Od januára si živnostníci a ďalšie samostatne zárobkovo činné osoby priplatia na odvodoch do Sociálnej poisťovne. Nová minimálna výška odvodov je 180,99 eura.
Sociálna poisťovňa upozorňuje SZČO a zamestnávateľov na splatnosť odloženého poistného.
Od 1. januára 2021 bude platiť nový minimálny vymeriavací základ na platenie odvodov pre povinne poistené samostatne zárobkovo činné (SZČO) a dobrovoľne poistené osoby (DPO).
Kto a za akých podmienok si môže požičať na podnikanie? Opýtali sme sa Slovenskej sporiteľne, UniCredit banky a VÚB banky. A aké sú úvery od štátu?
Kto a za akých podmienok si môže požičať na podnikanie? Čím možno ručiť? Môžu si požičať aj začínajúci podnikatelia? Opýtali sme sa ČSOB a OTP banky.
Úvery pre malých a stredných podnikateľov ponúkajú viaceré banky, pôžičku možno získať aj od štátu. Podmienky sa môžu pre každú firmu líšiť. Vyberajte múdro.
Aké SZČO majú nárok na príspevok podľa nového projektu Prvá pomoc +? Čo je potrebné vyplniť v žiadosti? Kam a ako ju potom treba podať?
Nový pracovný portál praca.pravda.sk
Pozrieť ponukyOpatrenia, o ktoré mohli požiadať SZČO od marca v projekte Prvá pomoc, sa nemenia. V Prvej pomoci + sa však zmenili niektoré podmienky, ako aj výška podpory.
Ste živnostník alebo iná samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), ktorá prišila o príjmy alebo ktorej klesli tržby? Kedy a ako môžete požiadať štát o pomoc?
Akými pravidlami sa musia riadiť SZČO a povinne poistené SZČO v súčasnosti a akými v roku 2021?
Ako zistíte svoj základ dane? A kedy môžete vykázať daňovú stratu?
Odvodová úľava sa vzťahuje výlučne na prácu dôchodcov na základe dohôd mimo pracovného pomeru, teda na dohodu o vykonaní práce a dohodu o pracovnej činnosti.
SZČO s odkladom daňového priznania sa poistné do Sociálnej poisťovne posúdi k 1. februáru 2021.
Národná rada Slovenskej republiky dňa 22. septembra 2020 schválila zákon, ktorým sa na daňové účely obdobie pandémie považuje za skončené 30. septembra 2020.
Živnosť je potrebné ohlásiť na príslušnom živnostenskom úrade. Môžete tak urobiť buď osobne, alebo elektronicky. Aké poplatky vás čakajú a neminú?
Čo musí obsahovať obchodné meno? Aké je základné imanie s.r.o.? Koľko spoločníkov môže spoločnosť mať? Kto ju založiť môže - a kto, naopak, nie?
Oplatí sa vám viac založiť si živnosť alebo je výhodnejšie vytvoriť spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.)? Koľko zaplatíte na poplatkoch?
Aké sú vaše povinnosti voči Sociálnej poisťovni, ak končíte s podnikaním alebo ak zmeníte formu výkonu podnikateľskej činnosti?
Ako prebieha založenie živnosti a aké povinnosti vás potom čakajú?
Prinášame vám štyri príklady znázorňujúce výšku príjmu človeka vykonávajúceho tú istú prácu ako zamestnanec a ako živnostník v prvom roku.
Práca na trvalý pracovný pomer alebo si zaobstarať živnostenský list? Každý spôsob má svoje výhody. Pozor však, nie každý môže byť živnostníkom.
Existuje sedem spôsobov zániku živnosti. Aké sú to? Ako dlho najviac môže trvať pozastavenie činnosti? Na koho podnet môže úrad pozastaviť alebo zrušiť živnosť?
Odpovedáme na vaše otázky súvisiace so skončením živnosti (buď formulárom alebo smrťou živnostníka) a daňovým priznaním. Dokedy treba zmenu oznámiť správcovi?
Chystáte sa zrušiť živnostenské oprávnenie? Urobiť tak môžete osobne alebo elektronicky.
Sociálna poisťovňa zverejnila kalkulačku na výpočet poistného pre SZČO od 1. júla 2020.