Prvé termíny na talentové skúšky a prijímacie pohovory sú tento rok v závislosti od typu strednej školy stanovené na druhú polovicu marca až začiatok mája. Prihlášku na vzdelávanie však podáva uchádzač alebo jeho zákonný zástupca riaditeľovi základnej školy, ktorú žiak navštevuje, najneskôr do 20. februára. Koncom novembra 2024 zmenilo totiž Ministerstvo školstva novelou školského zákona č. 290/2024 Z. z. (§ 63 ods.2) okrem iného aj termíny na podávania prihlášok na vzdelávanie, takže žiaci a ich rodičia budú mať tento rok na rozhodovanie o mesiac menej času než minulý rok.
Pri výbere ďalšieho smerovania dieťaťa je dôležité zvážiť, čo ho baví a v čom je dobré, aby sa mohlo rozvíjať v oblasti, ktorá ho zaujíma a motivuje. Popritom je však potrebné zohľadniť aj možnosti jeho uplatnenia na pracovnom trhu po absolvovaní školy. „Zásadné je tu myslieť dopredu,“ upozorňuje prezidentka APAS a riaditeľka agentúry ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz. „Trh práce sa v súčasnosti mení veľmi rýchlym tempom, preto je vhodné vybrať pre svoje dieťa školu, ktorá ho nielen pripraví na konkrétnu profesiu, ale zároveň aj rozvíja jeho schopnosť učiť sa nové veci a reagovať na meniace sa podmienky. Z našich skúseností totiž vieme, že uplatnenie absolventov závisí nielen od odboru, ktorý vyštudovali, ale aj od ich schopnosti prispôsobiť sa technologickým zmenám a potrebám zamestnávateľov. Rodičom tiež odporúčame, aby pri výbere školy zvážili nielen aktuálnu situáciu na trhu práce, ale aj jej predpokladaný vývoj,“ hovorí Rumiz.
O budúcnosť sa nemusia báť remeselníci ani zdravotníci
Výber strednej školy je rozhodnutím, ktoré významne ovplyvní budúcnosť dieťaťa. Okrem jeho záujmov a nadania by mali rodičia brať do úvahy aj osobnostné predpoklady – napríklad či má sklon k manuálnej práci, k analytickému mysleniu alebo k práci s ľuďmi. Odborníci na pracovný trh zároveň pripomínajú orientáciu na odbory s vysokým potenciálom uplatnenia. „Na základe našich prieskumov a skúseností z trhu práce vieme, že Slovensko čelí výraznému nedostatku kvalifikovaných pracovníkov v mnohých kľúčových oblastiach. Problémy s obsadením kvalifikovaných pozícií hlási podľa našich údajov až 69 % zamestnávateľov u nás,“ upozorňuje Zuzana Rumiz. „V súčasnosti vidíme na Slovensku veľký dopyt po absolventoch technických odborov, najmä v oblasti strojárstva, elektrotechniky, IT a automobilového priemyslu. Výrazný nedostatok pracovnej sily je aj v sektoroch zdravotníctva, stavebníctva a logistiky.

Rovnako rastie význam odborov spojených s automatizáciou, digitalizáciou a zelenými technológiami, ktoré budú v najbližších rokoch ešte žiadanejšie,“ konkretizuje Adam Pribylinec, marketingový riaditeľ personálnej agentúry Proplusco. V súvislosti s výberom strednej školy upriamuje prezidentka APAS pozornosť na remeselné odbory, ktorých popularita u žiakov základných škôl a ich rodičov, žiaľ, neprávom klesá. „Remeselníci sú v súčasnosti na pracovnom trhu veľmi žiadaní a inak to zrejme nebude ani v budúcnosti. Najmä v technických profesiách v priemysle je dnes aj platové ohodnotenie absolventov stredných odborných škôl a remeselníkov s výučným listom neraz vyššie, než nástupné platy mnohých vysokoškolákov,“ dodáva Z. Rumiz.
Kvalitná stredná škola by mala spĺňať niekoľko dôležitých kritérií
Parametrov, ktoré je dobré si všímať pri výbere konkrétnej školy, je viacero. Znakom kvalitnej strednej školy sú v prvom rade moderné vyučovacie metódy – interaktívne vzdelávanie, digitálne technológie či simulácie reálnych pracovných situácií, ktoré sú nevyhnutné pre rozvoj praktických zručností. „Vzdelávacie programy by tiež mali reagovať na vývoj v technológiách, aby neprodukovali absolventov s neaktuálnymi znalosťami,“ konštatuje Z. Rumiz, podľa ktorej patrí k moderným metódam taktiež individuálny prístup k žiakom, ktorý im pomáha rozvíjať ich silné stránky.
Ďalším dôležitým faktorom je prepojenie teórie s praxou. „Kvalitná stredná škola by mala mať moderné technické vybavenie a úzko spolupracovať s firmami, vďaka čomu dokáže poskytovať študentom reálne pracovné skúsenosti už počas štúdia. Takíto žiaci sa totiž následne oveľa lepšie uplatnia v praxi. Odborná prax, stáže a duálne vzdelávanie sa dnes už považujú za nevyhnutnosť, keďže umožňujú študentom plynulý prechod zo školy do zamestnania,“ dopĺňa Pribylinec.
K ukazovateľom kvality školy patrí tiež uplatniteľnosť jej absolventov a možnosti ich ďalšieho vzdelávania. „Rodičia by si mali zistiť, aké percento absolventov danej školy si nájde prácu vo svojom odbore alebo úspešne pokračuje v štúdiu na vysokej škole,“ hovorí Zuzana Rumiz a pokračuje: „Niektoré školy umožňujú žiakom získať tiež rôzne certifikáty alebo odborné licencie, ktoré im uľahčujú vstup na trh práce.“
Tieto informácie si môžu rodičia obvykle zistiť počas dňa otvorených dverí, prípadne na webovej stránke školy, kde možno nájsť jej oficiálne materiály, a tiež jej úspechy, spolupráce či vybavenie. Výsledky školy by pritom mali byť overené v externých testovaniach alebo hodnotením vzdelávacích inštitúcií.
Odborná pripravenosť absolventov je len jednou stranou mince
„Naším cieľom by malo byť, aby mladí ľudia vstupovali na pracovný trh nielen s výučným listom, maturitným vysvedčením alebo diplomom, ale predovšetkým s kvalitnými zručnosťami, ktoré ich pripravia na prax a zabezpečia im stabilné a perspektívne zamestnanie,“ zdôrazňuje predsedníčka APAS. Podľa Adama Pribylinca je zároveň potrebné, aby školy pripravovali žiakov nielen po odbornej stránke, ale aj v oblasti tzv. mäkkých zručností, ako sú kritické myslenie, schopnosť riešiť problémy, komunikácia či tímová spolupráca. „Tie sú v dnešnom dynamickom pracovnom prostredí rovnako dôležité ako odborné znalosti,“ pripomína Pribylinec.

Personalisti pritom odporúčajú rodičom jednak zvážiť možnosti na uplatnenie ich potomka v regióne, v ktorom žijú, jednak zhodnotiť perspektívu konkrétneho odboru v dlhodobom horizonte. Pamätať treba aj na to, že trh práce už prakticky nemá hranice. „Globalizácia pracovného trhu si už dnes vyžaduje znalosť angličtiny a ďalších jazykov. Práve cudzie jazyky môžu priniesť mladým ľuďom širšie možnosti uplatnenia aj v budúcnosti. Napríklad pri nedostatku odborníkov v určitých profesiách budú firmy čoraz viac využívať zahraničných pracovníkov, podobne ako to už dnes vidno v priemysle. To však platí všeobecne, nielen na Slovensku. Budúci absolventi našich škôl tak môžu nájsť zaujímavé príležitosti aj za našimi hranicami,“ uzatvára Adam Pribylinec.
Odbory s najlepšou perspektívou uplatnenia na našom trhu práce
podľa údajov personálnej agentúry ManpowerGroup Slovensko.
- Informačné technológie (IT). Dopyt po špecialistoch v oblasti kybernetickej bezpečnosti, vývoja softvéru či dátovej analytiky neustále rastie. Aj pozície s nižšou úrovňou technických znalostí, ako IT podpora či správa sietí, majú vysokú perspektívu.
- Priemysel a stavebníctvo. Technické profesie ako elektrotechnik, CNC operátor, mechatronik či stavebný inžinier sú na trhu veľmi žiadané. Rozvoj infraštruktúry a investície do výroby posilňujú dopyt po týchto odboroch.
- Financie a poistenie. Bankový a poisťovnícky sektor sa digitalizujú, preto sú žiadaní dátoví analytici, špecialisti na riadenie rizík a odborníci na finančné služby.
- Zdieľané podnikové služby a zákaznícky servis. Spoločnosti expandujú na globálne trhy a potrebujú zamestnancov ovládajúcich cudzie jazyky, schopných riešiť požiadavky zákazníkov a pracovať v multikultúrnom prostredí.
- Obchod a služby. Dynamika retailu a e-commerce vytvára potrebu manažérov predaja, logistických špecialistov a pracovníkov v zákazníckom servise.
- Prechod na zelenú ekonomiku. Po týchto špecialistoch bude veľký dopyt v budúcnosti. Vyše 90 % firiem dnes hlási, že nemá potrebnú kvalifikovanú pracovnú silu, aby prechod na zelenú ekonomiku zvládli.