Penzistom pomáhajú viaceré dávky od štátu

Dôchodky, dotované dovolenky, limity na lieky, vianočný príspevok či doplatky za lieky - dávky, ktoré môžu penzisti dostať od štátu. Musia však splniť podmienky. A pri každej dávke sú nastavené inak.

13.06.2016 09:40
pracujúci, dôchodca, dôchodok Foto:
Ilustračné foto.
debata

Odchodom do dôchodku človek prichádza o polovicu svojho príjmu. Priemerný slovenský dôchodca totiž dostáva mesačne necelých 415 eur. Tí, ktorí však majú odpracovaných viac ako 30 rokov, majú nárok na minimálny dôchodok. Ku koncu apríla ho poberalo takmer 53-tisíc penzistov. Za 30 rokov kvalifikovaného obdobia patrí minimálny dôchodok 269,50 eura mesačne, čo predstavuje 1,36-násobok sumy životného minima.

Je však mnoho takých, ktorých penzia nie je ani na úrovni životného minima, čo je necelých dvesto eur, ale podmienky minimálnej penzie nespĺňajú. Ak teda Sociálna poisťovňa vypočíta budúcemu dôchodcovi penziu nižšiu ako životné minimum, informuje v konkrétnych prípadoch listom samotného dôchodcu o možnosti posúdenia hmotnej núdze a zabezpečenia dávkou v núdzi a príspevkami k nej, respektíve oznamuje Ústrediu úradu práce, sociálnych vecí a rodiny identifikačné údaje dôchodcu, ktorý má nárok na dávku v hmotnej núdzi. O samotnú dávku potom dôchodca žiada úrad práce.

„Suma, pri ktorej dôchodcovi môže vzniknúť nárok na dávku, závisí od sumy životného minima, ktorého aktuálna výška predstavuje sumu 198,09 eura,“ povedal riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Identifikačné údaje dôchodcu Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny oznamuje ústredie Sociálnej poisťovne, ak ide o poberateľa starobného dôchodku, starobného a vdovského či vdoveckého dôchodku, alebo o poberateľa sociálneho dôchodku staršieho ako 62 rokov.

Cieľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k nej spolu s príjmami občana je zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť v hmotnej núdzi. Ak žije penzista sám, má nárok na dávku 60,50 eura mesačne. Ak žije v domácnosti s ďalšími osobami, musí aj ich úrad posúdiť a zistiť, či majú pri spoločnom hodnotení na ňu nárok. Ďalšou možnosťou je ochranný príspevok vo výške 63,07 eura. Ten sa poskytuje ľuďom, ktorí si nemôžu zlepšiť svoju situáciu prácou.

Ak je dôchodca uznaný za ťažko zdravotne postihnutého, môže úrad práce požiadať o príspevky na kompenzáciu svojho zdravotného postihnutia. Podmienky na ich priznanie sú však veľmi prísne, mnohí žiadatelia tvrdia, že sú až diskriminačné. Tí, ktorí však splnia prísne kritériá, môžu dostať niektorý zo štrnástich príspevkov, ktoré úrad vypláca. Ide napríklad o peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených nákladov, kúpu pomôcky, osobnú asistenciu, kúpu či úpravu auta a podobne.

Dôchodcom pomáha aj ochranný limit na doplatky za lieky, pričom ten je stanovený na 25 eur za štvrťrok. Peniaze vracajú zdravotné poisťovne automaticky. Poisťovňa posiela peniaze naspäť do 90 dní po skončení štvrťroka.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zľavy pre dôchodcov #dávky pre dôchodcov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy