Čo môžete robiť, ak vás obťažujú susedia?

Obťažujú vás susedia neprimeraným hlukom? Znepríjemňujú vám bývanie iným spôsobom? Podľa Občianskeho zákonníka sa však vlastník alebo nájomca veci, teda bytu alebo domu, musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.

09.10.2013 10:46
sused, susedia, plot Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Preto nesmie susedov obťažovať nadmerným hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami. Právo na ochranu pokojného užívania bytu či domu má jeho vlastník, ale aj nájomca. Čo môžete robiť, ak vás susedia neprimerane obťažujú?

Môžete sa obrátiť so sťažnosťou na príslušnú mestskú časť (obec) – podľa miesta bydliska. Obec má právomoc predbežne zásah do pokojného stavu zakázať alebo uložiť povinnosť niečoho sa zdržať alebo uviesť situáciu do pôvodného stavu. Obec tak urobí vydaním rozhodnutia v správnom konaní, neskúma ale právny stav, obmedzuje sa len na zisťovanie či nastal zrejmý zásah do pokojného stavu napríklad ohliadkou na mieste. Toto rozhodnutie je predbežné a jeho účelom je poskytnutie ochrany pred zrejmým zásahom do práva, zabezpečenie pokoja a poriadku. Ochrana sa poskytne tam, kde zrejmý zásah trvá alebo existuje nebezpečenstvo z jeho opakovania.

Konanie sa začína na návrh majiteľa alebo nájomcu. Z návrhu musí byť zrejmé, kto ho podáva (meno adresa prípadne štátne občianstvo alebo dátum narodenia), akej veci sa týka (občianske spolunažívanie – obťažovanie susedov nad mieru primeranú pomerom napríklad hlukom) a čo navrhuje (zákaz obťažovania susedov napríklad hlučnou hudbou počas celého dňa a noci). Treba opísať, čo sa deje, čo susedia robia. Návrh je potrebné podať písomne alebo ústne do zápisnice – v podateľni. Proti rozhodnutiu starostu v správnom konaní je možné podať opravný prostriedok. Odvolanie nemá odkladný účinok. Právoplatné rozhodnutie možno vykonať. Návrh možno podať odo dňa zásahu do pokojného stavu až do doby, keď sa stav, vzniknutý rušením, sám nestane pokojným. Predbežné opatrenie je vždy opatrením dočasným. Obec nerozhoduje o náhrade škody, o tej rozhoduje vždy súd.

Môžete podať aj žalobu na súd. Žaloba na určenie povinnosti zdržať sa zásahov do vlastníckeho práva, ak je byt v nájme, vtedy ide o povinnosť zdržať sa zásahov do práva pokojnej držby, konkrétne môže ísť napr. o žalobu na určenie povinnosti zdržať sa obťažovania hlukom nad mieru primeranú pomerom. Pred podaním žaloby by ste najprv mali, ideálne písomne, susedov na rušenie upozorniť a vyzvať ich, aby s tým prestali (kópiu výzvy si treba nechať, použije sa ako dôkaz). Ak susedia aj napriek vašej výzve ďalej pokračujú v rušení, podáte jeden alebo oba spomínané právne prostriedky. Pri súdnom konaní dochádza k samotnému riešeniu sporu o právo.

Môžete využiť oba prostriedky – návrh na správne konanie pred obcou a návrh na súd. Súdne konanie môže nasledovať kedykoľvek po vydaní predbežného opatrenia obcou alebo aj pred jeho vydaním. Správne konanie je však rýchlejšie, aj keď rozhodnutie má povahu predbežnú a dočasnú. Súdne rozhodnutie je však rozhodnutím o práve, po nadobudnutí právoplatnosti je konečné.

Ak rozhodnutie povinný nebude rešpektovať dobrovoľne, po uplynutí lehoty na dobrovoľné splnenie povinnosti (spravidla tri dni) sa stáva rozhodnutie vykonateľné, čiže nastupuje takzvané donútenie. V tomto prípade by išlo o výkon uložením pokuty, aj opakovane, prostredníctvom pracovníka obecného úradu, v prípade súdneho rozhodnutia prostredníctvom exekútora. Na začatie exekúcie treba podať návrh. Podanie návrhu na súd je spoplatnené sumou 16,50 eura. Pokiaľ susedia svojím správaním zasahujú do pokojného užívania bytu aj domu viacerým susedom, môžete podať hromadnú žalobu.

Občiansky zákonník nie je však jediný právny predpis, ktorý obmedzuje užívacie právo vlastníka alebo nájomcu vzhľadom na vlastníkov a nájomcov susedných nehnuteľností. Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov platí, že „ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva iným tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru“. Týmto spôsobom sa postupuje cez správcu bytového domu alebo spoločenstvo vlastníkov podľa toho, ako má bytový dom upravenú správu.

Vlastník alebo nájomca musí rešpektovať aj účel, na ktorý je byt určený stavebným úradom. Byt je určený rozhodnutím stavebného úradu vydaným na základe stavebného zákona na účely bývania. To znamená, že vlastník bytu ani nájomca ho nemôže užívať na iné účely ako bývanie napríklad na podnikanie. Pri porušení tejto povinnosti sa možno obrátiť na stavebný úrad alebo na súd. Úpravu práv a povinností vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome obsahuje aj zmluva o spoločenstve vlastníkov bytov. Práva a povinnosti nájomcu sú upravené v Občianskom zákonníku a v nájomnej zmluve. Sankciou za porušenie môže byť výpoveď z nájmu.

Pokiaľ susedia robia nadmerný hluk v nočných hodinách, porušujú paragraf 47 zákona o priestupkoch – rušenie nočného pokoja – príslušným orgánom na riešenie je polícia a obvodný úrad.

Zdroj: Bratislavská Občianska poradňa

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #susedské spory