Dostávate trinásty plat?

Iba necelej pätine zamestnancov príde tento rok na účet 13. plat. Prečo sú na Slovensku rozšírenejšie odmeny?

13.12.2018 11:00
peniaze, euro, výplata, dane, odvody, obchod Foto:
Ilustračné foto.
debata
Koniec roka predstavuje pre časť zamestnancov na Slovensku šťastné obdobie. Od svojej firmy totiž dostanú okrem bežného platu tiež odmeny, či 13. plat. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, že Slováci sa stretávajú skôr s odmenami. O 13. platoch na konci roka rozpráva v spoločnosti veľmi intenzívne. Hoci niektorí zamestnanci považujú tento finančný benefit už takmer za samozrejmosť, pravdou je, že v súčasnosti ho má k dispozícii menšina Slovákov.

Analýza mzdového portálu Platy.sk ukazuje, že 13. plat tento rok dostane, prípadne už dostalo, 17 percent zamestnancov. V prípade odmien je číslo vyššie. Tie má k dispozícii viac ako štvrtina pracovníkov na Slovensku. Trinásty plat aj koncoročné odmeny sú považované za finančné zamestnanecké benefity, ktoré poskytujú zamestnávatelia dobrovoľne. Ich výšku posudzujú individuálne.

Medzi týmito dvoma benefitmi sú však rozdiely. Trinásty plat je totiž nárokovateľná zložka mzdy, pretože je dohodnutá v pracovnej, či kolektívnej zmluve. V nej sa spoločnosť zaväzuje, že ju vyplatí. Koncoročné odmeny sú vyplácané na základe dobrovoľnosti, často podľa toho, ako sa danému zamestnancovi, či celej firme v danom roku darilo. V prípade, že firma mala za sebou náročné obdobie, zamestnanec nemusí dostať vôbec nič.

Najvyšší podiel zamestnancov s 13. platmi je v súkromných zahraničných spoločnostiach. Tento finančný benefit má k dispozícii až 27 percent z nich. Najbiednejšie je to v prípade zamestnancov štátnych a obecných firiem. Iba 14 percent zamestnancov má k dispozícii 13. plat. Najvyšší podiel zamestnancov s koncoročnými odmenami je u súkromných zahraničných a štátnych a obecných zamestnávateľov. Pri všetkých typoch zamestnávateľov však vidíme minimálne 25-percentný podiel pracovníkov, ktorí dostávajú na konci roka finančné odmeny.

Najvyššie 13. platy aj koncoročné odmeny môžeme vidieť pri zamestnancoch súkromných zahraničných firiem. Naopak najnižšie sumy vidíme pri finančných odmenách pre zamestnancov štátnych a obecných firiem a družstevných firiem.

Priemerná výška 13. platu podľa vlasníctva spoločnosti

  • Súkromné domáce 853 eur
  • Súkromné zahraničné 1010 eur
  • Štátne a obecné 636 eur
  • Družstevné 588 eur
  • Združenie 815 eur

Priemerná výška koncoročných odmien podľa vlastníctva spoločnosti

  • Súkromné domáce 773 eur
  • Súkromné zahraničné 1191 eur
  • Štátne a obecné 469 eur
  • Družstevné 400 eur
  • Združenie 792 eur
debata chyba
Viac na túto tému: #výplata #trinásty plat #koncoročné odmeny
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy