Podnikatelia už musia s finančnou správou komunikovať len elektronicky

Fyzické osoby podnikatelia môžu už s finančnou správou komunikovať iba elektronicky. Poslednú možnosť podať daňové priznanie v papierovej forme tak mali na daňových úradoch osobne v piatok, prípadne ešte v sobotu poštou. A hoci termín na podanie daňového priznania s trojmesačným odkladom oficiálne uplynie až v pondelok 2. júla, daňovníci tak budú môcť urobiť už len elektronickou formou.

01.07.2018 11:00
debata

Finančná správa však zároveň informuje, že pre živnostníkov, ktorí daňové priznanie riadne stihli podať a nemusia daňovým úradom predkladať žiadne ďalšie doklady, si nemusia elektronickú komunikáciu zriaďovať ihneď. „V praxi sa elektronická komunikácia s finančnou správou týka fyzických osôb podnikateľov až od momentu, keď budú potrebovať podať na finančnej správe akýkoľvek dokument,“ uvádza finančná správa.

Najskôr tak elektronickú komunikáciu budú musieť využiť tí, ktorí si nechali podanie tri mesiace odloženého daňového priznania na posledný deň, teda spomínaného 2. júla. K rovnakému termínu je aj lehota na výkazy pre živnostníkov, ktorí zamestnávajú minimálne jedného zamestnanca. Rovnako budú elektronickú komunikáciu potrebovať tí, ktorí si pre príjmy zo zahraničia odložili daňové priznanie až na koniec septembra, tým však na jej vybavenie zostávajú ešte tri mesiace.

Do januára budúceho roka by si potom mali elektronickú komunikáciu sprevádzkovať fyzické osoby podnikatelia, ktorí budú podávať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2018, kde je termín plnenia 31. januára 2019. Rovnako sa elektronickej komunikácii už nevyhnú ani pri podávaní daňového priznania k dani z príjmov za rok 2018, či už v riadnych, alebo odložených termínoch.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy