Dvestoeurová výnimka z poistného platí len na jednu dohodu

Výnimka z platenia poistného na dôchodkové poistenie pre dôchodcov, ktorú si možno uplatniť do výšky 200 eur mesačne, sa vzťahuje výlučne na právny vzťah na základe dohôd mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti).

31.07.2019 09:00
pracujúci, dôchodca, dôchodok, penzista, penzia Foto:
Ilustračné foto.

Ak sa dôchodca zamestná na základe pracovnej zmluvy, nie je možné uplatniť si túto úľavu.

Zamestnávateľ má povinnosť vykonávať zrážku zo mzdy z reálne dosiahnutého vymeriavacieho základu a odvádzať poistné.

Výnimka z platenia poistného sa nevzťahuje ani na samostatne zárobkovo činné osoby. Pre ne zákon stanovuje, že ak je SZČO povinne poistená (začne pracovať) až po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku, neplatí odo dňa jeho priznania časť poistného – a to poistné na invalidné poistenie, ktoré je vo výške 6 % z vymeriavacieho základu. O túto čiastku si teda zníži odvody na sociálne poistenie. Pri minimálnom vymeriavacom základe je to 28,62 eura. To znamená, že ak samostatne zárobkovo činná osoba má priznaný starobný dôchodok alebo predčasný dôchodok a platí poistné z minimálneho vymeriavacieho základu, mesačná suma poistného je vo výške 129,49 eura (bez priznania dôchodku vo výške 158,11 eura).

Minulý mesiac (jún 2019) pracovalo celkovo 155 287 starobných dôchodcov, 103 138 invalidných dôchodcov a 1 770 poberateľov predčasného dôchodku. Z uvedených počtov bolo podľa štatistík Sociálnej poisťovne v pozícii zamestnanec 71 432 poberateľov starobného a 76 580 invalidného dôchodku. Ako SZČO v júni pracovalo 12 265 starobných a 7 488 invalidných dôchodcov. Na dohody to bolo 61 240 starobných dôchodcov, 12 977 invalidných dôchodcov a spomínaných 1 770 poberateľov predčasného dôchodku (poberatelia predčasných dôchodkov môžu pracovať len v pozícii dohodár – na jednu dohodu s príjmom do 200 eur). Zvyšok z celkového počtu pracujúcich dôchodcov tvoria dobrovoľne poistení a tí, čo majú tzv. súbeh poistných vzťahov (napr. je to kombinácia starobný alebo invalidný dôchodca v pozícii zamestnanec a zároveň dohodár, či zamestnanec a zároveň SZČO).

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #dohoda #dôchodkové poistenie #výnimka z poisteného #Dôchodcovia