programu v jazyku národnostnej menšiny sa rozlišuje, či je poslaním vysokej školy, alebo fakulty výchova odborníkov s vysokoškolským vzdelaním patriacich k príslušnej národnostnej menšine.
Kde u nás získate vysokoškolské vzdelanie
- verejné vysoké školy
- štátne vysoké školy (vojenská, zdravotnícka, policajná)
- súkromné vysoké školy – na základe štátneho súhlasu
- zahraničné vysoké školy – na základe oprávnenia
Budete platiť za externé štúdium?
Zjednodušene platí, že v externej forme štúdia sa uhrádza školné. Jeho výška je vopred určená na štandardnú dĺžku štúdia. Výška školného je ohraničená opatrením ministerstva. Študent však môže požiadať rektora o zníženie, odpustenie alebo odloženie termínov splatnosti úhrady školného a poplatkov spojených so štúdiom.
Koľko stojí štúdium na súkromnej vysokej škole?
Súkromné vysoké školy sú oprávnené požadovať školné a poplatky spojené so štúdiom od svojich študentov. Výška školného a poplatkov spojených so štúdiom nie je zákonom obmedzená. Rovnako zákon neurčuje podmienky na úhradu školného. Jedinou povinnosťou súkromnej vysokej školy je zverejnenie školného a poplatkov súvisiacich so štúdiom na nasledujúci akademický rok najmenej dva mesiace pred termínom na podávanie prihlášok na štúdium.
V prípade, ak by študentovi vznikla povinnosť hradiť školné, študent môže požiadať rektora o zníženie, odpustenie školného alebo odloženie termínov jeho splatnosti.
(Zdroj: ústredný portál verejnej správy slovensko.sk, minedu.sk)