Živnostníci, viete ako to bude s minimálnym poistným na prelome rokov?

05.11.2019 08:44
muž, živnostník, odvody, nuda
V čase blížiacej sa zmeny sa niektorí živnostníci zaujímajú, ako to bude s ich minimálnym poistným. Autor:

K 1. januáru sa vždy mení minimálny a maximálny vymeriavací základ, z ktorého platia poistné na sociálne poistenie živnostníci, resp. samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) i dobrovoľne poistené osoby.

V čase blížiacej sa zmeny sa niektorí živnostníci zaujímajú, ako to bude s ich minimálnym poistným. Zmena sa totiž dotýka nielen tých, ktorí v roku 2019 platia z minima, ale aj tých, ktorých výška poistného, aké platia, je aktuálne pod hranicou minima stanoveného pre rok 2020.

Minimálny vymeriavací základ v roku 2019 je 477 eur a poistné z neho vypočítané je 158,11 eura. Nový minimálny vymeriavací základ v roku 2020 bude 506,50 eura a výška poistného vypočítaná z tohto základu bude 167,89 eura. To znamená, že ak živnostník v súčasnosti platí minimálne poistné 158,11 eura, od januára 2020 bude platiť 167,89 eura. Nové minimálne poistné však bude platiť aj ten živnostník, ktorý v súčasnosti síce neplatí z minima, ale výška poistného, aké v súčasnosti uhrádza, nedosahuje novo stanovené minimum.

Napríklad živnostník aktuálne platí poistné do Sociálnej poisťovne 165 eur mesačne (čiže nie z minima), od 1. januára 2020 bude platiť poistné podľa nového minimálneho základu, a to vo výške 167,89 eura. To znamená, že každá povinne poistená SZČO bude platiť na sociálne poistenie mesačne poistné minimálne v tejto výške. Dôležité je, aby živnostníci túto zmenu v správnom čase zaregistrovali. Informovať o nej ich bude aj Sociálna poisťovňa (listom alebo do e-schránky, ak ju majú aktivovanú).

Minimálne poistné do Sociálnej poisťovne v súčasnosti platí viac ako 139 tisíc živnostníkov.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#živnostníci #SZČO #Sociálna poisťovňa #poistné #odvody #dobrovoľne poistená osoba
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku