Založiť si živnosť už bude ťažšie

Desaťtisícom ľudí bez práce, ktorí nechcú brať dávky, ale namiesto toho podnikať, štát skomplikoval život. Ten, kto si plánuje po rekvalifikačnom kurze založiť živnosť, bude musieť najprv šesť mesiacov praxovať v odbore, v ktorom sa školil. Až potom môže robiť skúšky a získať živnostenský list.

30.04.2010 06:07
Práca, zamestnanie Foto:
Ilustračné foto
debata

Nájsť firmu, ktorá by absolventa kurzu na šesť mesiacov zamestnala, je v niektorých profesiách nereálne. Zmenu v živnostenskom zákone, ktorá platí od júna, schválil parlament v marci cez zákon o službách na vnútornom trhu. Živnostenská komora má k zákonu výhrady.

Rezort sociálnych vecí bol otázkami Pravdy o sporných ustanoveniach zákona zaskočený. Barbora Petrová z komunikačného oddelenia prisľúbila, že sa ministerstvo vyjadrí po tom, čo „prekonzultuje problematiku s odborníkmi z rezortu, ktorý je tvorcom živnostenského zákona“. Zákon do parlamentu predkladalo ministerstvo hospodárstva, to však tvrdí, že zmeny v živnostenskom zákone pripravilo ministerstvo vnútra.

Ervín Boháčik z košickej pobočky Slovenskej živnostenskej komory hovorí, že tí, čo si v týchto dňoch zaplatili rekvalifi kačné kurzy za 400 eur a skončia ho po 1. júni, peniaze vyhodili von oknom.

„Absolventi rekvalifikačných kurzov budú musieť byť zamestnaní, nie pracovať na dohodu. Väčšina z nich chce podnikať práve preto, lebo prišli o zamestnanie. Kto ich zamestná?“ pýta sa Boháčik.

Do kurzov zbytočne investujú aj úrady práce, ktoré ich hradia nezamestnaným v evidencii. Úrady preplácajú preškoľovania v remeslách ako kozmetička, účtovník, zvárač, murár alebo pracovník na vysokozdvižnom vozíku.

Podmienka polročnej praxe tiež sťaží získanie príspevku na založenie živnosti, ktorý prideľujú úrady práce. Príspevok patrí medzi jedno z opatrení na zníženie nezamestnanosti a je oň záujem. Pre firmy alebo živnostníkov je zamestnávanie absolventov na pol roka komplikáciou.

„Okrem toho, že by za nich platili odvody, vychovávali by si konkurenciu,“ hovorí Boháčik. Problém s praxou budú mať podľa neho najmä remeselníci. Eva Mrázová, ktorá vo svojom salóne školí pedikérky a manikérky, hovorí, že absolventi kurzov si miesto na prax nenájdu.

„Majitelia kozmetických salónov sami podnikajú na živnosť a nemôžu si dovoliť ďalších zamestnancov.“

Veronika Kopunková zo senickej pobočky Slovenského Červeného kríža tvrdí, že pre nich by to problém nebol. „Už sedemnásť rokov vychováme opatrovateľky. Máme za sebou skúsenosti a tiež zazmluvnených partnerov. Asi by sme mohli našich absolventov aj zamestnať,“ povedala Kopunková.

Zamestnávanie absolventov bude platiť do 31. decembra 2011. Potom už bude skúšky zastrešovať namiesto živnostenskej komory ministerstvo školstva, ktoré dovtedy môže zmeniť pravidlá.

Ako dnes funguje založenie živnosti po rekvalifikácii

  • absolvent kurzu dostane od školiacej inštitúcie potvrdenie, že kurz skončil
  • s dokladom o skončení kurzu sa ohlási v živnostenskej komore a naplánuje si termín skúšky
  • komora posiela na ministerstvo vnútra protokol o výsledkoch skúšky
  • ministerstvo posiela absolventovi osvedčenie o oprávnení vykonávať živnosť
  • na základe dokladu od ministerstva si človek môže založiť živnosť

Čo sa zmení po 1. 6. 2010

  • po skončení kurzu absolventi budú pracovať šesť mesiacov v odbore
  • až potom sa môžu ohlásiť v komore s dokladmi, že absolvovali kurz a aj prax
debata chyba