Správcovia sľubujú viac informácií o II. pilieri

19.11.2008 10:30
DSS, dôchodok
Ilustračné foto Autor: ,

Čo sa deje v čase krízy s peniazmi odkladanými na budúce dôchodky na účtoch v súkromných spoločnostiach v druhom pilieri? Sporitelia by čoskoro mali od penzijných správcovských spoločností dostávať viac a lepšie informácie o pohyboch peňazí na ich súkromných účtoch.

Zlepšenie informovanosti pripravujú podľa šéfa Asociácie správcovských spoločností Petra Sochu jednotlivé firmy zvlášť aj v rámci asociácie.

„Údaje o výnosoch v penzijných fondoch na internetovej stránke budú prehľadnejšie. Okrem toho sa chystáme každé dva týždne vydávať v elektronickej podobe informačný materiál, v ktorom budeme porovnávať výnosy vo fondoch, či preberať aktuálne témy,“ dodal Socha. Nedostatok informácií vyčítal súkromnému sporeniu na penzie v minulosti premiér Robert Fico.

Od soboty jeho kabinet opätovne otvoril druhý pilier a až do konca júna budúceho roka tak budú mať ľudia opäť možnosť doň vstúpiť aj z neho vystúpiť. Vláda očakáva, že otvorenie systému využije na návrat do Sociálnej poisťovne 150-tisíc z takmer 1,5 milióna sporiteľov.

Fico už minulý týždeň skonštatoval, že súkromné sporenie na budúci dôchodok sa neoplatí ľuďom starším ako 45 rokov. Nedokážu si totiž podľa neho našetriť dostatok peňazí na slušnú starobu.

Podľa dôchodkových spoločností sa výhodnosť len jedného alebo dvoch pilierov dá v súčasnosti vypočítať len ťažko. „Porovnáva sa výnosnosť druhého piliera s prvým v podobe, v akej je dnes. Vzhľadom na starnutie obyvateľov však prvý pilier do budúcnosti bez zmien nie je udržateľný,“ skonštatoval Socha.

Podľa Eugena Jurzycu, šéfa inštitútu INEKO, aj spustenie druhého piliera rieši problém starnutia len čiastočne. „Slovensko bude mať aj s druhým pilierom problémy. Nie však také, aké by malo bez neho. Teraz to však vyzerá, že sme na ceste od riešenia späť,“ upozornil Jurzyca.

V krajine by sa podľa neho mala minimálne spustiť diskusia o potrebe zvyšovania veku odchodu do dôchodku. „Čím dlhšie žijeme, tým dlhšie budeme musieť pracovať. Ak sa na tom nedohodneme teraz, o zopár rokov to bude musieť nejaká vláda urobiť skokovo a doplatí na to najviac istá generácia. Nebude sa to diať postupne a teda nie každá generácia na seba vezme spravodlivú časť zvyšovania dôchodkového veku,“ dodal ekonóm.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku