V Grécku investovali aj slovenské DSS, úspory to vraj neohrozí

Niektoré slovenské dôchodkové správcovské spoločnosti investovali časť peňazí sporiteľov do cenných papierov Grécka, ktoré čelí problémom s vysokou zadlženosťou. Ľudia sa však podľa Národnej banky Slovenska (NBS) o svoje úspory obávať nemusia, keďže súkromní správcovia penzií v Grécku neuložili výrazné objemy financií.

28.04.2010 19:13
debata

Analytici upozorňujú, že investície v Grécku sú rizikové, krajine navyše výrazne znížila hodnotenie ratingová agentúra Standard & Poor's. „Niektoré DSS majú investície do gréckych štátnych dlhopisov, avšak objemy neohrozia bezpečnosť investícií sporiteľov,“ informovala hovorkyňa centrálnej banky Jana Kováčová. Mená spoločností, ktoré peniaze uložili v Grécku, NBS nespresnila, podľa informácií ČTK držia grécke cenné papiere dve zo šiestich DSS. Jedna tam vraj investovala len nepatrný objem zdrojov, ďalšia vyššiu sumu peňazí.

Ťažkosti Grécka sa stupňujú od jesene minulého roka, krajina už požiadala Európsku úniu a Medzinárodný menový fond o finančnú pomoc, ktorá by mala dosiahnuť desiatky miliárd eur. Zabrániť by to malo prípadnému bankrotu štátu, ktorý nedokáže splácať svoje záväzky. Pre tieto problémy agentúra Standard & Poor's v utorok znížila hodnotenie Grécka o tri stupne, jeho hlavný rating tak klesol na stupeň BB-plus, čo je prvý stupeň v špekulatívnom pás­me.

Zákon o starobnom dôchodkovom sporení však stanovuje, že pokiaľ ratingová agentúra zníži hodnotenie na úroveň špekulatívneho pásma, musí sa DSS takýchto cenných papierov zbaviť najneskôr do 180 dní. Lehotu môže NBS predĺžiť na žiadosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

Analytik UniCredit Bank Dávid Dereník pripomenul, že podľa zákona sa majú DSS riadiť naposledy zverejneným ratingom. To znamená, že pokiaľ ďalšia ratingová spoločnosť oznámi nové hodnotenie Grécka, kde sa krajina neocitne v špekulatívnom pásme, nebudú musieť cenné papiere predávať. Do mínusu sa DSS zrejme nedostanú ani vtedy, keď splatnosť dlhopisov nepresiahne zhruba šesťmesačnú úroveň. V tomto prípade by im Grécko malo vyplatiť dohodnuté úroky, avšak za predpokladu, že získa medzinárodnú finančnú pomoc na splácanie dlhov. „Ak je splatnosť malá, tak to na dôchodkoch nebude cítiť,“ uviedol ekonóm.

Stratu naopak správcovia penzií zrejme vykážu v prípade urýchleného núteného predaja cenných papierov Grécka. „Ak budú nútení predávať, tak určite na tom stratia, určite by sa to mohlo odraziť na výsledkoch v portfóliu klientov,“ povedal Dereník.

Predseda Asociácie DSS Peter Socha poznamenal, že správcovia penzií investovali najmä do slovenských štátnych cenných papierov, peniaze majú uložené aj v domácich či zahraničných bankách. „Peniaze sú rozložené, čiže nemôže sa stať, že by všetky peniaze boli na nejakom jednom toxickom mieste,“ povedal.

Na súkromné účty v DSS si odkladá časť povinných odvodov na starobný dôchodok asi 1,5 milióna Slovákov. Zvyšok plynie na účty verejnoprávnej Sociálnej poisťovne, ktorá okrem iného vypláca penzie a ďalšie sociálne dávky.

debata chyba