Čo si treba všímať na aute pred zimou

Zima prináša pre motoristov viac starostí ako radostí. Neznamená to však, že sa jej musíme báť. Podmienkou je len mať dobre pripravené auto.

04.11.2009 05:30
Zima Foto:
Zima
debata

Pneumatiky
Hoci naša legislatíva vyžaduje povinné použitie zimných pneumatík len na súvislej vrstve snehu a ľadu, nad prezutím auta určite neváhajte. Zimné pneumatiky zabezpečujú dobrú priľnavosť aj pri veľmi nízkych teplotách, skracujú brzdnú dráhu, zlepšujú akceleráciu a smerovú stabilitu.

Brzdy
Brzdová sústava je synonymom vašej bezpečnosti. Kontrola účinku bŕzd nie je nijaký luxus. Nesúmerný účinok na ľavej a pravej strane vozidla vás môže doviesť na klzkom zimnom povrchu až k nebezpečnému šmyku. Je vhodné skontrolovať aj hrúbku brzdového obloženia a bod varu brzdovej kvapaliny.

Rezerva
Kontrola stavu rezervného kolesa určite nezaškodí. Najmä ak sa chystáte na lyžovačku do zahraničia. Bez rezervy vás musia odtiahnuť – a to niečo stojí. Lenže aj dobrá rezerva vám je nanič, ak zrazu zistíte, že nemáte zdvihák či často stratený nadstavec na bezpečnostnú matku.

Na rezervnom kolese nemusíte mať obutú zimnú pneumatiku. Zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (č. 8/2009 Z. z.) uvádza, že povinnosť mať na aute zimné pneumatiky sa nevzťahuje na prípad núdzového dojazdu. To znamená, že ak dostanete na zasneženej vozovke defekt, núdzovo môžete jazdu dokončiť na rezervnej pneumatike s letným dezénom.

Riadenie
Cez zimu dostane poriadne zabrať. Nevibruje váš volant? Ak áno, skontrolujte vyváženie kolies a geometriu prednej nápravy. To by ste mali urobiť tak či tak, veď nastavenie geometrie sa odporúča podstúpiť po každých 10-tisíc kilometroch.

Svetlá
Povinné svietenie a krátke zimné dni vystavia svetelnú sústavu vozidla vyššej záťaži. Kontrola nastavenia a funkčnosti svetiel je z bezpečnostného hľadiska veľmi dôležitá. A to aj preto, aby ste neoslepovali iných vodičov. Zvlášť ak zasnežené, zľadovatené či mokré cesty spôsobujú množstvo nepríjemných odrazov. Je tiež veľmi dôležite používať žiarovky renomovaných výrobcov so zaručenou svietivosťou a farbou svetelného lúča.

Motor
Kontrola množstva a koncentrácie nemrznúcej zmesi v chladiacej sústave motora je pred zimou veľmi dôležitá. V prípade zamrznutia nedostatočne koncentrovanej zmesi vystavujete poškodeniu motor aj chladiacu sústavu. To isté platí o motorových olejoch. Používajte oleje s viskozitou vhodnou pre zimné obdobie. Dieselovým motorom môžete tiež pomôcť prísadami proti kryštalizácii nafty a benzínovým prísadami na viazanie vody v benzíne.

Ostrekovač
Skontrolujte, či máte v ostrekovači dostatok nemrznúcej čistiacej zmesi. A nečakajte na prvé mrazy. V zime ste bez nej prakticky bezmocní. Nešetrite a majte pri sebe ešte jedno náhradné balenie. Najlepšie koncentrát, ktorý nezaberie veľa miesta. Vhodné je aj nastavenie dýz ostrekovača.

Stierače
Poškodené gumičky stieračov vám môžu spôsobiť veľmi nepríjemné situácie. Nezotreté plochy znižujú viditeľnosť a tým aj bezpečnosť jazdy. Vyvarujte sa však kúpe lacných gumených líšt. Radšej investujete do drahších stieračov renomovaných výrobcov, ktoré sú aj pri nízkych teplotách dostatočne pružné.

Akumulátor
Nízke teploty sú pre batériu veľkou záťažou. Pomôžte jej aspoň očistením a konzerváciou pólových vývodov. Nezaškodí kontrola dobíjania a dobitie akumulátora pred zimou. Predĺži sa tým životnosť, spomalí sulfatácia na článkoch. Ak je akumulátor v zlom stave, určite ho vymeňte. Pri krátkych cestách v meste rozumne využívajte elektrické spotrebiče v aute. Inak sa nedokáže akumulátor dostatočne dobíjať.

Podvozok
Pri zimnej prehliadke by nemala chýbať ani kontrola stavu ochranného náteru podvozku. Jeho poškodenie môže spôsobiť rýchlu koróziu, pretože v zime sú spodné časti vozidla vystavené agresívnej posypovej soli a mechanickým „útokom“ rôznych posypových materiálov.

Čo by mala obsahovať servisná prehliadka vozidla
1. Kontrola stavu svetiel
2. Kontrola nastavenia svetiel
3. Kontrola bŕzd na valcovej skúšobni
4. Kontrola stavu pneumatík
5. Kontrola množstva brzdovej kvapaliny a bodu varu
6. Kontrola tesnosti chladiacej sústavy
7. Kontrola množstva chladiacej kvapaliny
8. Kontrola stavu akumulátora a pólových vývodov
9. Kontrola množstva motorového oleja
10. Kontrola funkčnosti ostrekovačov svetiel
11. Kontrola funkcie stieračov
12. Kontrola funkcií riadenia a spojky
13. Kontrola elektrickej výbavy vozidla

Čo je dobré mať v zime so sebou

1. Škrabky
Bez škrabiek sa v zime jednoducho nezaobídete. Ich ceny sú rôzne. Pre bežné osobné vozidlá je veľmi praktická škrabka s rukavicou, ktorá vás chráni pred ľadovou triešťou či snehom. Pri minivanoch a vyšších terénnych autách zas oceníte škrabky s teleskopickou rukoväťou, a teda väčším dosahom.

2. Rozmrazovače
Pri tuhých mrazoch býva niekedy bezmocná aj tá najlepšia škrabka. Pomôžu jej tekuté rozmrazovače. Tie sa však dajú použiť nielen na sklo, ale aj na zamrznuté zámky. Pamätajte však na to, že rozmrazovač zámok odložený v zamrznutom aute je vám úplne na nič. Preto si ho noste radšej so sebou alebo ešte pred zimou ošetrite zámky špeciálnym sprejom.

3. Nemrznúca zmes do ostrekovačov
Predávajú sa v rôznych koncentráciách. Na naše pomery postačuje, ak je nemrznúca zmes odolná do –20 °Celzia. Výhodou silných koncentrátov však je, že v aute zaberajú menej miesta. Ľahko ich možno následne zriediť. Takže príde vhod aj jedna rezervná fľaša destilovanej vody. Ceny nemrznúcich zmesí do ostrekovačov sa zvyšujú priamo úmerne ich odolnosti proti mrazu.

4. Nemrznúca chladiaca kvapalina
Ak máte chladiacu sústavu dokonale tesnú a koncentrát dostatočne silný, nemali by ste mať problémy s dolievaním chladiacej kvapaliny. Pre istotu je však dobré mať vždy so sebou liter rezervnej nemrznúcej chladiacej zmesi. Vyvarujete sa tak rizikových situácií, pri ktorých môže dôjsť k poškodeniu chladiacej sústavy aj celého motora.

5. Gumené rohože
Udržať poriadok v interiéri počas zimy je naozaj problematické, najmä ak máte textilné koberce. Proti snehu, vode a blatu sú však dokonale odolné gumené rohože. Dá sa kúpiť kompletná súprava alebo len dvojica predných gumených rohoží, ktorá je finančne výhodná pre tých motoristov, ktorí zadné sedadlá nevyužívajú.

6. Snehové reťaze
Reťaze v zime možno vôbec nebudete potrebovať, no v kritických situáciách vám ich budú iní určite závidieť. Cenové spektrum závisí od komfortu obúvania a vyzúvania reťaze. Tie najlacnejšie majú manuálne došponovanie, reťaze s rýchloupínaním, automatickým došponovaním a rýchlo odopínateľným systémom môžu byť drahšie aj viac ako päťnásobne.

debata chyba
Články podľa značiek