O minimálnych dôchodkoch a nárokoch na ten invalidný. Aké podmienky musí poistenec splniť?
Kto a kedy dostane rodičovský dôchodok? A akú sumu? Ako bude vyplatený tento rok a ako v nasledujúcich? Tu sú odpovede.
Ak medziročná dôchodcovská inflácia za prvý polrok príslušného roka dosiahne aspoň 5 percent, dôchodky by sa podľa opozičného návrhu zvyšovali k 1. júlu o medziročnú dôchodcovskú infláciu vykázanú za prvý polrok.
O penzijnom veku, rodičovskom dôchodku, predčasnej penzii aj zápočte rokov. A prečo sa posledný rok neráta?
Otázok, ktoré si penzisti často kladú je mnoho. Zaujíma ich aj práca popri dôchodku, dopyty na krátenie pozostalostnej dávky či otázky smerujúce k vybaveniu invalidného dôchodku.
Dôchodcov zrejme čaká v januári budúceho roka najvýraznejšie zvýšenie penzií v histórii. Od roku 2024 by sa mali valorizovať o 16,9 percenta.
Od tohto roka je situácia pre sporiteľov jednoduchšia - na prestup si už nebudú musieť od Sociálnej poisťovne vyžiadať akceptačný list.
Sociálna poisťovňa pripomína, že na valorizáciu (zvýšenie) dôchodku od 1. januára 2023 sa podľa zákona o sociálnom poistení neprihliada na zvýšenie dôchodku na sumu minimálneho dôchodku.
Sociálna poisťovňa v roku 2023 zvýšila dôchodky o 11,8 % a informáciu o valorizácii doručila všetkým dotknutým dôchodcom v januári tohto roka.
Rodičovský dôchodok je téma, ktorá v týchto dňoch zamestnáva najviac ľudí v Sociálnej poisťovni. Ľudia majú v jeho podmienkach zmätok, a tak kladú otázky. Tu sú tie najčastejšie...
Nový rok so sebou priniesol viacero zmien v zákonoch, ale aj vyššie dávky. Pozitívne ovplyvnia státisíce ľudí. Pomoc prichádza aj pre zamestnancov, živnostníci však siahnu hlbšie do peňaženiek.
Nárok na rodičovský dôchodok má pritom rodičom policajtov a vojakov vzniknúť spätne aj za obdobie od 1. januára tohto roka.
Dôchodková prognóza má obsahovať dôchodkový vek alebo predpokladaný dôchodkový vek, počet odpracovaných rokov, ako aj informáciu o základnej prognóze starobného a predčasného dôchodku.
Poberatelia dôchodkov zo Sociálnej poisťovne s bydliskom mimo Slovenskej republiky by nemali v januári zabudnúť na povinnosť doručiť tzv. Potvrdenie o žití.
Od januára začala platiť veľká penzijná reforma prvého piliera. Tá ruší dôchodkový strop, zavádza tzv. rodičovský dôchodok, ale aj nový druh predčasnej penzie.
Súhrn najčastejších otázok a odpovedí na vdovský a vdovecký dôchodok.
Premýšľate nad odchodom do predčasného dôchodku? Prinášame vám postup ako oň požiadať.
Sociálna poisťovňa od nového roku prepočíta poberateľom dôchodkov sumu exekučnej zrážky.
Nárok na sirotský dôchodok môže vzniknúť dieťaťu po každom z rodičov alebo osvojiteľov. To znamená, že dieťa môže poberať aj dva sirotské dôchodky.
Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení okrem iného upravuje aj fungovanie II. piliera.
Podať vyhlásenie o nároku na rodičovský dôchodok je možné už aj prostredníctvom Elektronického účtu poistenca.
V druhom pilieri nastanú od januára tri zásadné zmeny.
Dostávate penzie v čase sviatkov? Ako vám ich tento rok vyplatí Sociálna poisťovňa?
Od 1. januára 2023 bude Sociálna poisťovňa zohľadňovať „tzv. českú” dobu poistenia, ktorú poistenec získal pred 1. januárom 1993 a jej vplyv na slovenský dôchodok.
Pri valorizácii minimálnych dôchodkov sa totiž od januára nič nemení. Pre tento druh dôchodku platí osobitný mechanizmus.