redaktorka ekonomického oddelenia
Novinárska skratka: šim
odborníkov je v súčasnosti hlavným problémom zadlžené Taliansko. Jeho záchrana zrejme rozhodne o prežití menovej únie.
Pred blížiaci voľbami vláda pri plánovaných šrtoch ustupuje nespokojným samosprávam. Mestá a obce by tak v budúcom roku mali šetriť menej.
Slovensko by malo mať v budúcom roku riadny rozpočet, nová vláda však bude musieť hneď po voľbách prijímať nové, aj nepopulárne opatrenia.
Obmedzenie gastrolístkov v prospech hotovosti pre zamestnancov sa po necelom pol roku opätovne dostáva do hry.
Výpadok pre slabší rast hospodárstva spolu s nezmeneným financovaním samospráv by mohol z rozpočtu odčerpať vyše pol miliardy eur.
Pád vlády mení sľuby kabinetu Ivety Radičovej o nižších daniach. Medzi všetkými stranami sa, naopak, začína hovoriť o tom, že DPH pôjde ešte vyššie.
Slovensko nemá na budúci rok istý rozpočet. Kým krátko po páde vlády politici vyhlasovali rozpočtu podporu, teraz začali postoje prehodnocovať.
Rok pripravovaná odvodovo–daňová reforma nakoniec nebude. Okrem rozpočtu sa tak zastavujú najdôležitejšie systémové reformy, na ktorých koalícia pracovala.
Bývalá koalícia napriek pádu vlády budúcoročný rozpočet podporí, pre začínajúcu predvolebnú kampaň sa však zastavujú plánované reformy.
Reforma odvodov a daní nebude. Informácia o zastavení najdôležitejších reforiem, ktorú avizoval denník Pravda, sa tak potvrdila.
Dlhová kríza siaha na slovenské banky. Rakúska Erste Group pokračovala včera v prepade hodnoty svojich akcií. Rakúska finančná skupina vlastní u nás Slovenskú sporiteľňu.
Ministerstvá v rozpočte dostanú výrazne menej, ako žiadali. Podľa štátneho tajomníka Vladimíra Tvarošku to spôsobil očakávaný horší ekonomický vývoj.
Ministerstvá spadajúce pod KDH si v rámci koaličných rokovaní o prioritách odkrojili najviac peňazí. Najmenej, naopak, získala Sulíkova SaS.
Vládna koalícia sa už dohodla na financovaní priorít ministerstiev, v rozpočte sa jej už však začína črtať ďalšia diera.
Záchrana belgicko–francúzskej banky Dexia môže Bruselu podľa analytikov spôsobiť vážne problémy.
Slovensko patrí s dlhom na úrovni 45 % výkonu ekonomiky medzi zodpovednejšiu časť eurozóny. Podľa ekonóma Ľudovíta Ódora je toto pásmo hraničné.
Diera v budúcoročnom štátnom rozpočte bude väčšia. V upravenom návrhu rozpočtu priznal rezort financií Ivana Mikloša (SDKÚ).
Obavy z bankrotu Grécka sa začali prenášať na najsilnejšiu krajinu eurozóny Nemecko. Ak by Grécko padlo, najväčšie náklady by znášal práve Berlín s Parížom.
Zachraňovanie štátov eurozóny rozdeľujú spoločnosť do dvoch táborov. Podľa bývalého guvernéra NBS by euroval mohol priniesť konečne disciplínu.
Prebujnená štátna správa je kritizovaná už roky. Súčasná vláda síce začala s prepúšťaním, podľa Františka Palka, šéfa Inštitútu hospodárskej politiky, majú však ministerstvá ešte stále rezervy.
Rady štátnych úradníkov by sa mali v budúcom roku rozšíriť. Teraz pracuje v štátnej správe vyše 122–tisíc zamestnancov.
Na druhom pokuse zachrániť Grécko sa budú podieľať aj banky. Celkovo majú banky v gréckom dlhu uložených 98 miliárd eur.
Euroval by mal podľa Jozefa Makúcha, guvernéra Národnej banky Slovenska, hlasovaním medzi poslancami prejsť, aj keď ho považuje za dočasné riešenie.
Svetové akciové trhy, na ktorých sa obchoduje s peniazmi veľkých firiem, ako aj úsporami ľudí, padajú najviac za posledné dva roky.
Diera v rozpočte na budúci rok je zaplátaná. Poskladajú sa na ňu fajčiari, banky či podniky. Stále zostáva otázne, z čoho sa pokryjú investičné projekty.