Čo sa zmení 1. januára 2009?

Ako sa zmenia ceny tepla, plynu, elektriny a vody? O koľko zvýši štát príspevky rodinám s deťmi? Ako si prilepšia penzisti?

22.12.2008 19:00
Rok 2009
Ilustračné foto
debata

Mesačné účty za teplo, vodu, plyn, elektrinu tvoria takmer polovicu mesačných výdavkov priemernej slovenskej rodiny. Na budúci rok by sa tieto účty nemali príliš zvyšovať, väčšina cien zostáva na úrovni tohto roka. Teplo v bytovkách by malo dokonca mierne zlacnieť.

DISKUTUJTE:Čoho sa obávate v novom roku 2009?

Plyn pre rodiny, čo ho používajú na varenie, ale aj tých, čo ním kúria v menších domoch, zostane na tohtoročných cenách. Ide o rodiny s ročným odberom do 6 500 kubických metrov plynu, kam patrí 99 percent domácností. SPP pritom požadoval zdraženie o 13 až 24 percent, neuspel.

Účty nezvýši ani elektrina, regulačný úrad zaistil pre 80 percent rodín tohtoročné ceny. Ide o domácnosti, čo míňajú ročne menej ako 20-tisíc kilowatthodín. Zvyšným domácnostiam, ktoré elektrinou kúria vo veľkých domoch či dvojdomoch, elektrina zdražie asi o desať percent. Mesačne to znamená nárast platieb asi o 500 korún (16,6 eura).

Ceny za dodávku pitnej vody úrad podržal na tohtoročnej úrovni, odvedenie použitej vody však zdražie v priemere o päť percent. Rodinám, ktorá platia za vodné aj stočné, tak účty pri nezmenenej spotrebe stúpnu asi o 2,2 percenta, čo je pre 4-člennú rodinu nárast asi o pätnásť korún (0,5 eura) mesačne. Vodári pritom tvrdili, že pre rastúce náklady a nutné investície je potrebný nárast cien asi o desať percent.

Teplo v bytovkách na sídliskách, teda z centrálnych plynových kotolní, od januára zlacnie v priemere o 3,5 percenta. Dôvodom je prudký prepad cien ropy. Zima začiatkom roka 2009 tak sčasti utlmí 17-percentné zdraženie tepla v posledných mesiacoch. V priemere za celý tento rok teplo zdraželo na 760 korún za gigajoul. Mesačne teplo tak vyšlo zhruba na 2 530 korún (84 eur). Od januára 2009 mesačný účet zase klesne asi o 80 korún (2,7 eura). Platby nastavujú správcovia.

V rodinných domoch s menšou spotrebou plynu zostávajú ceny nezmenené. Otázne sú ceny plynu pre dvojdomy, trojdomy či štvordomy so spoločným plynomerom. Takých domov je asi 10-tisíc (percento odberateľov). Až do konca tohto roka patrili do skupiny s osobitnou cenou – domácnosti s ročným odberom viac ako 6 500 kubických metrov. Úrad však už ceny práve pri tejto vyššej spotrebe prestal regulovať. Ak SPP pri nich prejde na trhové ceny podobné napríklad podnikateľskému maloodberu, plyn pre tých odberateľov zdražie až o 38 percent.

Korunu nahradí euro

Slovenská koruna odíde na Nový rok do histórie a po 16 rokoch ju nahradí euro. Všetky peňažné sumy v korunách sa pri prechode na euro prepočítajú jedine konverzným kurzom na úrovni 30,1260 koruny na euro. Slovenskými korunami sa bude dať platiť v obchodoch ešte prvých 16 januárových dní, vydávať však obchodníci budú už len eurá.

Zmluvné vzťahy s prechodom nezanikajú. Sumy uvedené v pracovných, obchodných či iných zmluvách sa iba prepočítajú na eurá, ich výška sa však nezmení. Zmenu prinesie euro napríklad pre živnostníkov. Zníži sa totiž limit, od ktorého musia platiť aj daň z pridanej hodnoty. Doteraz bola hranica výšky tržieb na úrovni 1,5 milióna korún, od januára klesne na 1,05 milióna (35-tisíc eur). Objem tržieb sa posudzuje za posledných 12 mesiacov. Ak podnikateľ zarobil za tento rok viac, musí sa od februára zaregistrovať za platcu DPH.

Učiteľom rok 2009 vylepší výplatné pásky

O zopár korún sa od januára zvýšia platy učiteľov. Pôjde o pravidelnú sedempercentnú valorizáciu. Na budúci rok čaká pedagógov ešte jedna prevratná zmena. Ak parlament schváli zákon o učiteľskej kariére, mzdy sa im prerátajú nanovo.

Priemerný učiteľský zárobok je podľa údajov ministerstva školstva 21 157 korún (702 eur) mesačne. Na budúci rok rezort počíta so zvýšením na 23-tisíc korún v hrubom. Okrem valorizácie sú do tejto sumy zarátané príplatky, ktoré majú po prijatí nového zákona učitelia dostávať. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) navrhuje od septembra nový platový systém. Učitelia budú zaradení do kariérnych stupňov podľa získaného vzdelania. Peniaze navyše dostanú aj vtedy, keď nazbierajú istý počet kreditov za napísanie učebnice, kurzy či učebné pomôcky. Rozdiel v plate dvoch učiteľov môže byť podľa Mikolaja až 60 percent.

Cigarety zdražejú až po jeseni

Dane na cigarety sa na budúci rok zdvihnú už od februára, fajčiari však zaplatia viac pri kúpe cigariet zrejme až po jeseni. Tak ako posledné roky si totiž tabakové firmy urobia zásoby cigariet s ešte nižšími daňami. Po prvý raz sa pritom ministerstvo financií rozhodlo predzásobenie obmedziť. Lacnejšie cigarety s nižšou spotrebnou daňou tak môžu v supermarketoch, trafikách, stánkoch či iných predajniach zostať najdlhšie do konca septembra budúceho roka. Potom ich musia nahradiť škatuľky s novými daňami. Fajčiari si za ne budú musieť pripraviť približne dve až tri eurá. Zhruba na 60 korún, by mohli pre vyššie dane na jeseň zdražieť lacnejšie cigarety, drahšie značky by sa mohli vyšvihnúť k stovke.

Dôchodcovia si polepšia asi o šesť stovák

<info> Zvýšenie penzií o takmer sedem percent hneď na začiatku roka. To je hlavná novoročná zmena z dielne ministerstva práce. Doteraz sa dôchodky valorizovali vždy v júli, pre euro sa vláda rozhodla posunúť termín zvyšovania na január. Penzie porastú o niekoľko stokorún, tie najvyššie aj cez tisícku. V priemere to bude dvadsať eur k dobru (600 Sk).

Okrem toho Sociálna poisťovňa zvýši aj niektoré najstaršie dôchodky. Konkrétne tie, ktoré priznala ešte pred októbrom 1988 a pri ich výpočte vychádzala z priemerného mesačného zárobku 3-tisíc korún. Od výplatného termínu v januári 2009 sa tieto penzie zvýšia o 26,60 eura (800 Sk). Viac dostanú aj penzisti s najvyššími dôchodkami. Konkrétne tí, čo doplatili na protiústavné zrušenie valorizácie vysokých dôchodkov v rokoch 2005 a 2006. Štát im časť zadržaných peňazí vráti do konca budúceho roka.

Za hazard na cestách prichádzajú väčšie postihy

Rýchlosť v mestách a obciach 50 km/h, povinné svietenie po celý rok, na snehu či pri poľadovici povinné zimné pneumatiky. Také novoty čakajú vodičov od februára, vďaka novému zákonu o jazdení v cestnej premávke. Prísnejšie pravidlá čakajú aj cyklistov. Tí budú musieť mimo obce jazdiť s prilbou a reflexným oblečením, deti budú musieť mať prilbu vždy a všade.

Zvýšia sa pokuty – za bezohľadnú jazdu, alkohol, predbiehanie cez plnú čiaru zaplatia vodiči dvakrát viac ako do konca tohto roka. Policajti si budú môcť od vodičov na mieste vypýtať až 20-tisíc korún (663 eur), ak ich nemajú, zoberú im papiere. Najvyššia pokuta takmer 40-tisíc korún (1 300 eur) čaká najmä tých, čo si vypijú za volantom. Ak odmietnu fúkať, či dať si zobrať krv, prídu na päť rokov aj o papiere. To isté čaká šoféra, ak utečie z miesta nehody. Do autoškôl bude polícia vracať okrem čerstvých vodičov aj tých ostrieľaných. Zákon ruší dvojročnú skúšobnú lehotu pre nováčikov. Zákaz predbiehania sa nákladných áut na diaľnici medzi Trnavou a Bratislavou sa rozšíri na všetky diaľnice a rýchlostné cesty.

Deti prinesú rodinám viac peňazí od štátu

Každej rodine s nezaopatrenými deťmi pribudne do rozpočtu niečo vyše sto korún mesačne (3,32 eura). Po rokoch sa totiž vláda rozhodla zvýšiť rodinné prídavky z 540 na 640 Sk (21,24 eura) na dieťa. Od Nového roku si o ďalších tristo korún mesačne (9,96 eura) polepšia rodičia detí, ktorí sú na invalidnom dôchodku. Doteraz, ak nepracovali, nemohli si na deti uplatniť daňový bonus. To im má nahradiť príplatok k prídavku na dieťa. Zmenou je podpora rodiny, keď sa dieťa narodí. Štát jednorazovo vyplatí necelých 830 eur (25-tisíc Sk), a to už nielen na prvé dieťa, ale aj pri narodení druhého či tretieho dieťaťa. Január však prinesie aj zmenu v pravidlách na získanie rodičovského príspevku. Budú zložitejšie. Od januára ho totiž už nezískajú pracujúci rodičia. Pre nich Tomanová zaviedla príspevok na starostlivosť o dieťa. Najviac tak rodiny môžu získať rovnako ako v prípade rodičovského príspevku – 4¤780 Sk (158,67 eura) mesačne. Ak však rodičia budú pracovať a o dieťa sa bude starať suseda alebo stará mama, rodina dostane od štátu len štvrtinový príspevok.

debata chyba