redaktor ekonomického spravodajstva
Absolvent Fakulty žurnalistiky na Leningradskej štátnej univerzite (1977). Od začiatku novinárskej kariéry pracuje nepretržite v Pravde. Venuje sa pôdohospodárstvu (pôda od ochrany po predaj pozemkov, lesné hospodárstvo), obchod s potravinami, Záhrada - ako záľuba i poradenstvo, krásne záhrady úspešných ľudí, Víno ako staronový fenomén Slovenska, profily a rozhovory.
Rok 2023 je plný pozitívnych aj negatívnych emócii, prehier aj víťazstiev. Vinohradníci a vinári balansujú na hrane udržateľnosti, lebo ľudia očividne prehodnocujú spotrebu vína.
A môžeme sa pozrieť a aj sa pozrieme na nejaké odvody pre obchodné reťazce. Hovorím to úplne jasne, tvrdí Richard Takáč.
Reťazce nemôžu mať na Slovensku trikrát vyšší zisk ako v Nemecku, hovorí Richard Takáč.
Spomínam si, že nás ešte ako študentov zobral profesor Ivan Hričovský, legenda slovenského ovocinárstva, na exkurziu do sadov v okrese Levice. Tam mi orechy prvý raz padli do oka.
Takáč sa ako odborník strany Smer na poľnohospodárstvo predstavil oproti predchádzajúcemu smeráckemu ministrovi Ľubomírovi Jahnátkovi ako nová svieža krv.
Odišiel človek, ktorý svoj život spojil s Pravdou a ešte aj na dôchodku sa dlhé roky rád stretal s kolegami.
Peter Molda je ovocinárskou inšpiráciou pre celé Slovensko. Mal 32 rokov, keď vysadil prvý stromček.
Hraboše podkopávajú potravinovú stabilitu krajiny.
Po 20 rokoch premýšľame, aký zmysel malo všetko naše snaženie, pretože v priebehu desaťročia by sa žiadalo prebudovať vinohrady, ale na modernizáciu si nie a nie zarobiť, tvrdí Kamil Boroš, vinár z Jasovej.
Slovenské vinohrady čelia novej situácii.
Kilogram mrazených cvrčkov má odstrašujúcu cenu okolo 50 eur. Kto by si to na Slovensku kúpil?
JOZEF SEDLÁK: Vojna na Ukrajine ide na samu dreň poľnohospodárstva – nielen ukrajinského, ale aj slovenského a európskeho vôbec.
Zrútili sa ceny obilnín, pretože svetový trh je zaplavovaný nielen ukrajinskou, ale súčasne aj konkurenčnou ruskou pšenicou.
Máme pochopenie pre Ukrajinu, musíme však chrániť aj záujmy našich poľnohospodárov, hovorí Emil Macho.
Zabudnime iba na vidly, špinavé montérky, v poľnohospodárstve sa už dávno pracuje s inou technikou, tvrdí Klaudia Halászová.
Trendy je piť proseco či aperol, najmä v očiach mladých sú to "cool“ nápoje, pivo si však stále udržiava postavenie dominantného nápoja.
Denne čelíme slovu bio. Kde sa končí marketing a kde sa začína poctivá výroba biopotravín a bionápojov rešpektujúca prirodzené procesy odohrávajúce sa v prírode?
Poznáme definitívnu podobu sto najlepších slovenských vín.
V slávnych francúzskych vinohradoch rodí vinič bežne aj v polstoročných výsadbách.
Dôležité je povedať, že zisk investujeme opäť do slovenskej pôdy a úroda z obrovskej časti ostáva doma. Teda na Slovensku, hovorí Dán.
Na pohľad sa zdá, že víťazi a porazení sú jasní.
JOZEF SEDLÁK: Niet politickej strany, ktorá by v kampani nevytiahla ceny potravín ako veľkú predvolebnú tému. Akoby aj nie, veď za jedlo platíme posledné dva roky viac, ako sme zvykli.
Teraz sa objavujú rôzni spasitelia, ktorí sa tvária, že vyriešia roky prehliadané problémy, hovorí generálny riaditeľ Levickej mliekarne Marián Šolty.
Jedna z veľkých postáv slovenského poľnohospodárstva zomrela vo veku 92 rokov.
Bez jedla to nejde, zhodlo sa jedenásť agroministrov.