Česi majú na Slovensku najviac firiem

Najviac zahraničných vlastníkov slovenských spoločností pochádza z Českej republiky. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode.

28.05.2018 12:37
debata (2)

„Dlhodobou jednotkou sú Česi, pričom medziročne ich u nás pribúdajú rádovo stovky. Aktuálne českí podnikatelia vlastnia spolu 10 341 slovenských firiem, čo je o 484 spoločností viac ako vlani,“ uviedla spoločnosť.

Expanzia na slovenský trh je podľa firmy Bisnode pre českých podnikateľov jednoduchšia, ako na iné trhy. "Na jednej strane majú naše štáty spoločnú históriu, no rozhodujú aj teritoriálna blízkosť a takmer nulová jazyková bariéra, ktoré výrazne pomáhajú pri administratíve spojenej so založením a riadením biznisu. Kľúčovú úlohu pri náraste českého kapitálu na Slovensku zohráva atraktívne hospodárske prostredie a obchodný potenciál rastu. Významným ukazovateľom je aj historická previazanosť, ktorá nahráva strategickým zámerom firiem otvárať podnikanie smerom na východ,“ hodnotí stav analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Počas prvých piatich mesiacov tohto roka pribudlo na slovenskom trhu 484 českých podnikov, pričom za celý minulý rok ich bolo 266. "Každoročné porovnanie odzrkadľuje aktuálne trendy a prináša zaujímavý pohľad na vývoj podnikateľského prostredia na Slovensku. Českí podnikatelia majú o slovenský trh záujem, čo je vidieť aj na porovnaniach za posledné dva roky, kedy sa počet novovzniknutých firiem s českým kapitálom takmer zdvojnásobil, “ konštatovala Štěpánová.

Trojicu najväčších vlastníkov uzatvárajú Maďari (10 228) a Rakúšania (3 904). "Pri oboch krajinách tiež platí, že jedným z najväčších plusov je práve teritoriálna blízkosť,“ uzavrela Štěpánová.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #Česko #Slovensko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy