Hádate sa so susedom kvôli plotu, hluku či zvieratám? Kto vám môže pomôcť?

Zuzana Hlavačková, Pravda | 09.08.2022 08:00
hádka, sused, susedia, susedské spory Foto:
Ilustračné foto.
Podľa Občianskeho zákonníka sa vlastník nehnuteľnosti musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Kto vám pomôže, ak niekto ohrozuje vaše práva?

Aké sú najčastejšie susedské spory?

  • Ohrozenie susedovej stavby: Vlastník nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku. Ide tu o zákaz takej činnosti na pozemku alebo stavbe, ktorá susediaci pozemok alebo stavbu zbavuje opory, a teda môže spôsobiť napr. zosunutie pôdy alebo pohyb stavby. Túto skutočnosť je potrebné vždy objektívne posúdiť, na čo je zväčša potrebný aj znalecký posudok.

Pokiaľ si vlastník nesplní povinnosť urobiť dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, môže ten, čí pozemok alebo stavba sú ohrozené, sám takéto opatrenie urobiť, aby odvrátil hroziacu škodu, a následne požadovať náhradu účelne vynaložených nákladov a náhradu škody, ktorú pri tom utrpel.

  • Imisie: Vlastník nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami. Najmä v týchto prípadoch je potrebné vždy objektívne posúdiť intenzitu zásahu, teda to, či konkrétny zásah prekračuje mieru primeranú pomerom.
muž, úsmev, privítanie, ukazovanie Čítajte viac Kedy musíte pustiť suseda na pozemok
  • Vnikanie zvierat: Vlastník nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok. Musí urobiť primerané opatrenia, aby ním chované zvieratá nemohli vnikať na pozemky susedov, a to bezprostredných, ale aj vzdialenejších.
  • Odstraňovanie koreňov a vetiev: Vlastník nesmie nešetrne, prípadne v nevhodnom ročnom období odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok. To znamená, že odstraňovanie presahujúcich koreňov alebo vetiev nie je vo všeobecnosti zakázané, no nesmie sa vykonávať nešetrne alebo v nevhodnom ročnom období. Posúdenie šetrnosti a vhodnosti ročného obdobia býva v prípade vzniku sporu predmetom znaleckého skúmania.
  • Oplotenie pozemku: Vo všeobecnosti vlastník nemá povinnosť svoj pozemok oplotiť. Ak je to však potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť.
  • Umožnenie vstupu na pozemok: Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ide o vstup výlučne z dôvodu nevyhnutnej údržby alebo obhospodarovania susediacej nehnuteľnosti, teda napríklad kvôli nutnej oprave či úprave susediacej stavby alebo vykonaniu inej nevyhnutnej hospodárskej činnosti.

Ak vlastník umožní takýto vstup a v dôsledku toho mu vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť, pričom tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.

Čo hovorí Občiansky zákonník

  • Každý vlastník má podľa § 123 Občianskeho zákonníka právo predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním.
  • Vlastník má právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje
  • Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.

Obťažovanie susedov

Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.

Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

Oplotenie

Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť.

Vstup na pozemok

Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.

Ako riešiť susedské spory

Ak máte problémy so susedmi a neviete sa dohodnúť na riešení, máte niekoľko možností, ako situáciu riešiť. V prípade, ak vás sused nad mieru primeranú pomerom obťažuje alebo vážne ohrozuje výkon vašich práv, môžete sa obrátiť na políciu, obec alebo sa domáhať súdnej ochrany. Na políciu sa môžete obrátiť vtedy, ak sused svojím konaním spáchal priestupok alebo trestný čin – napríklad rušenie nočného pokoja, rôzne schválnosti alebo iné hrubé správanie. Pokiaľ ide o obťažovanie dymom, prachom, popolčekom a podobne, môžete sa pokúsiť riešiť situáciu na obci. Tá má právo v takomto prípade nezákonný zásah nielenže predbežne zakázať, ale môže uložiť, aby bol obnovený predošlý stav.

Obťažovaný vlastník takisto tiež môže podať na súd žalobu. V tej by mal presne uviesť konkrétne konanie, ktorým ho sused obťažuje alebo obmedzuje jeho práva a navrhne, aby súd žalovanému uložil povinnosť zdržať sa neoprávneného zásahu. Ak súd rozhodne v prospech žalujúcej strany a žalovaný napriek tomu neprestane s neoprávneným zásahom, môže sa obťažovaná osoba obrátiť na exekútora. Ak hrozí vážne nebezpečenstvo škody, súd môže uložiť povinnosť vykonať vhodné a primerané opatrenie na odvrátenie hroziacej škody.

Občiansky zákonník totiž umožňuje riešiť susedské spory na základe zriadenia vecného bremena a paragrafov upravujúcich vlastnícke vzťahy. Na nadobudnutie právoplatnosti zmluvy o vecnom bremene však musí byť urobený vklad do katastra nehnuteľností a zmluva musí mať zo zákona písomnú podobu.

So zriadením vecného bremena musia súhlasiť obe strany. Keď sa dohodnúť nedokážu, môže sa tá strana, ktorá žiada zriadenie vecného bremena, obrátiť na súd. Ten totiž môže zriadiť vecné bremeno rozhodnutím súdu, ale len zo zákona pripúšťajúcich dôvodov. Súd zriadi vecné bremeno za náhradu v nevyhnutnom rozsahu. Vlastníkovi nehnuteľnosti, ktorého dom je zaťažený vecným bremenom patrí náhrada. Väčšinou ide o náhradu jednorazovú a zriadenie vecného bremena nemožno považovať za vznik nájomného vzťahu.

Každý, kto chce svoj spor vyriešiť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie, môže sa obrátiť na aktívneho mediátora zapísaného v zozname mediátorov vedenom MS SR. Mediátor môže pomôcť vyriešiť konflikt v ktoromkoľvek jeho štádiu, či už predtým ako bolo urobené podanie na obec, alebo aj po tom, ako sa začalo správne konanie či konanie o sťažnostiach, píše sa na webovej stránke dodkadanova.sk. Správny orgán sa má počas celého konania pokúsiť o zmier medzi účastníkmi.

Kto vám pomôže

  • Obec

Obec poskytuje ochranu pred zrejmým zásahom do pokojného stavu, môže predbežne takýto zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predchádzajúci stav.

  • Polícia

Ak sa sused dopustí priestupku napríklad porušením nočného pokoja alebo úmyselným narušením občianskeho spolunažívania rôznymi udalosťami alebo iným hrubým správaním.

  • Súd

Ak vlastník nad mieru obťažuje suseda alebo vážne ohrozuje výkon jeho práv, môže sa ohrozovaný sused domáhať súdnej ochrany.

Môže na súd podať žalobu, v ktorej popíše konkrétne konanie vlastníka, pred ktorým žiada ochranu a navrhnúť, aby mu súd uložil povinnosť zdržať sa určitých neoprávnených zásahov.

  • Exekúcia

Ak by žalovaný vlastník ani na základe právoplatného rozsudku s rušivými zásahmi neprestal, je možné vymáhať splnenie povinnosti exekúciou.

V prípade, ak existuje vážne nebezpečenstvo vzniku škody, má ohrozený tiež právo domáhať sa, aby súd uložil povinnosť vykonať vhodné a primerané opatrenie na odvrátenie hroziacej škody.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ