Pripravené v spolupráci s LangBee (www.langbee.app), inovatívnou aplikáciou na učenie cudzích jazykov pre jednotlivcov a pre firmy. LangBee ponúka ucelené kurzy angličtiny a nemčiny až do úrovne B2, ako aj precvičovanie vlastných slovíčok z 12 cudzích jazykov na mieru. Novinkou sú autentické AI konverzácie BeeTalk™, vďaka ktorým môžu používatelia každodenne komunikovať s AI „native speakerom“.
1. Ako míting správne „nakopnúť“
Či už je to porada „naživo“ alebo online – niekedy je najťažšie začať. Tieto jednoduché frázy vám pomôžu dostať sa rýchlo do tempa a naštartovať míting prirodzene:
- Let’s get started, shall we? – Ide o neformálny a zároveň profesionálny spôsob, ako uviesť stretnutie. Naznačuje, že je čas sústrediť svoju pozornosť a začať.
- Thanks for joining today. – Skvelý spôsob, ako nadviazať kontakt s účastníkmi. Tento prejav zdvorilosti je vhodný pri online mítingoch aj osobných stretnutiach.
- Can everyone hear me okay? – Táto fráza je takmer nevyhnutná, ak sa stretávate online. Je dôležité vedieť, že technika funguje a všetci sú pripravení počúvať.
- Let’s do a quick round of introductions. – Fráza, ktorá sa hodí, ak sa účastníci mítingu navzájom nepoznajú a chcete, aby sa krátko predstavili.
Ak máte na porade vlastnú prezentáciu, uviesť ju môžete aj takto:
- I’ll walk you through the main points. – Uvediete, že sa chystáte detailne vysvetliť hlavné body, ktoré sú predmetom prezentácie.
- I’ve prepared a short overview of… – Krátka a jasná fráza na predstavenie obsahu, ktorý budete prezentovať.
2. Ako v diskusii získať čas
Určite nechcete pôsobiť zmätene, ak sa neviete k niečomu okamžite vyjadriť alebo nepoznáte presnú odpoveď na otázku. Tieto frázy vám umožnia získať chvíľku na premyslenie bez toho, aby ste zneli neisto alebo neprofesionálne:
- Let me think for a second. – Krátka fráza, ktorá vám poskytne dostatok času na premýšľanie a zároveň pôsobí prirodzene.
- That’s a good question. – Tieto slová vám takisto pomôžu získať trochu času. Zároveň dávajú účastníkovi pocit, že jeho otázka bola relevantná a ceníte si ju.
- Can I get back to you on that? – Výborná reakcia, ak potrebujete k profesionálne znejúcej odpovedi dohľadať ďalšie informácie.
- I’m not 100 % sure, but… – Táto fráza vám pomôže, ak si odpoveďou nie ste úplne istí a zároveň ukazuje, že sa snažíte reagovať konštruktívne.
3. Ako nesúhlasiť bez konfliktu
Nesúhlas v práci by nemal byť otvorený konflikt – v pracovnej komunikácii je diplomacia kľúčová. Tieto frázy vám pomôžu diskutovať bez zbytočného napätia:
- I see your point, but… – Týmto spôsobom ukážete, že rozumiete tomu, čo druhá osoba povedala, ale máte iný názor. Je to jemný spôsob, ako vyjadriť nesúhlas.
- That’s one way to look at it. Here’s another… – Použite túto frázu, ak chcete ponúknuť alternatívny pohľad, ale zároveň nepopierate perspektívu druhej strany.
- I partly agree. – Táto fráza vám umožňuje ukázať, že súhlasíte s niektorými časťami argumentu, ale nie vo všetkom.
- I’m afraid I don’t agree. – Ak je váš názor v určitej otázke celkom odlišný, vďaka tejto fráze svoj nesúhlas vyjadríte s rešpektom.
Ak však chcete počas porady naopak vyjadriť svoj súhlas a podporu, môžete využiť tieto jednoduché vety:
- Exactly! – Jednoduchá fráza na vyjadrenie úplného súhlasu.
- That’s a great idea. – Efektívny spôsob, ako podporiť konkrétny návrh.
- I couldn’t agree more. – Silný spôsob vyjadrenia úplného súhlasu, hodí sa aj na vyjadrenie silnej podpory.
4. Ako sa posunúť ďalej
Keď vediete prezentáciu, potrebujete vedieť plynule prechádzať medzi jednotlivými časťami, udržiavať jasnú štruktúru a zabezpečiť, aby publikum obsahu správne porozumelo. Pomôžu vám aj tieto užitočné vety:
- Let’s move on to the next point. – Tento spôsob prechodu naznačuje, že ste dokončili predchádzajúcu čas a idete ďalej.
- As I mentioned earlier… – Takto sa vrátite k niečomu, čo ste už spomenuli predtým – aby ste to zdôraznili alebo myšlienku rozvíjali ďalej.
- To sum up… – Skvelá fráza na záver, ktorá znamená, že sa chystáte zhrnúť to najdôležitejšie.
- Here’s the takeaway. – Fráza, ktorá vám pomôže zdôrazniť hlavnú myšlienku alebo záver prezentácie.
5. Ako efektívne na e-maily
Ak chcete komunikovať efektívne, zabudnite na dlhé a rozvláčne e-maily. V písomnej komunikácii je dôležité byť stručný, jasný a profesionálny:
- Hope you're doing well. – Skvelý spôsob, ako začať e-mail v priateľskom tóne..
- Thanks for your quick reply. – Ak chcete jemne požiadať o odpoveď v krátkom čase, použite túto vetu.
- Just following up on… – Tento výraz je ideálny, keď potrebujete pripomenúť niečo, na čo ešte neprišla odpoveď.
- Looking forward to your feedback. – Pozitívny spôsob, ako uzavrieť e-mail. Zároveň naznačí, že na svoju správu očakávate odpoveď.
- Let me know if you have any questions. – Otvorená ponuka pre ďalšiu komunikáciu.
- Best regards / Kind regards / All the best – Profesionálne, overené podpisy, ktoré sú vždy bezpečnou voľbou.

Učte sa a konverzujte s LangBee
Ak si chcete tieto praktické frázy aj skutočne osvojiť, vyskúšajte inovatívnu jazykovú aplikáciu LangBee pre jednotlivcov a firmy. Aplikácia LangBee poskytuje jednoduchý a efektívny spôsob, ako sa zlepšovať v cudzích jazykoch maximálne efektívne.
Na učenie jazykov ponúka dva hlavné moduly. Modul Komplexné online kurzy angličtiny a nemčiny (úroveň A1 – B2) zahŕňajú slovnú zásobu, výslovnosť aj gramatiku. Druhý modul Konverzácie & slovíčka umožňuje do aplikácie vkladať vlastnú terminológiu a frázy, ktoré si budete následne precvičovať.
Tento modul zároveň umožňuje autentické AI konverzácie BeeTalk™. Vďaka nim získate nonstop „native speakera“, s ktorým môžete zlepšovať svoje komunikačné zručnosti každý deň. Vyskúšajte LangBee pre jednotlivcov alebo firmy ešte dnes!