Do troch rokov bude na Slovensku viac dôchodcov ako detí

11.12.2009 09:47
Dôchodok, dôchodcovia
Ilustračné foto Autor:

Slovenská populácia rýchlo starne. Do troch rokov bude na Slovensku viac ľudí nad 65 rokov ako detí. Od tohto momentu začne stúpať aj zaťaženie ľudí v pracovnom veku. Ekonómovia upozorňujú, že ak sa nezmení sociálna politika štátu, a to bez ohľadu na vládu, tak o dvadsať rokov čaká Slovensko bankrot.

„Počet seniorov sa čoskoro vyrovná deťom do 15 rokov a do piatich rokov určite začnú prevládať seniori. Zároveň ekonomické zaťaženie pracujúcich začne rásť, lebo počet nových ekonomicky aktívnych bude klesať,“ povedal šéf Výskumného demografi ckého centra Boris Vaňo. Podľa neho je starnutie populácie nezvratné a nijako v tom nepomôže aj mierne zvýšenie pôrodnosti. Tá sa zvýšila na 1,32 narodeného dieťaťa na ženu v plodnom veku.

„Je to očakávané zvýšenie, lebo ženy, ktoré odkladali tehotenstvo, sa rozhodli pre prvé dieťa,“ vysvetlila analytička demografi ckého centra Michaela Potančoková s tým, že priemerne prvé dieťa majú ženy okolo 27. roku života, čo je o päť rokov neskôr ako na začiatku deväťdesiatych rokov. Podľa Vaňa to však starnutie spoločnosti nijako nezastaví.

Podľa ekonóma inštitútu INEKO Petra Goliaša je najvyšší čas začať riešiť tento problém. „Ak vláda nepristúpi k systémovým riešeniam, ako je zvýšenie dôchodkového veku, spomalenie rastu dôchodkov a zapojenie dôchodcov do pracovného pomeru, štát čaká ekonomická katastrofa,“ tvrdí Goliaš. Ako dodáva, Európska únia vyčíslila, že pri súčasnom stave iba v dôsledku starnutia sa zvýši štátny dlh zo súčasných 40 percent HDP za dvadsať rokov na 116 percent HDP v roku 2030, lebo štát si na dôchodky ustavične požičiava.

„Tým, že sa čoraz viac peňazí bude viazať na dôchodky, zostane menej na školstvo, vedu a zdravotníctvo, a tak dôjde k zníženiu životnej úrovne, čo však bude znamenať opäť menej peňazí na dôchodky, a teda vyššie dane pre pracujúcich,“ dodáva Goliaš.

Ľudia na Slovensku sa zároveň dožívajú vyššieho veku. Deti narodené v roku 2008 majú vyhliadku dožiť sa 78,7 roka v prípade dievčat a 70,85 roka, ak ide o chlapca. „Napriek predĺženiu priemerne o päť mesiacov života sa oproti starým členským krajinám EÚ ženy dožívajú o päť a muži o sedem rokov menej,“ pripomenul Vaňo.

Predpokladá, že sa bude musieť zmeniť postoj spoločnosti k starším ľuďom. „Seniori sa budú dožívať viac rokov, budú zdravší a aktívnejší. Už nebudú doma čakať so založenými rukami na smrť, preto im treba dať možnosť uplatniť sa,“ uviedol Vaňo. Zároveň upozornil, že s menším počtom detí v rodinách bude rásť aj počet starších ľudí, o ktorých sa bude musieť postarať spoločnosť alebo štátne inštitúcie.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

0 debata debata