Novinka! Sociálna poisťovňa zavádza priamu a bezpečnejšiu komunikáciu so zamestnávateľmi

Sociálna poisťovňa – v prvej fáze iba pre zamestnávateľov – zavádza jednoduchší spôsob komunikácie v rámci elektronických služieb, ktorý posilňuje bezpečnosť ochrany vzájomnej komunikácie a osobných údajov zasielaných do Sociálnej poisťovne.

26.08.2019 08:04
sociálna poisťovňa, dôchodok, Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (3)

Subjekty z externého prostredia sa môžu spoľahnúť na to, že dokumenty, či osobné údaje, ktoré potrebujú doručiť Sociálnej poisťovni sa dostanú výlučne do rúk zamestnanca tejto inštitúcie.

Viditeľnou a praktickou novinkou pre používateľa e-Služieb bude sprístupnená poštová schránka (Inbox). Komunikácia prostredníctvom tejto schránky sa vždy začína zo strany Sociálnej poisťovne, na ktorú zamestnávateľ následne reaguje.

V hornom menu e-Služieb sa nachádza položka SPRÁVY, pri ktorej sa v prípade doručenej správy zo Sociálnej poisťovne objaví červená ikonka s číslom, napr. 1 (čiže 1 doručená správa). Požívateľ po doručení takejto správy má možnosť priamo na ňu odpovedať a súčasne odoslať prílohy (dokumenty, doplnené dotazníky, formuláre a i.). Schránka teda slúži na jednoduché a bezpečné odoslanie informácie a prípadných príloh, o ktoré požiadala Sociálna poisťovňa. Zamestnávateľ nemá možnosť cez túto schránku vytvárať nové vlastné správy pre Sociálnu poisťovňu – na to slúži kontaktný formulár, ktorý je zverejnený na portáli e-Služby.

Užívateľský komfort tejto služby sa zvyšuje tým, že nová poštová schránka má aj možnosť notifikácie. To znamená, že ak zamestnávateľ chce byť informovaný o doručenej pošte zo Sociálnej poisťovne bezprostredne po jej doručení, mal by si v nastaveniach e-Služieb doplniť svoj e-mail. V takom prípade bude prostredníctvom neho ihneď informovaný o doručenej správe zo Sociálnej poisťovne, aj keď nie je práve prihlásený do e-Služieb.

Používanie novej schránky je veľmi jednoduché a vysvetlenie sa nachádza aj v aktualizovanej Používateľskej príručke na stránkach e-Služieb Sociálnej poisťovne (v časti Odvádzateľ poistného).

Sociálna poisťovňa verí, že využívanie tejto novej možnosti prispeje k väčšej bezpečnosti práce s osobnými údajmi a zníži riziko pokusov o ich zneužitie, ako sme toho boli svedkami aj v uplynulých dňoch.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #komunikácia #osobné údaje #elektronické služby