O koľko sa na Slovensku zvýšila cena práce?

Zvyšovanie ceny práce na Slovensku súvisí s tým, že sa ekonomike darí, firmy majú viac tržieb a pri nedostatku pracovnej sily v určitých profesiách sú firmy nútené zvýšiť pracovníkom mzdy, uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

20.03.2019 10:00
zamestnanec, zamestnanci, živnostník Foto:
Ilustračné foto.
debata
„Výrazný rast miezd vidno v štátnej aj súkromnej sfére už dlhší čas. Pre firmy to, samozrejme, znamená vyššie náklady,“ tvrdí. Na trhu práce stále vidí pokles nezamestnanosti a zároveň rast počtu nových pracovných miest. „Predpokladám, že táto situácia na trhu práce pretrvá aj tento rok. Rastúce príjmy domácností vidno aj na raste spotreby, ale aj na raste úspor,“ dodala.

Minimálna mzda

Analytička Poštovej banky Jana Glasová v tejto súvislosti upozornila na to, že priemerná nominálna mzda na Slovensku za vlaňajšok prekročila 1 000 eur a nominálne vzrástla až o 6,2 %. „Podpisoval sa pod to hlavne priaznivý ekonomický vývoj v minulom roku, ktorý bol najciteľnejší počas prvých troch kvartálov,“ uviedla. Rast hrubého domáceho produktu na Slovensku bol podľa nej ťahaný ako zahraničným dopytom, tak aj domácou spotrebou. To sa prelievalo aj do pozitívneho vývoja na trhu práce, kde nezamestnanosť klesala a mzdy rástli. „Firmy totiž museli ponúkať lepšie platové ohodnotenie, pokiaľ chceli získať kvalifikovaných pracovníkov,“ dodala Glasová.

Mzda v EÚ

Hodinová cena práce na Slovensku vo štvrtom kvartáli vlaňajška podľa kalendárne upravených údajov Eurostatu medziročne celkovo nominálne vzrástla o 7 %. Hodinové mzdy a platy na Slovensku počas októbra až decembra vlaňajška medziročne stúpli o 6,9 % a ostatné zložky ceny práce sa zvýšili o 7,5 %. Cena práce tak na Slovensku rástla rýchlejšie v porovnaní s priemerom za celú eurozónu aj za celú Európsku úniu. V eurozóne hodinová cena práce vo štvrtom kvartáli minulého roka medziročne vzrástla o 2,3 % a v rámci celej Európskej únie sa zvýšila o 2,8 %. Hodinové mzdy a platy v rámci eurozóny v štvrtom kvartáli 2018 medziročne stúpli o 2,3 % a ostatné zložky ceny práce vzrástli o 2,4 %. V rámci celej EÚ hodinové mzdy a platy počas októbra až decembra 2018 medziročne stúpli o 3 % a ostatné zložky ceny práce o 2,2 %.

Minimálna mesačná mzda na Slovensku od začiatku minulého roka stúpla o 10,3 % na 480 eur a od začiatku tohto roka o 8,3 % na 520 eur. Na nárast ceny práce na Slovensku má vplyv aj zvýšenie príplatkov za prácu v noci a cez sviatok, či zavedenie príplatkov za prácu v sobotu a nedeľu od začiatku mája minulého roka. Zvyšovanie príplatkov za nočnú prácu sa pritom realizuje v dvoch etapách. Od 1. mája vlaňajška sa pri nerizikovom zamestnaní príplatok za nočnú prácu zvýšil z pôvodných 20 % na 30 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy a od 1. mája tohto roka pôjde o nárast na konečných 40 % zo sumy minimálneho hodinového zárobku. V prípade rizikovej práce išlo od mája minulého roka o zvýšenie z 20 % na 35 % a od 1. mája tohto roka na 50 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy.

Zákonník práce

Novelou Zákonníka práce sa od mája minulého roka zvýšil príplatok za sviatok, a to z 50 % na 100 % priemerného zárobku zamestnanca. Príplatok za prácu v sobotu sa od mája vlaňajška zaviedol v sume 25 % minimálnej hodinovej mzdy a od mája tohto roka stúpne na 50 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy. Vyššie príplatky majú aj zamestnanci aj za prácu v nedeľu. Od začiatku mája minulého roka tieto príplatky dosahujú 50 % zo sumy hodinovej minimálnej mzdy a od mája tohto roka už budú v sume minimálneho hodinového zárobku.

debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #zamestnanie #cena práce