Živnostníci sa obávajú, že ich po reforme odvodov ubudne

Ak sa vláde podarí presadiť pripravované zmeny v daňovo – odvodovom systéme, môže to podľa zástupcov živnostníkov znamenať zníženie ich počtu. Len v januári tohto roka podľa prezidenta Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ) Stanislava Čižmárika ohlásilo skončenie činnosti viac ako 6 tisíc živnostníkov.

14.03.2011 12:51
Euro, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata

„Ďalší zrejme budú nasledovať, pokiaľ sa prijmú také opatrenia, aké boli vládou naznačené,“ upozornil na v pondelok Čižmárik.

Problémy v súčasnom nastavení systému je podľa zástupcov živnostníkov potrebné riešiť, avšak odstraňovať nedostatky systému na úkor podnikateľov je podľa nich nespravodlivé. Podľa Čižmárika je napríklad potrebné riešiť možné zatajovanie príjmov zo strany niektorých živnostníkov, ale nie tým, že to zaplatia drobní živnostníci prostredníctvom vyšších odvodov.

Živnostníci sú podľa Stanislava Čižmárika pripravení rokovať o pripravovaných zmenách. Vláda by sa však mala sústrediť na to, čo podľa jeho slov najviac deformuje podnikateľské prostredie. Podnikatelia ako hlavný problém nevnímajú administratívne zaťaženie, ale nízku vymožiteľnosť práva. Práve v tejto oblasti by vláda mala urobiť dôležité zmeny.

Živnostníci v súčasnosti podľa prezidenta živnostenského zväzu nechystajú ani nechcú organizovať protesty. V podobnom duchu sa na tlačovej konferencii vyjadril aj prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Tomáš Malatinský. Dodal však, že ak vláda nebude s predstaviteľmi podnikateľov diskutovať, „budú musieť niečo robiť“.

Cieľom daňovo – odvodovej reformy je podľa ministerstva financií hlavne odstrániť nespravodlivosť a zabezpečiť udržateľnosť celého systému. Podľa ministra financií Ivana Mikloša sa nedajú tieto zmeny uskutočniť bez toho, aby to malo aj isté negatívne dôsledky pre tých, ktorí boli doteraz neopodstatneným spôsobom zvýhodňovaní. Zámery ministerstva financií však kritizujú niektorí koaliční poslanci.

Predstavitelia Občianskej konzervatívnej strany (OKS) napríklad trvajú na tom, že reforma daní a odvodov nemá mať negatívne dopady na živnostníkov a dohodárov v podobe zvýšenia odvodov. O zmenách v odvodoch pre živnostníkov či dohodárov sa však podľa predsedníčky vlády Ivety Radičovej stále diskutuje, pričom existuje viacero alternatív konečného riešenia.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy