„Do lekárničky s prvou pomocou si pribaľte aj lieky, ktoré bežne užívate. Nezabudnite ani na opaľovací krém s vysokým SPF, najmä do horských oblastí. Zíde sa vám aj účinný repelent, a to najmä proti kliešťom či komárom,“ upozornil ÚVZ. Úrad prízvukuje, že pred turistikou je dôležité overiť si predpoveď počasia a skontrolovať prípadné meteorologické výstrahy či výstrahy Horskej záchrannej služby.
Podľa ÚVZ je ideálne vyraziť na túru v skupine, nie osamote. „Ak sa na turistiku vyberiete s dieťaťom, výbavu, terén, jeho náročnosť a dĺžku uspôsobujte v prvom rade dieťaťu s ohľadom na jeho vek,“ podotkol. Obliecť by sa turisti mali primerane podmienkam, dôležitá je podľa odborníkov kvalitná nepremokavá a nešmykľavá turistická obuv a vetruodolná a nepremokavá vrchná vrstva.
Povinná výbava
V turistickej výbave nesmie podľa ÚVZ chýbať čistá voda, keďže nie je vhodné spoliehať sa na horské pramene alebo studničky pri turistických chodníkoch. „Pamätajte, že aj voda, ktorá je priezračná, bez zákalu, zápachu a má dobrú chuť, nemusí byť zdravotne bezpečná,“ pripomenul. Vodou z neznámeho zdroja sa podľa slov odborníkov môžu šíriť predovšetkým pôvodcovia črevných nákaz.
Množstvo jedla treba prispôsobiť dĺžke túry. Ideálne je zbaliť si trvanlivé potraviny, ktoré si nevyžiadajú chladiarenské skladovanie a nekazia sa rýchlo. Vzhľadom na vynakladanú fyzickú námahu má mať jedlo dostatok bielkovín a komplexné sacharidy – napríklad celozrnný chlieb, tuniak vo vlastnej šťave, sušené mäso.
Pozor na lesné ovocie
Lesné ovocie odporúča ÚVZ konzumovať až po dôkladnom umytí pitnou vodou. „Ani na tento účel nevyužívajte vodu, ktorá nie je označená ako pitná. Neumyté lesné plody môžu mať na svojom povrchu napríklad vajíčka pásomnice líščej, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné ochorenie – echinokokózu,“ podotkli hygienici. Dodali, že inkubačný čas môže trvať aj niekoľko rokov. Klinicky sa ochorenie prejavuje najmä tvorbou cýst, najčastejšie v pečeni. Cysty sa zriedkavo môžu vyvinúť aj v inom orgáne vrátane pľúc, obličiek, sleziny, nervového tkaniva. V skorých štádiách infekcie sú často jedinými prejavmi bolesti brucha a obštrukcia žlčových ciest.,
Infekciu spôsobujú larvy pásomnice Echinococcus. Vajíčka pásomnice sa môžu nachádzať na neumytom lesnom ovocí, voľným okom ich nezbadáme. Keď takúto čučoriedku či malinu zjeme, vajíčka sa dostanú do nášho tela a larvy následne do našich orgánov.
Osoby s vyšším rizikom nákazy (poľnohospodári, poľovníci, lesníci, chovatelia zvierat, zamestnanci ZOO a podobne) by mali prísne dodržiavať bezpečnostné a hygienické opatrenia a v niektorých prípadoch absolvovať pravidelné lekárske prehliadky alebo skríning na prítomnosť protilátok proti pásomnici rodu Echinococcus,“ uvádza úrad.
Upresnil tiež, že zvýšené riziko nákazy je na jar a začiatkom leta, čo súvisí s aktivitou hlodavcov, ktorí sa následne stávajú korisťou zvierat predstavujúcich potenciálne riziko prenosu ochorenia na človeka. „Rizikové obdobie predstavuje aj začiatok zimy, kedy majú vajíčka Echinococcus multilocularis pri nízkych teplotách a vysokej vlhkosti najvyššiu odolnosť,“ uzavrel ÚVZ SR.
Echinokokóza je závažné parazitárne ochorenie spôsobené larválnymi štádiami pásomníc rodu Echinococcus. Najčastejšie postihuje pečeň a pľúca, no môže zasiahnuť aj iné orgány. K nákaze dochádza po požití vajíčok pásomnice, ktoré sa nachádzajú v kontaminovanej potrave, vode alebo na neumytých rukách. Toto ochorenie je rozšírené najmä v oblastiach s vysokým výskytom líšky hrdzavej. Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové pre predchádzanie vážnym komplikáciám. Liečba echinokokózy závisí od rozsahu ochorenia a zahŕňa možnosti chirurgického zákroku alebo medikamentóznej terapie. V niektorých prípadoch sa kombinuje viacero prístupov na efektívne odstránenie parazita a prevenciu komplikácií.
Zdroj: Centrum echinokokózy, FNsP F.D.Roosevelta Banská Bystrica