Parlament odsúhlasil zvýšenie dôchodkov

Zhruba desatina starobných dôchodcov si od augusta výraznejšie prilepší. Na vyššiu penziu v priemere o tisíc korún sa môže tešiť asi 80-tisíc dôchodcov, ktorí odišli do penzie do konca roku 2003 a pred tým zarábali viac ako desaťtisíc korún.

21.04.2006 12:33, aktualizované: 15:38
debata

Poslanci zároveň súhlasili s návrhom, aby sporitelia na penziu mohli dôchodkovú správcovskú spoločnosť meniť len raz za dva roky. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v piatok schválil parlament.

Parlament na návrh Júliusa Brocku z Kresťanskode­mokratického hnutia rozhodol, že za rok 2006 neporastú dôchod­ky vyššie ako 17 200 korún. Ostatné dôchodky sa budú môcť upraviť maximálne do tejto sumy. Penzie sa k 1. júlu zvyšujú v závislosti od inflácie a vývoja miezd.

Úprava dôchodkov má podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny zmenšiť rozdiely v príjmoch penzistov. Do rozbehu penzijnej reformy sa totiž obyvateľom s vyššími príjmami pri výpočte penzie nezohľadňovala celá mzda. Od roku 2004 výška dôchodku už prakticky nie je obmedzená, závisí na výške príjmu počas produktívneho života občana. Dôchodky bude musieť Sociálna poisťovňa, ktorá okrem iného vypláca penzie z priebežne financovaného systému, prepočítať do konca budúceho roka.

Radičová: Júlová valorizácia bude po starom

Prijaté zmeny v novele zákona o sociálnom poistení neovplyvnia valorizáciu dôchodkov k 1. júlu a naďalej sa budú vyrovnávať rozdiely v dôchodkoch, ktoré vznikli v starom a novom systéme, spresnila ministerka práce Iveta Radičová. Parlament prijal návrh poslanca Brocku, aby sa nevalorizovali dôchodky nad 17 200 Sk, ale zákon nadobudne účinnosť až po tohtoročnej valorizácii.

„Platí zákon a valorizácia bude prebiehať od 1. júla rovnako 5,95 percenta pre všetkých. To, čo schválila snemovňa má účinnosť od 1. augusta a má zmeniť valorizáciu za rok 2006,“ uviedla Radičová. „Je mi ľúto, je to nevykonateľné,“ reagovala na zámer nevalorizovať dôchodky nad 17 200 Sk. V júli sa tak zhodnotia všetky dôchodky.

Radičová potvrdila, že prijaté pozmeňovacie návrhy poslancov neovplyvnia rozpočet ministerstva. Odôvodnila to tým, že rezort počítal s rezervou. „Ten nad rámec odhadujeme maximálne o navýšenie o 300 miliónov Sk,“ doplnila ministerka.

Prestupy budú zriedkavejšie

Parlament zároveň sprísnil možnosť prestupu ľudí, ktorí si sporia na vlastnom účte v dôchodcovskej správcovskej spoločnosti (DSS), k inej správcovskej spoločnosti. Zmeniť spoločnosť budú môcť sporitelia len raz za dva roky; doteraz tak mohli urobiť každých šesť mesiacov, najskôr však po jednom roku sporenia.

Okrem toho zmluvy s klientami už nebudú uzatvárať sprostredkovatelia, ktorých platili samotné DSS-ky. Platnosť vydaných povolení na sprostredkovanie zmluvy s DSS skončí 1. januára 2007.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy