Kto chcel z druhého piliera odísť, urobil tak už vlani

Chuť opustiť druhý pilier otupila vláda zavedením záruk a znížením poplatkov, myslí si Peter Socha, šéf Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.

22.05.2009 11:41
debata

Šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko sa chystá poslať pol miliónu sporiteľov v najbližších dňoch list o nástrahách druhého piliera. Očakávate, že začnú ľudia húfne odchádzať?

Ťažko povedať, či budú vystupovať pre list od Sociálnej poisťovne. Nemôžeme byť naivní, určite ešte k nejakým výstupom príde. Isto je skupina ľudí, ktorá si všetko necháva na poslednú chvíľu.

Ing. Peter Socha, Asociácia DSS Foto: Ľuboš Pilc
Peter Socha, ADSS Ing. Peter Socha, Asociácia DSS

Vlani ľudia tesne pred zatvorením druhého piliera odchádzali v tisíckach. Ako by to mohlo vyzerať v posledných týždňoch tento rok?

Keď sa pozrieme na stav pred rokom a teraz, čísla sú podstatne nižšie. Očakávame, že aj konečné čísla budú nižšie. V žiadnom prípade 150–tisíc ľudí, s ktorými počíta rozpočet, neodíde.

Sociálna poisťovňa aktuálne odhaduje, že „navrátilcov“ bude aspoň 50–tisíc. Bude chcieť toľko ľudí preniesť vlastné peniaze na súkromných účtoch do vrecka Sociálnej poisťovne na výplatu súčasných penzistov?

Netrúfam si hodnotiť toto číslo. Keď ľudia vstúpili do druhého piliera, mali na to dôvod. Pri výstupe je namieste otázka, či tak robia, lebo sa viac zamysleli, alebo podľahli kampani. Ak ich bude 50–tisíc, môžeme to len vziať na vedomie. Dôležité je, že zatiaľ nie je panika a verím, že ani žiadna nenastane.

Prečo ľudia pri druhom otvorení systému húfne nerušia súkromné účty?

Tí, ktorí chceli pôvodné rozhodnutie vstúpiť do druhého piliera prehodnotiť, na to mali pol roka čas vlani. Nejaká skupina tak urobila. Veľká časť z nej pritom bola ovplyvnená predĺžením lehoty (minimálnej doby sporenia) z 10 na 15 rokov. Dôvodom druhého otvorenia systému mala byť finančná kríza a prípadné straty, ktoré môžu nastať v dôchodkových fondoch. Tento problém však vláda spolu s parlamentom aktívne vyriešila, že zákonom od júla zavádza garancie. Zároveň pilier výrazne zlacnila.

Mohol tento krok pribrzdiť počet vystupujúcich?

Paradoxne k tomu zrejme došlo. Hlavné správy o druhom pilieri zo strany vlády vždy boli, že je drahý a nikto v ňom nič negarantuje. Teraz však zaviedla záruky. Ak by nebol schválený zákon, teraz isto dennodenne počúvame, aké sú v druhom pilieri riziká a nič nie je garantované. Je však ticho.

Čo sa zmení od júla pre klienta, ktorý sa rozhodne zostať?

Vďaka nižším poplatkom bude systém lacnejší. Klient sa sťažovať nemôže. Pohľad dôchodkových spoločností je však trochu iný. Mali sme dlhodobé predpoklady, z ktorých sme vychádzali. So zmenou sa však musíme vyrovnať. Penzijné firmy budú mať tiež povinnosť doplácať z vlastného vrecka, ak znehodnotia peniaze klientov. Čo sa týka garancií, každých šesť mesiacov sa bude porovnávať hodnota dôchodkovej jednotky, pričom nesmie klesnúť. Nie je to šťastné riešenie, pretože je to príliš krátka lehota vzhľadom na dĺžku sporenia, ktorú má človek pred sebou. Je to spôsob, akým si parlament myslí, že treba riešiť krízu.

Ako budú od júla investovať penzijné spoločnosti peniaze sporiteľov?

Investovanie bude veľmi konzervatívne. To znamená predovšetkým investície na peňažnom trhu. Nejaké poukážky, dáke dlhopisy, vklady. S akciami budeme musieť byť veľmi opatrní. Ovplyvnené tak budú možnosti zhodnotiť spravované peniaze. Len čo preto bude mať parlament pocit, že kríza je za nami, mal by veľmi rýchlo zasadnúť a upraviť polročnú podmienku.

Aké zhodnotenie môžu sporitelia po zmenách očakávať?

Bude na úrovni peňažného trhu. Momentálne, keďže sa bojuje s krízou a všetky centrálne banky znižujú kľúčové úroky, je peňažný trh veľmi nízko. Nebude to však trvať večne. Keď sa kríza pominie, môžu nastať tlaky na rast cien a aj úroky pôjdu vyššie. Či to bude jedno percento, dve alebo päť, bude závisieť od trhu.

Má potom druhý pilier zmysel?

Druhý pilier znamená rozdelenie rizika medzi pilier, ktorý je spravovaný štátom a súkromný pilier. Ten funguje na tom, že si človek odkladá peniaze na vlastný účet a vždy ich tam nájde. Riziko prvého piliera je demografický vývoj. Aj v čase krízy však vidíme riziká. Je stále viac nezamestnaných, ktorí neplatia odvody a zároveň potrebujú dávky a robí to problémy rozpočtu Sociálnej poisťovne. Je to ukážka v malom toho, čo prinesie demografi a. Snahou druhého piliera je, aby dôchodky z neho boli vyššie ako penzie z prvého piliera. Preto budeme porovnávať, aké zhodnotenie prinášajú oba piliere. Je zrejmé, že súčasné nastavenie prvého piliera je príliš štedré a nie síce o rok, dva, ale o 10, 20 či 30 rokov bude prvý pilier vyzerať úplne inak. Preto má druhý pilier zmysel. Nastavenie, ktoré je teraz ultrakonzervatívne, sa v nejakom čase zmení a veríme, že budeme môcť normálne investovať.

Peter Socha (39)
vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Od roku 2005 šéfuje dôchodkovej správcovskej spoločnosti Axa. Zároveň predsedá Asociácii dôchodkových správcovských spoločností.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy