Ekologická výroba s podporou zdravotne a sociálne znevýhodnených ľudí

Na Slovensku vznikla nová značka sobi.eco poukazujúca na etickú a ekologickú výrobu. Jej zakladatelia sa rozhodli používať odpadové materiály na výrobky, ako sú obaly na notebooky či obaly na fľaše, a svoju výrobu umiestnili do chránených dielní a dielní pre sociálne znevýhodnených ľudí na Slovensku.

, 29.11.2018 06:00
sobi.eco obal na notebook Foto:
Prvou dielňou, ktorá bude výrobky sobi.eco šiť, je chránená dielňa z Kežmarku.

Nákup odevov sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho života a celosvetovo nakúpime 80 miliárd kusov oblečenia za rok, čo predstavuje o 400 % oblečenia viac ako pred 20 rokmi. Vďaka technologickému pokroku je spotreba odevov jednoduchšia a rýchlejšia než kedykoľvek predtým. Avšak mnohí ľudia bojujú s tým, čo robiť s opotrebovaným oblečením. Nepotrebné kúsky zvyčajne posúvajú priateľom či rodine. Niektorí ich odnesú neziskovým organizáciám. Avšak iba 0,1 percenta odevov je recyklovaných a vzniknú z nich nové vlákna.

„V charitných skladoch je mnohokrát toľko oblečenia, že chytá pleseň. Oblečenia je jednoducho priveľa,” vysvetľuje jeden zo zakladateľov značky a riaditeľ občianskeho združenia sobi Tomáš Horváth, pričom dodáva: „Rozhodli sme sa túto skutočnosť zmeniť, aspoň čiastočne. Začali sme dizajnovať produkty z recyklovaných textílií a hľadali sme vhodné spôsoby na ich kombináciu a využitie. Po mnohých mesiacoch hľadania najlepších riešení prichádzame s výrobkami z recyklovaného textilného odpadu a recyklovaných plastových fliaš, v kombinácii s prírodnou bavlnou.”

Pri vzniku myšlienky bola aj dizajnérka Mária Štraneková, alias mayamay, ktorá je považovaná za priekopníčku eko módy na Slovensku. Prvou dielňou, ktorá bude výrobky sobi.eco šiť, je chránená dielňa z Kežmarku. Do výroby sa zapoja aj sociálne znevýhodnení ľudia, ktorým poskytuje pomoc o. z. Samaria.

Značka sobi.eco patrí pod občianske združenie sobi, ktoré založili traja mladí ľudia zo Slovenska, Tomáš Horváth, Alena Horváthová a Martin Malina. V roku 2017 sa táto myšlienka dostala na medzinárodné podujatie UNLEASH Laboratory do Dánska, kde si získala mnohých priaznivcov a bola umiestnená do Katalógu udržateľných riešení UNLEASH ako jedna zo 197 najlepších ideí zo sveta.

Neskôr, v decembri 2017, vyhrala v súťaži OpenMaker a získala finančné prostriedky z rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie, ktoré zakladateľom pomohli pri vývoji prototypov a nadväzovaní partnerstiev. „Svojou činnosťou chceme prispieť aj k zvyšovaniu povedomia o zodpovednej výrobe a spotrebe a našej planéte, ktorá má len obmedzené zdroje. Máme vôľu hľadať riešenia, ktoré prinášajú človeku úžitok i radosť,” uzatvára Alena Horváthová, spoluzakladateľka značky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #ekológia #chránená dielňa #sobi.eco