Penzisti - opatrovatelia by mali dostať k penzii viac ako 500 eur mesačne

Odstrániť krátenie peňažného príspevku na opatrovanie v prípade, ak je opatrovateľom dôchodca, si kladie za cieľ novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

30.10.2022 10:00
Stará žena, dôchodkyňa Foto:
Ilustračné Foto
debata

Dnes je situácia taká, že ak svojho príbuzného opatruje človek, ktorý poberá niektorý druh penzijnej dávky, príspevok na opatrovanie sa mu vypláca v polovičnej sume, ako ju dostáva človek, ktorý je aktívne činný.

Aktuálna plná suma príspevku na opatrovanie je 525,65 eura pri opatrovaní jednej osoby s hendikepom, dôchodca dostáva polovicu, teda 262,85 eura.

„Krátenie opatrovateľského príspevku dôchodcom či vdovám bude snáď čoskoro minulosťou,“ napísala vo svojom facebookovom statuse predkladateľka zákona, poslankyňa Jana Žitňanská.

„Pred časom sa na mňa obrátila jedna mama, poberateľka príspevku na opatrovanie, ktorá ovdovela. Akonáhle totiž začala poberať vdovský dôchodok, úrady jej skrátili vyplácanie príspevku na opatrovanie na polovicu. Čiže rodina nielen prišla o manžela a otca detí, o jeho mzdu, ale ešte sa aj príjem matky, ktorým je príspevok na opatrovanie, sa výrazne znížil,“ napísala Jana Žitňanská.

Ako ďalej dodala, prípadov, kedy takéto krátenie príspevku na opatrovanie nastáva je najčastejšie asi v radoch čerstvých dôchodcov.

Tí po tom, čo sa celý život starali o svojho ťažko postihnutého príbuzného, len z titulu, že začnú poberať dôchodok, prídu o polovicu príspevku na opatrovanie.

Čiže vyčerpaní, v staršom veku so starším a na starostlivosť asi aj náročnejším príbuzným – dieťaťom, partnerom, s nízkym dôchodkom (veď celý život opatrovali príbuzného) už nemajú nárok dostať za tú istú starostlivosť o blízkeho rovnaký finančný obnos.

„Je to nefér a nespravodlivé. Navyše keďže títo neformálni opatrovatelia nepracujú ako iní zamestnanci či živnostníci, nemôžu si uplatniť daňový bonus. Taktiež vzhľadom k tomu, že opatrované dieťa tiež starne a skončením školy prestane naňho rodič poberať prídavky, sú tieto rodiny úplne vylúčené z masívnej podpory mladých rodín, ktoré vláda presadzuje,“ uviedla.

Podľa jej slov v čase inflácie a prudkého zdražovania je pre mňa neakceptovateľné nepomáhať tým, ktorí to potrebujú najviac.

„Preto, aj keď je suma na pokrytie dorovnania príspevku na opatrovanie do plnej výšky vyššia – ide o cca 70 miliónov – som presvedčená, že ich musíme nájsť. A to je podstatou zmeny zákona, ktorú som dala do parlamentu,“ povedala Jana Žitňanská.

Viac ako 23 tisíc

Podľa posledných údajov je na Slovensku viac ako 23 000 opatro­vateľov, ktorí sú zároveň poberateľmi dôchodkovej dávky. Všetkým týmto opatrovateľom je príspevok na opatrovanie krátený, pričom tieto osoby poskytujú rovnakú starostlivosť a významne odľahčujú sociálne služby, ktoré by mal poskytovať štát.

Takéto krátenie nemá svoje odôvodnenie v zníženom rozsahu alebo kvalite poskytovania opatrovania fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, keďže nepredstavuje príjem zo závislej práce, resp. príjem, pre ktorý by fyzická osoba, ktorá poskytuje opatrovanie fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, musela tráviť čas inou činnosťou na úkor opatrovania.

Zároveň ide často o pokračovanie opatrovania, ktoré poskytujú osobe s ťažkým zdravotným postihnutím rodičia alebo iní príbuzní počas celého života a to na úkor pracovných činností, čo má za následok minimálne sumy napríklad starobných dôchodkov a privádza to opatrovateľov do veľmi náročných finančných situácií.

Odstránenie neodôvodeného krátenia peňažného príspevku na opatrovanie by tak nielen výrazne pomohlo rodinám osôb so zdravotným postihnutím, kde jeden z príbuzných pôsobí ako opatrovateľ osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ale zároveň by aj pomohlo zlepšiť postavenie opatrovateľov a oceniť ich prínos pre spoločnosť.

Návrh taktiež umožňuje zvýšenie peňažného príspevku na opatrovanie o 100 eur mesačne, ak je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím jedno alebo viacero nezaopatrených detí a opatrovateľ zároveň poberá dávky dôchodkového poistenia, dávky výsluhového zabezpečenia alebo dôchodky starobného dôchodkového sporenia.

debata chyba
Viac na túto tému: #Dôchodcovia #diskriminácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy