SZČO s odkladom daňového priznania dostanú informáciu o sociálnych odvodoch

03.10.2019 12:40
dôchodok, odvody, zamestnanec, živnostník
Minimálne sociálne odvody pre živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) od začiatku januára budúceho roka stúpnu o 9,78 eura na 167,89 eura mesačne. Autor:

Takmer 43 tisíc živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktoré mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, dostane počas tohto mesiaca oznámenie zo Sociálnej poisťovne o ich odvodových povinnostiach od 1. októbra tohto roka.

Ako informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, týmto osobám sa k 1. októbru tohto roka prehodnocoval vznik a zánik povinného poistenia, vymeriavací základ a výška poistného, ktorú budú v nasledujúcich mesiacoch uhrádzať do Sociálnej poisťovne.

„Najvyšší počet oznámení zo Sociálnej poisťovne bude smerovať tým SZČO, ktorým sa zmenil vymeriavací základ, tých je 28 397,“ povedal Višváder. O vzniku povinného sociálneho poistenia sa podľa neho dozvie 12 310 živnos­tníkov. Naopak, povinné poistenie k 30. septembru tohto roka zaniklo 2 056 živnostníkom. „Sociálna poisťovňa všetky tieto dôležité informácie zašle živnostníkom poštou alebo do e-schránky (ak ju majú aktivovanú) do 21. októbra 2019,“ informoval hovorca poisťovne. Poistné v novej výške potom prvý raz zaplatia za október so splatnosťou do 8 . novembra 2019.

Minimálne sociálne odvody pre živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) od začiatku januára budúceho roka stúpnu o 9,78 eura na 167,89 eura mesačne. Stane sa tak vzhľadom na to, že priemerná mzda na Slovensku podľa Štatistického úradu SR vlani medziročne vzrástla o 6,2 % na 1 013 eur. Minimálny vymeriavací základ pre SZČO na platenie odvodov je totiž naviazaný na vývoj priemerných hrubých zárobkov zamestnancov, a preto sa od začiatku januára 2020 upraví smerom nahor takisto o 6,2 %, a to na 506,50 eura. Vyššie minimálne sociálne odvody SZČO prvýkrát zaplatia za január 2020, a to najneskôr do 10. februára 2020. Minimálne sociálne odvody platí približne 152 tisíc SZČO.

Od 1. januára budúceho roka pôjde nahor aj maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie, a to zo 6 678 eur na 7 091 eur. Maximálny vymeriavací základ na platenie sociálnych odvodov totiž od 1. januára 2017 dosahuje sedemnásobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, do konca roka 2016 išlo o päťnásobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Najvyššie možné sociálne odvody pre SZČO tak za obdobie od 1. januára budúceho roka vzrastú z 2 213,75 eura na 2 350,66 eura mesačne.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#živnostníci #SZČO #odvody #daňové priznanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku