Živnostníkom sa menia odvody

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) musia najneskôr 8. augusta odviesť do Sociálnej poisťovne novú sumu poistného na sociálne poistenie.

05.08.2013 12:18
Plat, mzda, peniaze, euro
Ilustračné foto
debata

Novú výšku odvodov si určia na základe údajov uvedených v daňovom priznaní za rok 2012. Upozorňuje na to Sociálna poisťovňa. Ak SZČO doteraz platili poistné z minimálneho vymeriavacieho základu a podľa vlaňajších príjmov si opäť vypočítajú minimálny vymeriavací základ, naďalej budú do poisťovne platiť minimálne odvody v sume 130,27 eura mesačne. Najnižšie možné odvody sa totiž zvyšujú vždy k 1. januáru kalendárneho roka.

Povinnosť zaplatiť sociálne odvody najneskôr 8. augusta sa vzťahuje aj na tie SZČO, ktorým vznikla povinnosť platiť poistné prvýkrát od 1. júla tohto roka. V daňovom priznaní mali totiž vyšší hrubý príjem ako 4 716 eur a nemali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania. Do 9. júla 2013 mali takéto SZČO povinnosť prihlásiť sa na platenie poistného v pobočke poisťovne podľa miesta trvalého pobytu.

Poistné do Sociálnej poisťovne začínajú platiť aj autori a umelci. Ide o tých autorov a umelcov, ktorí sú v súvislosti s touto činnosťou registrovaní na daňovom úrade, majú 18 a viac rokov a táto činnosť im zakladá právo na aktívny príjem. Ak príjem takéhoto autora alebo umelca za rok 2012 presiahol zákonom stanovenú hranicu 4 716 eur, je povinný uhrádzať poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity. Ako upozorňuje poisťovňa, poistné za júl splatné do 8. augusta je potrebné uhradiť na účet príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne v správnej výške a so správnymi identifikačnými symbolmi.

Vymeriavací základ SZČO na platenie poistného na sociálne poistenie sa prvýkrát určuje podľa nových pravidiel, ktoré zaviedla vláda Roberta Fica. K základu dane sa spätne pripočítajú odvody na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré si osoba zahrnula do výdavkov. Takýto základ dane, neznížený o zaplatené odvody, sa vydelí počtom mesiacov podnikania v minulom roku a novým, zníženým koeficientom 1,9, platným na rok 2013. Do konca vlaňajška sa pritom vymeriavací základ počítal zo základu dane, ktorý bol znížený o zaplatené odvody a použil sa koeficient 2,14. Minimálnym vymeriavacím základom na platenie poistného je 393 eur a najvyšší možný základ dosahuje 3 930 eur. Povinne platené poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie SZČO tvorí 33,15 % z určeného vymeriavacieho základu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #odvody #živnostník #SZČO
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy