Najprv podpora, potom penzia

Ak niekto krátko pred dosiahnutím dôchodkového veku príde o prácu a nevie si nájsť novú, má na výber z dvoch možností. Buď požiada o predčasný dôchodok, alebo bude poberať dávku v nezamestnanosti.

14.03.2017 09:08
dôchodca, dôchodok, pracujúci, žena Foto:
Ilustračné foto.
debata

Väčšinou platí, že je výhodnejšie najprv požiadať o dávku v nezamestnanosti a až potom o predčasný dôchodok. „Nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne, ak ku dňu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie preukáže žiadateľ celkovú dobu poistenia v nezamestnanosti v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie v dĺžke najmenej 730 dní,“ povedal riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Ak niekto pracoval len na dobu určitú, stačí mu 730 dní poistenia získať v posledných štyroch rokoch. V takom prípade však môže podporu namiesto šiestich mesiacov poberať maximálne štyri mesiace.

Dávka v nezamestnanosti predstavuje približne polovicu doterajšieho hrubého platu. Poberať ju možno maximálne šesť mesiacov. Ak niekto najprv požiada o podporu, malo by sa to pozitívne odzrkadliť aj na výške jeho budúceho dôchodku. Predčasná penzia sa totiž znižuje o pol percenta za každých 30 dní, ktoré žiadateľovi chýbajú do dovŕšenia dôchodkového veku. „Ak občan požiada o predčasný starobný dôchodok presne dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku, suma dôchodku sa zníži o 12,5 percenta,“ vraví Višváder. Takto vypočítaná suma pritom nesmie byť nižšia ako 1,2-násobok životného minima, čo je 237,80 eura. Ak by niekomu vyšiel nižší predčasný dôchodok, Sociálna poisťovňa jeho žiadosť zamietne.

Predčasný dôchodok sa vyráta ako riadny starobný dôchodok, no výsledná suma sa skráti podľa toho, o koľko skôr chce žiadateľ odísť do penzie. Napríklad ak by niekomu vyšiel riadny dôchodok 450 eur, no chcel by odísť do predčasného dôchodku o dva roky skôr, dostal by len 393,80 eura. V prípade, že by najprv pol roka poberal dávku v nezamestnanosti a až potom požiadal o predčasný dôchodok, dostal by penziu v sume 407,30 eura.

Kto sa nevie rozhodnúť, či je preňho výhodnejšie požiadať o predčasný dôchodok, alebo o podporu v nezamestnanosti, môže sa so žiadosťou o radu obrátiť na Sociálnu poisťovňu. „Každý človek sa môže v pobočke Sociálnej poisťovne poradiť vo veci dávok vyplácaných Sociálnou poisťovňou, to znamená, že aj vo veci nároku a výplaty dávky v nezamestnanosti a predčasného starobného dôchodku. O tom, čo je pre neho najvýhodnejšie, rozhoduje však sám, na základe svojich sociálnych, ekonomických a zdravotných možností. Pracovníčka pobočky môže poistencovi pomôcť s informatívnym výpočtom dávok,“ povedal Višváder.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #predčasný dôchodok #dávka v nezamestnanosti