Ako sa hodnotí doba štúdia pri výpočte dôchodku

23.04.2019 15:18
dôchodok, dôchodca, penzia, potvrdenie,...
Ilustračné foto. Autor:

Pri odchode do penzie sa doba štúdia pri výpočte dôchodku hodnotí rôzne.

pred 1. 1. 2004

Doba štúdia získaná pred 1. januárom 2004 je obdobím dôchodkového poistenia a teda hodnotí sa pre výpočet sumy dôchodku. Sociálna poisťovňa spravidla podklady o dobe štúdia vo svojej evidencii nemá a preto žiadateľ o dôchodok musí doklady o dobe štúdia predložiť pri spísaní žiadosti o dôchodok. Každé obdobie dôchodkového poistenia musí byť doložené hodnoverným dokladom a preto aj poistenec, ktorý má ukončené vysokoškolské štúdium, musí predložiť nielen diplom, ale aj maturitné vysvedčenie.

Predložiť je potrebné originál alebo úradne overenú fotokópiu. Za dobu učňovského štúdia sa predkladá učňovský list. Za dobu stredoškolského štúdia – maturitné vysvedčenie a za dobu vysokoškolského štúdia – diplom. Ak poistenec tieto doklady nemá, môže predložiť potvrdenie školy odkedy – dokedy štúdium trvalo.

po 31. 12. 2003

Doba štúdia získaná po 31. decembri 2003 nie je obdobím dôchodkového poistenia a teda nehodnotí sa pre výpočet sumy dôchodku. Za takéto obdobie štúdia si poistenec môže platiť alebo doplatiť dôchodkové poistenie. Doplatiť poistné je možné kedykoľvek, teda napríklad aj pri podaní žiadosti o dôchodok, avšak najskôr za obdobie štúdia získané po dovŕšení 16 rokov veku.

Ak bol študent po 31. decembri 2003 dobrovoľne dôchodkovo poistený (prihlásil sa a dobrovoľne platil poistné na dôchodkové poistenie, resp. si poistenec za toto obdobie dodatočne doplatil poistné na dôchodkové poistenie), tak sa mu toto obdobie po 31. decembri 2003 bude hodnotiť z vymeriavacích základov, z ktorých bolo zaplatené poistné na dobrovoľné dôchodkové poistenie alebo dodatočne zaplatené poistné na dôchodkové poistenie.

V týchto prípadoch je rozhodujúca suma vymeriavacích základov, z ktorých bolo zaplatené poistné na dôchodkové poistenia alebo dodatočne bude zaplatené poistné na dôchodkové poistenie.

Ak si teda poistenec platil dobrovoľné dôchodkové poistenie počas doby štúdia alebo si ho doplatí dodatočne, takéto obdobie sa bude hodnotiť pre výpočet sumy dôchodku.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sociálna poisťovňa #dôchodok #penzia #suma penzie #doba štúdia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku