Je vôbec možné, aby bol náš život v budúcnosti lepší ako dnes?
Hoci sme v 21. storočí, ešte stále sú aj na Slovensku obce, ba dokonca aj mestské časti, ktoré nemajú vybudovanú kanalizáciu. Aké sú riešenia?
Pozri, padá hviezda! Kdeže, väčšinou to len v atmosfére horí vesmírny odpad, tvrdí kozmonaut Ivan Bella.
Budú vôbec niekedy bezemisné vozidlá - od výroby až po prevádzku?
Je dnes v čase počítačov a umelej inteligencie predpoveď počasia ľahšia a najmä presnejšia? Odpovedá skúsená meteorologička Miriam Jarošová.
Dátové centrá nie sú malé budovy. Koľko žerú elektrickej energie a koľko z toho sa spotrebuje na ich chladenie?
Máme šťastie a žijeme v takej časti sveta, že máme plné domácnosti. Aj vecí, ktoré nepotrebujeme, tvrdí Simona Hlaváčová.
Počasie v skutočnosti nikoho nezaujíma, čo ľudí zaujíma sú rozhodnutia a ich cena, hovorí v relácii Pravda o klíme "podnikateľ s počasím" Michal Weis.
Ako sa mení svet, tak sa menia aj deti a ich zdravotné problémy. Pediatri sa čoraz častejšie stretávajú so psychiatrickými diagnózami. Spúšťačom mnohých problémov býva začiatok školského roka.
Pre všetkých, ktorí sa chcú rýchlejšie učiť a mať pri tom radosť, vznikol nástroj SmartBooks. V čom tkvie jeho úspech? Odpovedá zakladateľ Inštitútu jazykov a vzdelávania a odborník na inteligentné vzdelávacie systémy Peter Belan.
Nástup dieťaťa do školy je významným medzníkom. Pre dieťa sa končí čas bezstarostných hier a nastupujú povinnosti. Tie predstavujú záťaž. Ako pomôcť dieťaťu ju zvládnuť?
Nemusí byť vždy len na škodu, že dnešné deti fičia na technológiách. Detské smart hodinky sú šikovný praktický pomocník nielen dieťaťa, ale aj rodiča.
Rok čo rok si mnohí rodičia kladú otázku, akú školskú tašku alebo batoh kúpiť svojim ratolestiam. Ako postupovať pri výbere? Opýtali sme sa Mareka Džalaja, prevádzkového riaditeľa Topgal Slovensko.
Rozmýšľate, či je dobré zopakovať si s deťmi čítanie, písanie a počítanie, ktoré sa len nedávno naučili, ešte pred nástupom do školy alebo to necháte na pani učiteľku?
V rokoch najintenzívnejšieho vývoja trávia deti väčšinu času v škole. Preto je veľmi dôležité, aké tam majú podmienky. Čo ovplyvňuje zdravie školákov a na čo treba dávať pozor, aby rástli zdravo?
Čo robí Slovensko v adaptácii na klimatické zmeny? Podľa mnohých odborníkov málo. Ako v tom môžu pomôcť zelené strechy?
Voda život dáva, ale voda aj život berie. Na čo sú Slovensku priehrady a ako súvisia s ochranou životného prostredia?
Desať rokov sa z bratislavských chemických závodov vozil nebezpečný odpad do Vrakune. A ďalších 40 rokov sa čaká, čo so skládkou bude. Až kým nebude neskoro?
V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že vysoká škola nie je pre každého jediným správnym smerom. Sú aj iné cesty k osobnému a profesionálnemu rozvoju, ako je odborné vzdelávanie, tréningy alebo podnikanie.
Niekoľko odborov na vysokých školách má zvyčajne dobré uplatnenie na trhu práce. Je však dôležité si uvedomiť, že situácia sa môže meniť v závislosti od krajiny, regiónu a aktuálnych trendov.
Dokážeme nekupovať to, čo nepotrebujeme? Veľmi nie - aj preto sú Slováci národom hromadičov...
Štúdium na vysokej škole nie je vôbec lacná záležitosť a ukrojí z rodinného rozpočtu tisíce eur.
Množstvo vzácnych vtákov hynie po kontakte s elektrickým vedením. Preto naň montujú odkloňovače. Nie vždy je vedenie v prístupnom teréne. Kam nemôže človek, letí dron.
Budeme musieť prekopať roky fungujúci systém záhradníčenia vďaka klimatickým zmenám?
Slováci vyprodukujú na hlavu už rovnaké množstvo odpadu ako priemerný občan Európskej únie, ale v jeho triedení ešte stále zaostávajú. Prečo?