Aké sú podmienky prevádzkovania živnosti? Aký je rozdiel medzi osobným a elektronickým ohlásením živnosti? Koľko to stojí?
Banky odpovedajú na otázky ohľadne účtov a balíčkov pre podnikateľov. Ktorá má podľa vás najlepšie podmienky?
Začínate podnikať alebo pracujete na základe živnostenského oprávnenia a potrebujete špeciálny účet? Aké máte možnosti?
Minimálna výška sociálnych odvodov v roku 2019 bude 167,89 eura a maximálna výška je 2 350,66 eura.
Koľko budú platiť dohodári, ktorí sú poistení povinne nemocensky, povinne dôchodkovo či v nezamestnanosti? Ako si uplatniť výnimku z dôchodkového poistenia?
Napríklad SZČO pri minimálnom vymeriavacom základe (506,5 eura) zaplatia na odvodoch 167,89 eura.
Od 1. januára tohto roka sa zvýšili odvody živnostníkov do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne. Novela zákona o dani z príjmov upravila aj výšku daní.
Sociálna poisťovňa v týchto dňoch posiela živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) oznámenia o novej výške poistného pre rok 2020.
Všetky dôležité dátumy týkajúce sa odvodov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne či daňových povinností.
Kto a ako sa môže stať dobrovoľne dôchodkovo poistenou osobou? Dá sa zmeniť vymeriavací základ? Kedy dobrovoľné dôchodkové poistenie zaniká?
Nový rok so sebou prinesie nové kalkulačky na výpočet poistného, novú tabuľku platenia poistného a nové vymeriavacie základy. Čo ak ste ako živnostník v strate?
Slovensko čelí situácii, že na budúcich dôchodcov nebude mať kto pracovať, ich dôchodky teda budú veľmi nízke. Začnite si sporiť na dôchodok čo najskôr.
Budúca penzia živnostníka závisí od výšky odvodov, ktoré si platí. Ak odvádza zo svojho príjmu len minimálne odvody, ukracuje sa na dávkach aj dôchodku.
Živnostník si zo svojho príjmu môžu odpočítať výdavky. Ak má výdavky nízke alebo žiadne, môže si odrátať paušálne výdavky, ktoré netreba nijako preukazovať.
Väčšina živnostníkov si platí odvody na sociálne poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Z rovnakého vymeriavacieho základu sa im bude počítať dôchodok.
Traja zamestnanci s hrubou mzdou 800 eur, 1 200 eur a 1 600 eur sa rozhodujú, či ostanú od 1. januára zamestnancami, alebo prejdú na živnosť.
Pracovať na živnosť bude od januára znovu výhodnejšie ako byť zamestnaný, pretože živnostníkom sa zníži daň z príjmu na 15 percent, kým zamestnancom ostane 19%.
Mnohí živnostníci budú musieť platiť vyššie poistné do zdravotnej i Sociálnej poisťovne. Na druhej strane ich ale čakajú aj viaceré zvýhodnenia...
Zamestnancov, živnostníkov i dohodárov čaká od januára ako každý rok množstvo zmien. Zvýši sa minimálna mzda, vzrastie nezdaniteľné minimum a stúpnu aj odvody.
K 1. januáru sa vždy mení minimálny a maximálny vymeriavací základ, z ktorého platia poistné na sociálne poistenie živnostníci.
Od januára sú výdavkami aj náklady na rekreáciu. Kým zamestnancom na dovolenku prispieva zamestnávateľ, živnostníci si ju musia zaplatiť, ale môžu si ju dať do nákladov.
Živnostník, ktorý využíva na podnikanie svoje auto, má na výber z dvoch možností, akým spôsobom bude účtovať náklady.
Mnohí živnostníci sa obávajú prejsť z paušálnych na skutočné výdavky, pretože to pre nich znamená zvýšenú administratívu.
Každý živnostník si môže vybrať, či si bude z príjmu odpočítavať paušálne, alebo skutočné výdavky. Vždy sa pritom môže rozhodnúť podľa toho, čo je preňho výhodnejšie.
Na Slovensku poklesol počet živnostníkov od roku 2009 takmer o štvrtinu. Vlani dosiahol ich počet podľa Štatistického úradu SR úroveň približne 304- tisíc.