Tomanová: II. pilier je rizikom

Druhý pilier nie je pre budúcich dôchodcov bezpečnou investíciou. V diskusnej relácii televízie TA3 to uviedla ministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD). "Nikto negarantuje, že tento systém, ktorý je o investovaní, nemôže byť aj stratový," vyhlásila.

03.05.2009 23:11
debata

Tomanová to tvrdila napriek tomu, že vláda novelou zákona od 1. júla zavádza v druhom pilieri garancie istiny vloženej sumy. Argumentovala tým, že vyvážené a rastové fondy dôchodkových správcovských spoločností (DSS) doteraz nedokázali zhodnotiť vložené prostriedky. Po zohľadnení inflácie sú v červených číslach aj konzervatívne fondy, upozornila Tomanová.

Podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej nemožno súčasnú situáciu vydávať za trvalý stav. "Súčasné podmienky nemusia byť platnými parametrami a podmienkami o pätnásť rokov“, zdôraznila. Z pohľadu sporiteľov je podľa Radičovej najdôležitejšie ako je investovanie kontrolované. Dohľad Národnej banky Slovenska (NBS) považuje za dostatočnú záruku dôvery v druhý pilier. Ocenila pritom aj opatrenia súčasnej vlády, ktorá znížila poplatky za správu dôchodkových fondov a rozhodla o povinnosti DSS garantovať istinu.

Tomanová upozornila, že v druhom pilieri je množstvo ľudí s nízkymi príjmami, ktorí si na dôchodok nenasporia. Podľa nej je kapitalizačný systém výhodný len pre sporiteľov so mzdou nad priemerom v národnom hospodárstve. Aj v takom prípade si vyžaduje účasť dlhšiu ako tridsať rokov. Za nevyriešenú považuje Tomanová aj otázku vlastníctva úspor. Sporiteľ má podľa nej len obmedzené možnosti narábať s peniazmi, ktoré sú pritom deklarované ako jeho vlastníctvo.

Radičová v tom žiaden problém nevidí, keďže ide o špecifický produkt určený výlučne na zabezpečenie dôchodku. Bola by preto nerada, ak by vláda pod tlakom hospodárskej krízy prijímala opatrenia, na ktoré by doplatili budúci dôchodcovia. „Tak či onak, ten človek si nasporí“, skonštatovala. Vyššiu bezpečnosť by podľa nej mohlo zabezpečiť zriadenie „supergaranto­vaného“ fondu. Radičová je presvedčená, že na potrebe vytvorenia tohto typu fondu panuje celospoločenská zho­da.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy