Takmer 73 tisíc živnostníkov, ktorí mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, dostane v októbri oznámenia o ich odvodovej povinnosti.
Zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorí si počas koronakrízy požiadali o odklad poistného za marec 2020, sa blíži termín jeho splatnosti.
Aj pre mladých, ktorí po škole nezačnú pracovať ako zamestnanci, ale začnú podnikať, majú odborníci niekoľko rád.
Samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré si za rok 2020 podali daňové priznanie do 31. marca 2021, majú posledné dni na zaplatenie poistného v novej výške.
Pre SZČO je 1. júl termínom, ku ktorému sa prehodnocuje vznik a zánik povinného poistenia, vymeriavací základ a výška poistného, ktorú treba v ďalších mesiacoch platiť.
Predovšetkým treba živnosť ohlásiť. Čo všetko sa uvádza v ohlásení a koľko zaplatíte? Kedy vám živnostenské oprávnenie zaniká a kedy môže živnosť zrušiť úrad?
Odborná prax sa od 1. augusta bude preukazovať jednoduchšie. Ktoré časti živnostenského zákona sú im venované?
Novela živnostenského zákona začne platiť od 1. augusta a prináša viacero zmien. Mení sa výška pokút, povinnosti aj podmienky na pozastavenie živnosti.
Aké sú lehoty na jeho zaplatenie? Kto je od tejto povinnosti oslobodený? A akým spôsobom treba zaplatiť, aby sa peniaze dostali k Sociálnej poisťovni?
Komu od tohto dňa vzniká odvodová povinnosť? Aký je nový minimálny a maximálny vymeriavací základ?
Ktoré SZČO budú odvádzať vyššie odvody do Sociálnej poisťovne? Od čoho závisí suma, ktorú musia každý mesiac zaplatiť? Komu zanikne táto povinnosť?
Od 1. júla čaká živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) zmena odvodovej povinnosti.
Chystáte sa podnikať ako živnostník? Nový diel relácie Ide o právo je práve o tom, ako získať živnostnícke oprávnenie.
Na konci roku 2020 na Slovensku oficiálne podnikalo 339 tisíc živnostníkov.
Žiadosť pozostáva z piatich častí. Ako ju má vyplniť SZČO a ako jednoosobová s. r. o.? Koho možno považovať za SZČO? A ako potom treba vyplnenú žiadosť podať?
Kto má nárok na podporu v rámci projektu Prvá pomoc plus? Akými spôsobmi je možné vypočítať stratu príjmu? Aké sú jednotlivé sumy?
Na akú finančnú pomoc od štátu máte nárok počas pandémie? O koľko viac dostanú podnikateľské subjekty, ktorým klesli príjmy alebo nemôžu podnikať?
Podal som daňové priznanie ako SZČO v októbri. Okrem príjmu na Slovensku som mal príjem aj z brigády zo zahraničia. Kde budem platiť odvody?
Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov, že si môžu odložiť zaplatenie odvodov do 30. júna, za predpokladu splnenia zákonom a nariadením stanovených podmienok.
Samostatne zárobkovo činné osoby, živnostníci aj ďalší podnikatelia musia aj v tomto roku platiť dane a odvody. Ktoré dátumy sú pre nich dôležité?
Vždy k 8. dňu v mesiaci je potrebné zaplatiť mesačné preddavky na zdravotné poistenie a poistné na sociálne poistenie. Na aké ďalšie dátumy nesmiete zabudnúť?
Koho sa táto možnosť týka? Ako sa určuje pokles tržieb? A akými spôsobmi je možné odoslať oznámenie o poklese tržieb?
Pri podaní prihlášky obdržíte variabilný symbol. Špecifický symbol sa uvádza v tvare mesiac a rok. vymeriavací základ si určujete sami a dá sa aj zmeniť.
Na stránke Sociálnej poisťovne nájdete kalkulačku aj tabuľku platenia poistného. Aké sú nové vymeriavacie základy a ako zmeníte alebo zrušíte činnosť?
Od januára si živnostníci a ďalšie samostatne zárobkovo činné osoby priplatia na odvodoch do Sociálnej poisťovne. Nová minimálna výška odvodov je 180,99 eura.