S cudzím jazykom zabodujete. Pozor, na pohovore vás môžu vyskúšať

Jozefína Kaššová, Pravda | 03.06.2022 11:00
mladá žena, jazyky, výučba, práca a kariéra Foto:
Ilustračné foto.
Pre mnohé pracovné pozície je ovládanie cudzieho jazyka nevyhnutnosťou, požiadavky zamestnávateľov sa však líšia.

Podiel pracovných príležitostí, ktoré požadujú ovládanie anglického, nemeckého alebo iného jazyka, je na našom pracovnom trhu za posledné tri roky viac-menej stabilný. Vyše 40 % otvorených pozícií počíta u uchádzačov so znalosťou angličtiny, 12 % vyžaduje nemecký jazyk. "Síce menej často, ale medzi požiadavkami sa objavuje ako podmienka aj znalosť maďarčiny, francúzštiny, taliančiny, ruštiny, poľštiny a španielčiny,“ hovorí Nikola Richterová z portálu profesia.sk.

žena, plat, euro Čítajte viac Prečo majú ženy menšiu výplatu ako muži?

Investícia do budúcnosti

V roku 2021 vyžadovali podľa údajov najväčšieho pracovného portálu angličtinu a nemčinu zamestnávatelia v informačných technológiách, v administratíve, v manažmente, v obchode, v oblasti financií, v účtovníctve, v elektrotechnike aj v energetike. "Na Slovensku pôsobí mnoho nadnárodných spoločností, takže znalosť anglického či iného cudzieho jazyka je pre kariérny rast na manažérske pozície nevyhnutnosťou,“ upozorňuje. N. Richterová. Maďarčina je vítaná najmä v Nitrianskom, Trnavskom a Bratislavskom kraji na pozície obchodných zástupcov alebo špecialistov zákazníckej podpory. "V prípade francúzštiny či taliančiny ide najčastejšie o prácu v administratíve, účtovníctve a financiách a v zákazníckej podpore.“

Na pracovné pozície s nižšou kvalifikáciou zatiaľ u nás cudzí jazyk nie je potrebný. Paradoxne však, keďže záujemcov o tieto pozície je oveľa menej ako ponúk, uchádzajú sa o ne ľudia z tretích krajín. S príchodom utečencov z Ukrajiny je možné predpokladať, že vzrastie aj počet uchádzačov o zamestnanie z tejto krajiny. Ukrajinci tvoria podľa ministerstva práce dlhodobo takmer 50 % všetkých pracovníkov z tretích krajín. "Podmienkou nie je ani ovládanie slovenského jazyka a je skôr na zamestnávateľovi alebo personálnej agentúre, aby dokázali viesť pohovor v rodnom jazyku uchádzača,“ ozrejmuje Henrieta Tomašcová z agentúry Maxin'S Group.

Klamať sa nevypláca

Uchádzač o zamestnanie musí rátať s tým, že ak chcel zamestnávateľ životopis alebo motivačný list v cudzom jazyku, bude časť pohovoru, alebo aj celý pohovor viesť práve v ňom.

"Pôsobíme na trhu 25 rokov a ovládanie cudzieho jazyka, najmä na manažérskych pozíciách, je stále väčšou samozrejmosťou. V rámci marketingu pracujeme so zahraničnými korporáciami, kde je to nevyhnutné. Uchádzač o prácu by mal ideálne ovládať aspoň jeden svetový jazyk a počítať s tým, že ak je takáto požiadavka uvedená v inzeráte, môžeme si jeho schopnosti na pohovore kedykoľvek overiť. Mladších kandidátov to už dnes neprekvapuje,“ hovorí Ron Kubik z reklamnej agentúry Citadela.

Personalisti radia uviesť v životopise pravdivé údaje o úrovni znalosti cudzieho jazyka. Majú mnoho možností, ako zistiť, či ho uchádzač ovláda na takej úrovni, ako uviedol, niekedy stačí položiť jednu, dve otázky. Ak svoje schopnosti precenil, dostáva sa do zlého svetla a nepríjemnej situácie. Možné však je aj to, že bol pri pohovore strémovaný a preto nevedel dobre reagovať. Predísť tomu sa dá prípravou.

Nahlas aj pred zrkadlom

Kontakt s cudzím jazykom si udržiavajte každý deň. Pozerajte filmy, videá, čítajte knihy, sledujte on-line médiá. "Využite každú príležitosť hovoriť v cudzom jazyku. Mnoho ľudí sa toho bojí, aby nerobili chyby, naša skúsenosť ale hovorí, že je oveľa lepšie komunikovať, hoci aj s chybami, ako nehovoriť. Cudzia reč sa utvrdzuje a sebavedomie v nej získavame iba praxou. Či už v jazykovej škole, na jazykovom kurze, alebo rozhovormi s priateľmi a známymi,“ radí Katarína Boskovičová z jazykovej školy Berlitz. Neodporúča však učiť sa v cudzej reči naspamäť svoj životopis alebo odpovede na predpokladané otázky. "Precvičte si ich nahlas, pokojne aj pred zrkadlom, premyslite si ich a na pohovore budete mať väčšiu istotu,“ hovorí.

Pripraviť sa na písomný test pomôžu rôzne on-line testy, alebo ešte lepšie jazyková škola. "Čas a peniaze investované do upevnenia a rozšírenia jazykových schopností sa vždy vrátia v podobe vyššieho sebavedomia, lepšieho prehľadu o svete a dianí v ňom aj širšími možnosťami získať zaujímavú prácu,“ zdôrazňuje študijná poradkyňa.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ