Od júla začnú platiť nové pravidlá pri poskytovaní úverov. Po novom nebudú môcť celkové dlhy človeka presiahnuť osemnásobok jeho čistého príjmu.
Mnohí ľudia majú pravdepodobne poslednú šancu získať hypotéku za súčasných podmienok.
Kto si bude chcieť od júla zobrať hypotéku, bude musieť aspoň 10 percent ceny bytu zaplatiť z vlastných peňazí.
Úrokové sadzby z úverov by mali ísť postupne hore. Banky sa však snažia získať nových klientov a najväčším lákadlom je práve nízka úroková sadzba.
Maximálna suma, ktorú im budú môcť banky, ale aj nebankové inštitúcie požičať, sa bude odvíjať od ich príjmu.
Začiatkom roku sa znovu sprísni poskytovanie hypoték. Národná banka Slovenska tak chce zastaviť rýchle zadlžovanie sa ľudí.
Mladí ľudia, ktorí uvažujú nad zaobstaraním si vlastného bývania formou hypotéky, by sa mali poponáhľať. Súčasná podpora hypoték pre mladých skončí 31. decembra.
Priemerný úrok, za ktorý dnes banky poskytujú nové hypotéky s ročnou až päťročnou viazanosťou sadzby dosahuje 1,73 percenta.
Po slabšom lete sa naplno rozbieha súboj bánk o klientov, ktorí si chcú požičať na bývanie.
Banky najčastejšie o hypotekárnych klientov bojujú na jar a na jeseň. Zapojiť sa do jesenného boja rozhodla aj ČSOB, ktorá znižuje úroky z úverov na bývanie.
Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od októbra zvýši o 61,10 eura.
Ak uvažujete nad hypotékou, problém so získaním môžete mať nielen kvôli príjmu, ale aj kvôli prípadnému negatívnemu záznamu v úverovom registri.
Úvery na bývanie neposkytujú len komerčné finančné inštitúcie, požičať si možno aj od štátu.
Pri hľadaní vhodného typu treba myslieť nielen na výhodnú úrokovú sadzbu, ktorú banka či sporiteľňa v danej chvíli ponúkajú.
Do boja o hypotekárnych klientov vstupuje nový hráč. Poštová banka sa rozhodla lákať na najnižší úrok na trhu vo výške 0,725 percenta.
Požičať si na bývanie možno prvýkrát za menej ako jednopercentný úrokom.
Počet ľudí, ktorí splácajú štátom dotovanú hypotéku pre mladých ľudí, sa rok čo rok zvyšuje. V decembri 2016 malo tento úver celkovo 71 602 ľudí.
Úrokové sadzby pri hypotekárnych úveroch v posledných rokoch výrazne klesli. Slováci si tak požičiavajú za podobné úroky ako obyvatelia zvyšku eurozóny.
Od apríla bude zvýhodnená hypotéka pre mladých dostupnejšia. Zvyšuje sa totiž maximálny príjem, pri ktorom budú mať žiadatelia ešte nárok na zvýhodnený úver.
Hypotéku na celú hodnotu nehnuteľnosti získa výrazne menej ľudí ako doteraz.
Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od januára zníži o necelých 16 eur.
Väčšina ľudí financuje svoje bývanie na úver. Na kúpu bytu či domu si zoberú hypotéku alebo stavebný úver.
Všetky zmluvy o úveroch, poistení či investovaní na jednom mieste. Sľubuje to aplikácia MôjŠanón, ktorú pripravila spoločnosť Fincentrum.
Investícia do bývania poriadne zaťaží domáci rozpočet, a to aj v prípade súčasných priaznivých úrokových podmienok.
Štátna prémia pri stavebnom sporení už nebude pre každého. Podľa informácií Pravdy sa vládna koalícia dohaduje na tom, že lepšie zarábajúci na ňu stratia nárok.