Koľko peňazí dostanete na podpore a koľko na predčasnom dôchodku?

09.08.2019 06:00
dôhodok, predčasný dôchodok, dôchodkyňa,...
Kto bude najprv poberať dávku v nezamestnanosti a potom požiada o dôchodok, nedostane od zamestnávateľa odchodné. Autor:

Pani Marta dosiahne dôchodkový vek 1. februára 2021. Zamestnávateľ ju prepustil k 31. augustu 2019. Jej priemerný osobný mzdový bod je 1,0268 a obdobie dôchodkového poistenia 40,3068 roka. Mesačný vymeriavací základ, z ktorého by sa jej počítala podpora v nezamestnanosti, je 820 eur. Oplatí sa jej požiadať od 1. septembra 2019 o predčasný dôchodok alebo sa má zaevidovať na úrade práce a požiadať o dávku v nezamestnanosti?

Ak hneď požiada o predčasný dôchodok

Výška predčasného dôchodku sa určí tak, že najprv vypočítame riadny starobný dôchodok, ktorý sa následne zníži. Starobný dôchodok sa vypočíta podľa vzorca:

Priemerný osobný mzdový bod x Obdobie dôchodkového poistenia x Aktuálna dôchodková hodnota

1,0268 × 40,3­068 × 12,6657 = 524,20 eura

Takýto dôchodok by dostávala v prípade, že by už dovŕšila dôchodkový vek. Keďže ten ešte nedosiahla, zníži sa jej za každých začatých 30 dní, ktoré jej do tohto termínu chýbajú, vypočítaný dôchodok o pol percenta. V jej prípade sa tak vypočítaný dôchodok zníži o deväť percent. Po znížení dostane sumu 477,10 eura. Následne sa takto vypočítaný dôchodok zvýši o tohtoročnú valorizáciu vo výške 12,50 eura. Mesačne by tak dostávala predčasnú penziu vo výške 489,60 eura.

Ak požiada najprv o dávku v nezamestnanosti

V prípade, že sa najprv zaeviduje na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie a požiada o dávku v nezamestnanosti, bude mesačne dostávať počas šiestich mesiacov 50 percent z denného vymeriavacieho základu. Keďže jej mesačný vymeriavací základ je 820 eur, denný vymeriavací základ je 26,96 eura. Za každý deň, kým bude evidovaná ako nezamestnaná, tak dostane dávku vo výške 13,48 eura. V mesiacoch, ktoré majú 30 dní, dostane podporu vo výške 404,40 eura a v mesiacoch, ktoré majú 31 dní, by mala dostať 417,88 eura. Ak si nenájde zamestnanie, môže dávku poberať do konca decembra 2019.

Od 1. marca 2020 môže následne požiadať o predčasný dôchodok. Keďže obdobie nezamestnanosti sa nezapočítava do obdobia dôchodkového poistenia, bude sa pri výpočte jej predčasného dôchodku brať do úvahy rovnaký priemerný osobný mzdový bod a obdobie dôchodkového poistenia, ako keby oň žiadala už v súčasnosti. Do výpočtu už zasiahne nová aktuálna dôchodková hodnota, ktorej výška bude známa až koncom tohto roka. Keďže však o dôchodok bude žiadať o šesť mesiacov neskôr, jej dôchodok bude vyšší, ako keby oň požiadala už v súčasnosti. Namiesto deviatich percent sa totiž bude krátiť len o šesť percent. V prípade, že by sa jej dôchodok počítal s tohtoročnou aktuálnou dôchodkovou hodnotou a tohtoročnou valorizáciou, dosiahol by výšku 505,70 eura. Keďže je predpoklad, že budúcoročná aktuálna dôchodková hodnota bude vyššia ako v tomto roku, jej skutočný dôchodok by mal byť vyšší.

Príklad je len ilustračný.

Predčasný dôchodok alebo dávka v nezamestnanosti

Predčasný dôchodok

  • + Predčasný penzista nemusí chodiť na úrad práce
  • + Môže si privyrobiť na dohodu 2 400 eur ročne
  • - Vďaka skoršiemu odchodu na penziu sa jeho dôchodok zníži
  • - Ak sa zamestná na zmluvu, prestane dostávať predčasný dôchodok

Dávka v nezamestnanosti

  • + Poberanie dávky v nezamestnanosti oddiali odchod na penziu, budúci dôchodok tak bude vyšší
  • + Po troch mesiacoch si možno nechať doplatiť polovicu dávky za zvyšné tri mesiace a ísť do práce
  • - Maximálna suma dávky v nezamestnanosti sa počíta z dvojnásobku priemernej mzdy
  • - Kto bude najprv poberať dávku v nezamestnanosti a potom požiada o dôchodok, nedostane od zamestnávateľa odchodné

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#predčasný dôchodok #dôchodok #dávka v nezamestnanosti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku