Budú zdanené všetky transakcie? Ktoré prevody nebudú zdanené okrem platieb poistného?
Predmetom zdanenia daňou z finančných transakcií nebudú:
- Platby daní, odvodov a príspevkov do štátneho rozpočtu poukázané v prospech účtov v Štátnej pokladnici (banka dostane zoznam týchto účtov, aby vedela, že transakcie smerujúce na tieto účty sa nezdaňujú).
- Platobné operácie súvisiace so správou cenných papierov a správou starobného dôchodkového sporenia a doplnkového dôchodkového sporenia.
- Nákup štátnych dlhopisov.
- Prevod medzi účtami daňovníka vedenými v jednej banke.
- Odovzdanie alebo vrátanie peňazí v rámci notárskej úschovy.
- Platby na účte vlastníkov bytov.
- Platobná operácia vykonaná platobnou kartou (používanie platobnej karty bude paušálne zdanené sumou 2 eurá/rok).
Budú si musieť živnostníci, ktorí nemajú podnikateľské účty, založiť nové? Musia mať súkromný a podnikateľský účet v tej istej banke?
Zákon zavádza pojem „transakčný účet“. Transakčným účtom sa v prípade právnických osôb rozumejú ich účty používané v súvislosti s činnosťou a v prípade fyzických osôb je to účet, na ktorom daňovník vykonáva transakcie súvisiace s jeho podnikaním. Pre podnikajúce fyzické osoby, ktoré doteraz nemali špecifický účet založený len na transakcie súvisiace s podnikaním, je výhodnejšie si takýto účet založiť, pretože v opačnom prípade im bude daň z finančných transakcií zrážaná zo všetkých transakcií odchádzajúcich zo súkromného účtu a podliehajúcich dani z finančných transakcií. Založiť si transakčný účet v tej istej banke, ako má takáto podnikajúca fyzická osoba súkromný účet, je výhodné, pretože transakcie medzi týmito dvomi účtami nebudú predmetom dane z finančných transakcií.
Kto to bude kontrolovať? Hrozia nejaké pokuty? Nestačí platiť daň zo súkromného účtu? Prečo je dôležité mať podnikateľský účet?
Tak ako som už uviedla, zriadiť si ďalší účet nebude povinnosť, ale v prípade, ak bude mať živnostník iba jeden účet aj na súkromné, aj na podnikateľské účely, dani z finančných transakcií budú podliehať všetky transakcie na tomto účte. Z návrhu zákona ešte nie je jasné, akým spôsobom živnostník označí účet za transakčný a či bude na to potrebné urobiť špeciálny úkon, alebo ak si príde založiť podnikateľský účet, tak či banka vie, že ten bude považovaný za transakčný a ak si ďalší účet nezriadi, či banka bude považovať existujúci účet za transakčný. Rovnako mi nie je jasné, ako banka bude vedieť identifikovať, ktorá fyzická osoba, ktorá má zriadený účet, je podnikajúcou. Predpokladám, že na toto ešte bude potrebné usmernenie zo strany Ministerstva financií SR alebo Finančnej správy.
Existuje nejaká výnimka, kedy nebudú musieť podnikatelia platiť túto daň? Napríklad ak ročne nezarobia určitú sumu?
Výnimka z titulu výšky príjmov neexistuje, existujú iba transakcie, ktoré nebudú predmetom dane z finančných transakcií. Daň z finančných transakcií sa nebude týkať prichádzajúcich, ale iba vymedzených odchádzajúcich platieb.
Platiť daň budú živnostníci aj za bežné nákupy?
Ak budú predmetné nákupy realizovať z transakčného účtu, a teda budú považované za nákupy spojené s podnikaním, tak áno. Preto odporúčam v prípade živnostníkov, najmä tých, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky, realizovať z transakčného účtu len platbu odvodov a daní, ostatné finančné prostriedky previesť na súkromný účet v rámci tej istej banky a všetky ostatné výdavky hradiť z predmetného súkromného účtu. Živnostník uplatňujúci paušálne výdavky nepotrebuje preukazovať žiadne výdavky, len uhradené odvody. Takto sa platbou odvodov, ktorá je oslobodená, a prevodom na súkromný účet v rámci tej istej banky, ktorý je tiež oslobodený, vyhne dani z finančných transakcií. Nevyhne sa však poplatku za vedenie transakčného účtu, ak ho banka vyrubí.
Oplatí sa im vytiahnuť väčšiu časť peňazí a platiť len napríklad v hotovosti?
Odchádzajúce platby budú zdaňované daňou z finančných transakcií takto:
- 0,4 % z odchádzajúcej platby, maximálne 40 eur
- 0,8 % za výber finančných prostriedkov v hotovosti v pobočke banky alebo z bankomatu, bez obmedzenia maximálnej sumy
- 2 eurá za používanie platobnej karty pri platbách z transakčných účtov
Z týchto sadzieb sa dá vidieť, že výber je zaťažený ešte vyššou daňou z finančných transakcií ako samotný prevod. Takže odporúčanie je spájať platby jednému dodávateľovi a snažiť sa využiť obmedzenie pri prevodoch (40 eur je daň pri prevode 10 000 eur, takže všetky platby nad 10 000 eur už vyššou daňou zaťažené nebudú), v prípade fyzických osôb, previesť peniaze na súkromný účet v tej istej banke v rámci oslobodenia, alebo sa snažiť maximalizovať platby kartou, keďže poplatok 2 eurá je za neobmedzený počet transakcií kartou. Okrem toho v prípade právnických osôb využívať vzájomné zápočty bez finančných transakcií.
Nespôsobí to, že ľudia začnú vo veľkom vyťahovať hotovosť? Nezvýši sa tým na Slovensku sivá ekonomika?
Podnikateľské subjekty, ktoré pracujú s hotovosťou, sa budú snažiť čo najviac využívať platby v hotovosti, či už v prípade dodávateľov, alebo zamestnancov a prostredníctvom účtu realizovať len platby daní a odvodov a prijímať prichádzajúce platby. Môže to znamenať, že tu znovu nastane ďalšia doba „cashu“ a narábanie s hotovosťou sa znovu stane populárnym. Môže vzniknúť väčší tlak na možnosť úhrady faktúr prostredníctvom platobnej karty alebo platobnej brány, čo, samozrejme, na strane ich prevádzkovateľov bude znamenať zvýšenie poplatkov za ich používanie. Za mňa sú v prípade dane z finančných transakcií dvaja doteraz známi víťazi, a tými sú vydavatelia platobných kariet a bankové inštitúcie.
Odborníci radia vykonávať nákupy výhradne len kartou, je to dobrá rada?
Áno, v prípade, ak je to možné, maximalizovať platby kartou. Napríklad aj v prípade firiem, ktoré poskytujú zamestnancom zálohy na nákup pohonných hmôt, materiálu a podobne, bude výhodnejšie dať im k dispozícii firemné platobné karty. Rovnako v prípade podnikajúcich fyzických osôb, ktoré uplatňujú nie paušálne, ale reálne výdavky, bude výhodné maximalizovať platby kartou.
Ako sa najlepšie vyhnúť plateniu týchto daní? Napríklad tým, že si peniaze prevedieme na nepodnikateľský účet?
Právnické osoby sa dani nevedia vyhnúť úplne, vedia len minimalizovať jej výšku spájaním platieb jednému dodávateľovi, využívaním vzájomných zápočtov, vydaním firemných platobných kariet, prípadne inkasovaním hotovosti a následnou realizáciou platieb z tejto hotovosti. Podnikajúce fyzické osoby sa vedia dani vyhnúť tak, že z transakčného účtu budú realizovať len platby oslobodené od dane, teda dane a odvody a prevody na súkromný účet v tej istej banke.
Čo ak by som si založila napríklad zahraničný účet? Viem takto obísť zákon?
Založenie účtu v zahraničnej banke nie je riešenie, ako sa vyhnúť dani z finančných transakcií. V prípade, ak má podnikajúca fyzická osoba alebo právnická osoba transakčné účty v banke na území SR, zrážku dane z finančných transakcií bude automaticky vykonávať banka. Ak by mala takáto právnická alebo fyzická osoba transakčné účty v banke na území mimo SR, povinnosť zraziť a odviesť daň z finančných transakcií prechádza z banky na samotného daňovníka. Teda firmy alebo podnikatelia by museli na mesačnej báze podávať daňové priznanie a odvádzať daň z finančných transakcií z účtov mimo SR. Otázkou je, do akej miery je možné odkontrolovať toto priznanie a odvod dane z účtov v zahraničí a do akej miery bude mať FS SR kapacity na prípadnú kontrolu. To je už asi mierou podnikateľského rizika u každého individuálne.
V iných krajinách funguje transakčná daň?
V rámci eurozóny je SR jedinou krajinou, ktorá zavádza daň z finančných transakcií. Mimo eurozóny majú takúto daň zavedenú v Maďarsku alebo vo Venezuele.
Bude sa to týkať aj prichádzajúcich platieb?
Nie, prichádzajúcich platieb sa daň z finančných transakcií týkať nebude. Dúfajme, že to nebude pokračovanie budúci rok v rámci ďalšej konsolidácie, že sa daň zavedie aj na tieto transakcie.
Od akej sumy bude sťahovaná daň? Ak prevediem 2 eurá niekomu na účet, aj z malej sumy budem uhrádzať daň?
Minimálna daň z finančnej transakcie je 1 eurocent. Daň sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent do 0,005 eura nadol a od 0,005 eura vrátane nahor.
Ak si prevediem svoje peniaze z podnikateľského účtu a na svoj súkromný, tiež budem platiť daň za túto transakciu?
Ak sú obidva účty vedené v tej istej banke tak nie.