Seniori, máte našetrené peniaze? Ako ich ochrániť? Dá sa šetriť aj z penzie + príklad

Inflácia láme historické rekordy a okrem bežných nákupov či chodu domácnosti dostávajú zabrať aj životné úspory. Peniaze penzistov sú na straty ešte náchylnejšie, rozpočtom totiž zamáva každé chýbajúce euro.

21.09.2022 08:00
senior, dôchodca, dôchodok, peniaze, penzia,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Marek Fides, odborník na osobné financie zo spoločnosti PARTNERS GROUP SK, radí, čo robiť, aby seniori zbytočne neprichádzali o našetrené peniaze. Hodnotu úspor dokáže v týchto ťažkých finančných časoch ochrániť len správne nastavená investičná stratégia.

„Na dôchodok je dostatočne finančne pripravený ten, kto si dokáže z dôchodku pokryť fixné náklady. Dnes, v časoch extrémneho zdražovania, je udržať si životnú úroveň pre mnohých dôchodcov nočná mora. Nielenže rastú ceny potravín, náklady na bývanie a dopravu, ale stenčujú sa aj životné úspory na sporiacich účtoch, ktoré páli rekordná inflácia. Ak nasporené peniaze nechajú seniori ležať na bežných účtoch dlhodobo, stratu hodnoty budú počítať v stovkách eur ročne,“ vraví Fides.

Zmätený dôchodca Čítajte aj Vláda "vybabrala" s novými penzistami. Aj keď zo zákona na 13. dôchodok majú nárok, nedostanú ho

Je investovanie aj pre seniorov?

Odborníci sa zhodujú, že zaradiť by ho do rozumného nastavenia rozpočtov mala každá jedna domácnosť. Seniori by pritom nemali byť výnimkou.

„Cieľom pri investovaní nie je zbohatnutie, ale ochrana majetku. Dôchodcovia teda musia investovať, aby neprichádzali o svoje peniaze,“ zdôrazňuje Marek Fides. Peniaze v dôsledku rastúcej inflácie strácajú svoju kúpnu silu a práve strata hodnoty životných úspor je kritickým momentom.

„Napríklad pri 10 % ročnej inflácii klesne kúpna sila každých 1 000 eur o 100 eur za rok. Je to, ako keby namiesto tisícky mal človek na účte iba 900 eur,“ dopĺňa odborník.

Medziročná miera inflácie za júl pritom dosiahla podľa Štatistického úradu SR hodnotu až 13,6 %. „Ak si seniori strážia svoje úspory na bežnom, sporiacom účte alebo na termínovanom vklade, peniaze nie sú proti tejto hrozbe dostatočne chránené. Úročenie sa ani len nepribližuje výške inflácie. Preto treba hľadať také investičné nástroje, ktoré pomôžu znížiť dosahy inflácie na hodnotu peňazí a pomôžu seniorom úspory dlhodobo zhodnotiť,“ vysvetľuje.

starý muž, dôchodca, peniaze, prasiatko, sporenie Čítajte aj Chudobní ľudia dostanú od januára viac peňazí

Ako ochrániť úspory

„V minulosti ľudia nemali také možnosti investovať, preto veľa aktuálnych dôchodcov nemá náhradu mzdy vo výške 100 % k ich platu pred dôchodkom. Často sú odkázaní na pomoc svojich blízkych alebo minimálne na znížený štandard na penzii,“ tvrdí Marek Fides.

Na zabezpečenie pokojnej penzie je teda potrebné držať sa počas aktívneho života ideálnych finančných mier, kde 10 % z príjmov smerujeme do rezerv, 20 % na zabezpečenie a dlhodobé aktíva, 30 % do úverov a 40 % si necháme na spotrebu.

„Ak sme dodržali tieto rady, zabezpečili sme si 100 % náhrady mzdy na dôchodku. Následne na dôchodku by sme mali rozdeliť svoje financie na tretiny, kde odporúča rozloženie investície po 30 % do peňažných a dlhopisových podielových fondov, akciových podielových fondov a realitných nehnuteľností, resp. do podielových fondov naviazaných na reality. A zvyšných 10 % použiť na príležitostné investície s nadpriemerným výnosom,“ dodáva.

dochodok, otázky, dochodcovia Čítajte aj Ako porastú penzie v januári? Kto nedostane nič? + kalkulačka

Penzista môže byť investorom

Základné pravidlá a zásady investovania sú rovnaké pre každú vekovú kategóriu. „Odporúčam poradiť sa s odborníkom, ktorý pomôže stanoviť cieľ investície, dostupnosť peňazí v čase a aj rizikový profil dôchodcu,“ odporúča Fides.

Pri dôchodcoch by dal dôraz na plán vyplácania, čiže čas dostupnosti peňazí každý rok v podobe dividendy alebo ukončeného cyklu investície, keďže jeho príjem alebo časť príjmu je práve z týchto investícií. Cieľ investovania môže byť rôzny. „Mám klientov dôchodcov a ich ciele sú štandardne žiť dôstojný život na dôchodku z výnosov týchto investícií a následne, aby ich zdedili deti alebo vnúčatá,“ uviedol odborník na financie.

Ako peniaze strácajú hodnotu

Modelový príklad:

Na sporiacom účte držíte 5 000 eur počas 5 rokov pri priemernej výške inflácie 5,0 %.

Hodnota vašich úspor bude vplyvom inflácie: 3 868,90 €

Strata: 1 131,10 €

Ak by ste peniaze investovali, môžete dosiahnuť tieto formy zhodnotenia:

V dynamickej investícii: 7 012,76 €

V zmiešanej investícii: 6 381,41 €

V konzervatívnej investícii: 5 796,37 €

Ak by peniaze boli na termínovanom účte: 5 025,05 €

debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #penzia #senior #sporenie #dôchodky