Živnostníci po zániku živnosti nemajú nárok na dávku v nezamestnanosti

13.02.2020 13:00
muž, živnostník, odvody, nuda
Ak si živnostník chce po ukončení živnosti uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti, musí si poistné na poistenie v nezamestnanosti platiť ako dobrovoľne poistená osoba. Autor:

Živnostníci v rámci svojich odvodov do Sociálnej poisťovne neplatia povinne poistné v nezamestnanosti. Preto im v prípade ukončenia živnosti ani nevzniká nárok na túto dávku.

„Nárok majú iba na nemocenské dávky a časť odvodov putuje aj na ich budúce dôchodky,“ povedal hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Ak si živnostník chce po ukončení živnosti uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti, musí si poistné na poistenie v nezamestnanosti platiť ako dobrovoľne poistená osoba. „Vtedy po splnení podmienky potrebného obdobia poistenia v nezamestnanosti, teda 730 dní v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie, živnostníkovi nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká,“ informoval Višváder. Podmienkou je aj to, že poistenie musí mať zaplatené včas a v správnej sume.

Sociálna poisťovňa podľa Višvádera evidovala k 31. januáru tohto roka takmer 220-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktorí platili povinné sociálne odvody. Ide o poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie. Poistné na dôchodkové poistenie tvorí 28,75 % z vymeriavacieho základu a skladá sa zo starobného poistenia (18 %), invalidného poistenia (6 %) a z odvodu do rezervného fondu Sociálnej poisťovne (4,75 %). Nemocenské poistenie platia SZČO v sume 4,4 % z vymeriavacieho základu. Keďže najnižším vymeriavacím základom pre SZČO je v tomto roku suma 506,50 eura, minimálne povinné dôchodkové a nemocenské odvody dosahujú najmenej 167,89 eura mesačne.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#živnosť #nezamestnaní #dávka v nezamestnanosti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku