Od apríla 2024 sa zvyšujú správne poplatky, zdražejú aj doklady + pozrite si prehľad v tabuľke

Konsolidačný balík, ktorým sa menia niektoré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, prináša okrem iného zvýšenie súdnych a správnych poplatkov. Zvýšenie schválila minulý týždeň vláda a Slováci si priplatia za vybavenie pasov, občianskych preukazov aj vodičákov.

29.12.2023 06:00
Doklady, klientske centrum, Okresný úrad Trnava Foto:
V klientskom centre na Okresnom úrade v Trnave čakalo na vybavenie dokladov množstvo ľudí.
debata

Poplatky sa zvýšia od 40 do 54 percent. Zámerom úpravy je valorizácia sadzieb vybraných poplatkov. Väčšina z nich sa naposledy menila skôr ako pred zavedením eura na Slovensku, čo bolo v roku 2009.

Peniaze navyše si musíme pripraviť aj pri prepise auta alebo pri vydávaní zbrojného preukazu. Hlbšie do peňaženiek siahnu aj tí, ktorí napríklad plánujú svadbu alebo aj potrebujú previezť zosnulú osobu z cudziny na Slovensko.

TV Pravda
Video
Zdroj: Sú doklady odfotené v mobile platné?

Za občianky preukaz do apríla budúceho roka zaplatíme 4,50 eura, po novom to bude 7 eur. Za vybavenie vodičského preukazu zo 6,50 eura suma stúpne na 10 eur. Cestovný pas vydaný štandardnom čase (približne 1 mesiac) stojí 33 eur, po novom zaň zaplatíme 50 eur. Vydanie zbrojného preukazu z 30 eur stúpne na 45 eur.

Zdvihnú sa aj poplatky pri vydaní osvedčenia o evidencii vozidla zo 6 eur na 10 eur. Štandardná tabuľka s EČV bude po novom stáť 25 eur, čo je o 8,50 eura ako sa platí teraz. Aj za voliteľnú tabuľku si priplatíme. Zo 165,50 eura stúpne jej cena na 250 eur.

Prehľad zvyšovania poplatkov v tabuľke

„Úprava výšky poplatkov je jedno z konsolidačných opatrení, ktorého cieľom je najmä zreálniť náklady za jednotlivé úkony pre štátne úrady, keďže väčšina z daných poplatkov sa nemenila už aj viac ako 20 rokov,“ uviedol pre RTVS Pavol Kirinovič z tlačového odboru ministerstva financií.

S vybavovaním sa poponáhľajte

Vybaviť si pas, či iný doklad je najlepšie stihnúť do apríla budúceho roku. Avšak už dnes je cítiť nával v klientských centrách. Preto sa odporúča ísť si vybaviť doklad aj mimo svoje bydlisko, kde ho niekedy viete vybaviť rýchlejšie a bez čakania.

Pre lepšie a rýchlejšie vybavenie sa taktiež odporúča zarezervovať si termín v systéme pre rezervácie od ministerstva vnútra.

Ministerstvo vnútra je po technickej stránke pripravené zabezpečovať naďalej chod a vydávanie všetkých dokladov. Situáciu s chýbajúcimi čistopismi vyriešilo podpisom dodatku zmluvy. Informoval o tom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

„Po mojom predchodcovi sme prišli do situácie, kedy MV SR nebolo schopné zabezpečiť dostatok čistopisov na vydávanie vodičských preukazov pre ľudí, ktorým končili takzvané ružové preukazy. Podpísali sme dodatok, ktorý nám umožní túto situáciu vyriešiť," priblížil minister. Už tento týždeň majú podľa neho k dispozícii vyše sto tisíc čistopisov.

Šéf rezortu oznámil tiež navýšenie platov pre 395 zamestnancov oddelení dokladov. „Podarilo sa nám s ministerstvom financií vyjednať na budúci rok pre týchto ľudí takmer 900 tisíc eur. Títo zamestnanci budú preradení z druhej do tretej platovej triedy," vyhlásil.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #poplatky #doklady #vodičský preukaz #občiansky preukaz #opatrenia #konsolidačné opatrenia