Chystáte sa do penzie? Čo je inak

Dorota Hudecová, Pravda | 10.01.2022 06:00
senior dôchodcovia dochodca peniaze Foto:
Čaká vás v tomto roku vybavovanie dôchodku? Na túto životnú zmenu by ste sa mali vopred pripraviť a mať nachystané doklady, aby vám bola penzia priznaná čo najskôr. Mnohí budúci penzisti si vybavovanie starobného dôchodku nechávajú na poslednú chvíľu, čo môže spôsobiť predĺženie jeho vybavenia.

„Na starobný dôchodok má nárok každý poistenec, ktorý odpracoval najmenej 15 rokov a dovŕšil dôchodkový vek. Poistenec oň môže požiadať najskôr v deň dovŕšenia dôchodkového veku prostredníctvom pobočky Sociálnej poisťovne v mieste trvalého pobytu,“ priblížila podmienky priznania starobnej penzie hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.

„S prípravami na odchod do penzie odporúčame začať aspoň jeden rok pred dovŕšením dôchodkového veku. Je to čas potrebný na zhromaždenie dokumentov, kontrolu, či všetky odpracované obdobia, čiže obdobia dôchodkového poistenia, sú evidované v Sociálnej poisťovni a podobne. Odporúčame požiadať Sociálnu poisťovňu o vyhotovenie a zaslanie informácie o stave a zmenách stavu individuálneho účtu poistenca, z ktorej sa poistenec dozvie dôležité a potrebné údaje k dôchodku. Zároveň zistí, ak mu niektoré obdobie v evidencii chýba a v čase prípravy na dôchodok si ho môže pokojne a včas zdokladovať a doplniť do evidencie,“ vysvetľuje postup Dvoráková.

Po spísaní žiadosti o dôchodok a predložení všetkých potrebných dokladov pobočka Sociálnej poisťovne spísanú žiadosť spolu s potrebnými dokladmi postúpi ústrediu, ktoré rozhodne o nároku na penziu a o jej sume písomným rozhodnutím, ktoré dostanete poštou. Je povinná tak urobiť najneskôr do 60 dní od spísania žiadosti o dôchodok. V problematických prípadoch možno lehotu predĺžiť najviac o 60 dní, o čom žiadateľa o dôchodok písomne informujú. Lehotu je možné predĺžiť len v mimoriadne zložitých prípadoch, napríklad keď sa musia preverovať doby poistenia či zárobky.

dôchodca, penzista, smútok, zúfalstvo, peniaze, dlh, bankovky, euro, exekúcia Čítajte aj Očakávate zvýšenie dôchodku? Mnohí sa ho nedočkajú

Poistenci, ktorí sú v preddôchodkovom veku, si presný deň odchodu do penzie môžu zistiť v tabuľke, ktorá fixne určuje penzijný vek. Každý, kto pôjde do penzie v roku 2022, bude mať vďaka vyššej aktuálnej dôchodkovej hodnote vyšší dôchodok ako človek, ktorý do penzie šiel v roku 2021. Kým vlani bola aktuálna dôchodková hodnota v sume 14,2107 eura, od januára je jej suma 15,1300 eura.

Človek, ktorý dovŕši dôchodkový vek, ale do penzie sa nechystá a ani o ňu nepožiada, by si mal postrážiť, aby o penziu požiadal do troch rokov od dosiahnutia dôchodkového veku.

penzista, senior, peniaze, bankovka, euro Čítajte aj Ste penzista s exekúciou? Sociálna poisťovňa niektorým splátky zníži alebo pozastaví

Ak poistenec dovŕši dôchodkový vek, nemusí hneď požiadať o dôchodok. Môže naďalej pracovať bez toho, aby dôchodok poberal. Ak sa po nejakom čase rozhodne požiadať o dôchodok, môže oň požiadať aj spätne. Vyplatený mu však môže byť najviac tri roky spätne od uplatnenia nároku na dôchodok, ale len za obdobie po dovŕšení dôchodkového veku. Napríklad ak dôchodkový vek dovŕšil v roku 2015 a o dôchodok požiada v roku 2022 so spätnou platnosťou, bude mu vyplatený iba od roku 2019, čiže najviac tri roky spätne.

Žiadosť: Krok za krokom

  • v dostatočnom predstihu by ste si mali skontrolovať, či Sociálna poisťovňa eviduje všetky vaše doby zamestnania a hrubé zárobky (spravidla od roku 1984). Na tento účel slúži Informácia o stave individuálneho účtu poistenca do 31. decembra 2003, ktorá bola zaslaná každému poistencovi, ale aj Informácia o zmenách stavu individuálneho účtu poistenca od 1. januára 2004, o vyhotovenie ktorej má možnosť poistenec Sociálnu poisťovňu požiadať. Prípadne v pobočke Sociálnej poisťovne môže požiadať o vystavenie grid karty, prostredníctvom ktorej sa cez jej internetovú stránku dostane k údajom o svojom dôchodkovom poistení od 1. januára 2004
  • o spísanie žiadosti je potrebné požiadať pobočku Sociálnej poisťovne príslušnú podľa miesta vášho trvalého pobytu. Ak zo zdravotných dôvodov nie ste schopný podať žiadosť v príslušnej pobočke, môže ju spísať pobočka v mieste vášho prechodného pobytu. Vhodné je dohodnúť si vopred termín spísania žiadosti, ale možno ju spísať najskôr dňom dovŕšenia dôchodkového veku, keď by už mali byť preukázané všetky rozhodujúce skutočnosti.
  • k žiadosti budete potrebovať platný občiansky preukaz alebo cestovný pas; doklady o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom alebo potvrdenie školy odkedy – dokedy štúdium trvalo); ľudia spravidla narodení od roku 1963 potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky; vojenskú knižku alebo potvrdenie o trvaní výkonu vojenskej služby; rodné listy detí; potvrdenie o vedení v evidencii nezamestnaných občanov, ak ide o obdobie pred 1. 1. 2001, a o poberaní podpory v nezamestnanosti, ak ide o obdobie po 31. 12. 2000; ak vlastníte doklady preukazujúce dobu zamestnania a výšku hrubých zárobkov, ktoré nie sú uvedené v Informácii o stave individuálneho účtu poistenca do 31. decembra 2003, tak aj tie a ďalšie doklady podľa toho, o preukázanie ktorých skutočností ide
  • v dohodnutý deň a hodinu sa dostavte do príslušnej pobočky a predložte požadované doklady. Žiadosť o dôchodok na základe hodnoverných dokladov a vyhlásení poistenca spisuje pracovníčka pobočky Sociálnej poisťovne. Svojím podpisom potvrdíte správnosť všetkých údajov v žiadosti. V prípade nejasností vám pracovníčky pobočky v rámci poradenskej a konzultačnej činnosti odpovedia na otázky týkajúce sa starobného dôchodku.
  • spísaním žiadosti sa začína konanie o priznaní penzie a dĺžka konania závisí od úplne a presne zisteného skutočného stavu veci. Dôležitá je aj spolupráca žiadateľa a zamestnanca pobočky. Ak máte všetky svoje tvrdenia uvedené v žiadosti podložené hodnovernými dokladmi, výrazne prispejete ku skráteniu konania o priznaní penzie. Ak vám niektoré doklady chýbajú a nie je vo vašich silách ich preukázať, zabezpečí ich Sociálna poisťovňa vo vlastnej réžii, čo však ale môže konanie predĺžiť. O postupe pri zisťovaní chýbajúcich dokladov vás budú priebežne písomne informovať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ