Na skrátenie mihalníc používajú často aj holiace strojčeky. Farmaceutka Lenka Čorbová z lekárne Dr. Max v Bardejove vysvetľuje, že mihalnice majú ochrannú funkciu a ich holenie prináša mnohé zdravotné riziká. Alternatívou holenia mihalníc môžu byť prípravky, ktoré spomaľujú ich rast či laserové odstránenie mihalníc.
Mihalnice sú jedny z ochranných prvkov oka a ich funkcia nie je len estetická. Vďaka mihalniciam je oko chránené pred prachom, pred špinou, pred vodou, pred potom a pred inými cudzorodými časticami v ovzduší. Oko je prostredníctvom mihalníc chránené aj pred nadmerným vysychaním. „Ich zaujímavou funkciou je aj to, že usmerňujú pohyb vzduchu v okolí oka. Ak by mihalnice boli príliš dlhé, usmerňovali by prúdenia vzduchu priamo do oka. Ak by boli naopak prikrátke alebo dokonca žiadne, nedokázali by dostatočne efektívne brániť vysychaniu očí a usadzovaniu malých čiastočiek na ich povrchu, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť k rozvoju infekcie a zápalu očí,“ tvrdí Lenka Čorbová z Dr. Max.
Zdravotné riziká po holení
Rast mihalníc je závislý najmä od genetických faktorov, hormonálnych zmien a celkového zdravotného stavu organizmu. Ich oholenie okrem toho, že so sebou prináša mnohé zdravotné riziká, nezabráni ďalšiemu dorastaniu mihalníc. Mihalnice by následne dorástli, avšak mohli by byť kratšie, redšie alebo by rástli rôznymi smermi, čo by esteticky aj funkčne narušilo ich funkciu.
Pri odstránení mihalníc holením môže dôjsť okrem poranenia oka nožnicami či strojčekom k podráždeniu pokožky v očnom okolí, ktorá je mimoriadne citlivá a náchylná na podráždenie. V horších prípadoch pri nedodržaní hygienických podmienok k zaneseniu infekcie do oka. Oholenie mihalníc môže poškodiť jemnú pokožku v oblastí očí, čo umožní prienik mikroorganizmov do oka. Tie môžu byť pôvodu bakteriálneho, zvlášť nebezpečné sú stafylokoky, alebo môžu byť pôvodu vírusového alebo plesňového. „V niektorých ťažkých prípadoch infekcie očí môže dôjsť až k strate zraku,“ varuje farmaceutka z Dr. Max.
Mihalnice nie je vhodné si holiť, či už v domácom prostredí alebo profesionálne. Ak má pacient zdravotný problém alebo potrebu skrátenia mihalníc, je vhodné, aby to konzultoval s odborníkom, ktorým môže byť napríklad dermatológ. Skrátiť mihalnice by bolo možné pomocou špeciálnych nástrojov (napríklad špeciálne upravené nožnice).
Spomalenie rastu mihalníc
Na trhu existujú niektoré komerčne dostupné produkty, ktoré dokážu rast mihalníc spomaliť, zastaviť alebo dokonca spôsobiť ich vypadávanie. Tieto produkty zvyčajne obsahujú zložky, ktoré účinkujú na cyklus ich rastu. „Keďže tieto liečivá majú množstvo nežiaducich účinkov, sú u nás viazané na lekársky predpis a sú registrované na iný účel, než na obmedzenie rastu mihalníc,“ vysvetľuje Lenka Čorbová z Dr. Max.
Rast mihalníc je podporovaný príjmom správnej a vyváženej stravy. Na spomalenie ich rastu existuje aj metóda obmedzenia príjmu vitamínov, najmä biotínu. „Nie je bezpečné odopierať organizmu vzácne vitamíny,“ upozorňuje farmaceutka z Dr. Max. Riešením trvalého odstránenia mihalníc by mohlo byť napríklad ich laserové odstránenie, ktoré je ale nutné konzultovať s lekárom, ktorý by aj zákrok vykonal po zvážení všetkých prínosov a rizík.